Peter Sagan najprv vybojoval v 4. etape na Tour de France druhé miesto, následne ho vylúčili z celých pretekov

Vittel 4. júla (TASR) - Domáci cyklista Arnaud Démare z tímu FDJ triumfoval v utorkovej 4. etape pretekov Tour de France. Na druhom mieste pôvodne skončil Slovák Peter Sagan, jazdca stajne Bora-Hansgrohe však za zavinenie pádu Marka Cavendisha pri záverečnom špurte neskôr penalizovali a následne úplne vylúčili z podujatia. V 207,5 km dlhej etape z Mondorf-les-Bains do mesta Vittel tak obsadil druhú priečku pôvodne tretí Nór Alexander Kristoff z tímu Kaťuša-Alpecin, za ním sa umiestnil Nemec André Greipel (Lotto Soudal).
      
Sagan sa dlho netešil z druhého pódiového umiestnenia na tohtoročnej Tour. Rozhodcovská komisia po pretekoch preskúmala situáciu pri záverečnom špurte a rozhodla sa diskvalifikovať úradujúceho majstra sveta. Slovenský pretekár v dramatickom finiši vystrčil lakeť, zasiahol vedľa neho špurtujúceho Cavendisha, ktorý vletel do ochrannej bariéry. Následne cez neho prepadli ďalší jazdci. Sagan sa hneď po finiši išiel Cavendishovi k tímovému autobusu ospravedlniť, ale trestu sa nevyhol. Špurtér stajne Dimension Data skončil s krvavým zranením v nemocnici a nie je jasné, či bude pokračovať v Tour.
      
"Taký je šprint. Nevedel som, že Mark je za mnou, špurtoval z pravej strany. Atakoval od chrbta, v plnej rýchlosti, potom som už nemal čas reagovať, ísť zľava. Už som len cítil zozadu dotyk a ako Mark mieri do bariéry," povedal Sagan v prvej televíznej reakcii.
      
Démare slávil premiérové etapové prvenstvo na najprestížnejších etapových pretekoch sveta. Zároveň sa obliekol do zeleného dresu pre lídra bodovacej súťaže, ktoré už nebude môcť obhájiť Sagan. "Víťazstvo je niečo neuveriteľné. Je to úžasné. Často som sníval o etapovom triumfe na Tour de France, odkedy jazdím ako profesionál," povedal Démare, ktorý sa vyjadril aj k diskvalifikácii Sagana: "Ak tam bola chyba, tak treba pogratulovať jury, že má tú guráž a potrestala majstra sveta, veľkú hviezdu svetovej cyklistiky."
      
Žltý dres vedúceho pretekára si udržal Geraint Thomas, hoci bol takisto zapletený do pádu. Brit má pred obhajcom a krajanom Christopherom Froomom 12-sekundový náskok, tretí je s rovnakým odstupom Austrálčan Michael Matthews. Druhý Slovák v službách Bory-Hansgrohe Juraj Sagan obsadil v 4. etape 183. miesto so stratou 3:57 min. na víťaza, v priebežnej klasifikácii mu patrí 188. pozícia (+18:01).
     
Cavendisha po škaredom páde vyšetrili v nemocnici. Zatiaľ nie je jasné, či sa postaví na štart 5. etapy. "Určite budem potrebovať niekoľko štichov na prste, veľmi mi krváca. S ramenom to bude mať určite nejakú súvislosť s mojím predchádzajúcim zranením, je posunuté dozadu, nie som si istý, či nemám poškodené väzivá. Nie som lekár, ale pocity nie sú práve optimistické," uviedol podľa AP.

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara nesúhlasí s tvrdým trestom pre Petra Sagana. Podľa jeho slov nemal britský cyklista pri bariére dostatok miesta, a preto sa popri nej nemal tlačiť dopredu. Privara zároveň nerozumie, prečo jury zmenila svoje pôvodné rozhodnutie.
      
"Bol tam zjavne nedostatok miesta a Cavendish tam išiel tak či tak. To znamená, že tam išiel na totálne riziko, že Peťo sa mu uhne. Peťo tam lakeť dal, ale ten nespôsobil pád, spôsobila ho arogantná Cavendishova jazda," povedal pre TASR Privara.
      
Ten pripomenul aj staršie prípady nebezpečnej jazdy britského špurtéra. "Nebolo to prvýkrát. Na olympiáde zhodil Vivianiho a nič sa nedialo. Pred dvomi rokmi na Tour de France zhodil v šprinte niekoľko jazdcov, ktorí skončili v nemocnici. Takže jeho jazda je ďaleko razantnejšia než Peťova," pokračoval.
      
Šéfovi slovenskej cyklistiky sa nepozdával ani fakt, že pretekárska jury najprv udelila Saganovi 30-sekundovú penalizáciu a odobrala mu 80 bodov. Neskôr však rozhodla o úplnej diskvalifikácii dvojnásobného majstra sveta. Podľa nej Sagan priamo zavinil Cavendishov pád. "Čudné bolo, že rozhodcovský zväz zmenil svoje rozhodnutie. Už prvý trest bol podľa mňa prísny. Bolo to také, že 'už treba trochu Sagana zastaviť, príliš vystrkuje rohy. Stále sa hovorí, že ten zelený dres má už istý, tak mu zoberieme body a vrátime ho na zem, aby toľko nelietall. Už to bolo podľa mňa silné a toto... Jednoducho Cavendish tam nemal čo robiť, nemal tam ísť. To je porušenie nepísaných pravidiel v špurte. Keď je málo miesta medzi pretekárom a zábradlím, tak tam nikto nikdy nejde. Okrem neho. Potom to takto dopadne."
      
Podľa Privaru sa Bora mohla proti verdiktu odvolať. "Mohol prísť nátlak aj z druhej strany, že platí prvé rozhodnutie." Ako príklad uviedol futbalové jedenástky. "Niekto dá z penalty gól, ale z tribúny zamáva majiteľ klubu a rozhodcovi povie: 'vieš čo, toto nie je dobré, odvolaj ten gól'."
     
Výsledky 4. etapy (Mondorf-les-Bains - Vittel, 207,50 km):
1. Arnaud Démare (Fr./FDJ) 4:53:54 h., 2. Alexander Kristoff (Nór./Kaťuša-Alpecin), 3. André Greipel (Nem./Lotto-Soudal), 4. Nacer Bouhanni (Fr./Solutions Credits), všetci rovnaký čas ako víťaz, ..., 183. Juraj SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +3:57 min.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri