Piatkové 47. VZ SOV v prítomnosti početnej českej delegácie zhodnotilo slovenskú účasť na ZOH v Soči, aj schválilo rozpočet SOV na rok 2014

47. VZ SOV poctili svojou prítomnosťou dve megahviezdy svetového športu z Česka - Věra Čáslavská a Jan Železný. FOTO JAKUB SÚKUPBRATISLAVA 25. apríla (SOV) – „Dnešný deň je trochu v znamení česko-slovenskej vzájomnosti,“ poznamenal na úvod piatkového 47. valného zhromaždenia Slovenského olympijského výboru (SOV) prezident SOV František Chmelár. Oprávnene, pretože na 47. VZ SOV sa zúčastnila početná delegácia z Česka s viacerými významnými osobnosťami.

Od začiatku bola na rokovaní prítomná čestná predsedníčka Českého olympijského výboru a bývalá legendárna gymnastka Věra Čáslavská (následne zvolená za čestnú členku SOV), potom prišli predseda ČOV Jiří Kejval a predseda komisie športovcov ČOV, legendárny atlét Jan Železný (dostal Zlatý odznak SOV) a napokon v spoločnosti ministra Prezident SOV František Chmelár (vpravo) medzi hosťami privítal aj dvoch ministrov, zastrešujúcich oblasť športu - českého Marcela Chládeka a slovenského Dušana Čaploviča. FOTO JAKUB SÚKUPškolstva, vedy, výskumu a športu SR Dušana Čaploviča aj delegácia českého ministerstva školstva, mládeže a športu, v ktorej boli minister Marcel Chládek, jeho prvý námestník Jindřich Fryč a ako poradca ministra bývalý slávny hokejista Jiří Šlégr.

Krátke vystúpenie českého ministra Marcela Chládeka sa stretlo s veľmi pozitívnou odozvou pléna, pretože po vyjadrení ľútosti, že bývalí vrcholoví športovci v Česku aj na Slovensku žijú neraz v zlých sociálnych podmienkach, povedal: „Včera sme sa so slovenským ministrom Dušanom Čaplovičom dohodli, že pripravíme projekt renty pre bývalých špičkových športovcov. A dúfam, že urobíme viacero spoločných projektov.“
 

NOVÝMI ČLENMI SOV SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA ŠPORTU NA ŠKOLÁCH A FLORBALOVÝ ZVÄZ, V DR SOV MARIÁN LINDER

Priebeh 47. VZ SOV bol veľmi pokojný, hlasovania takmer o všetkých bodoch boli jednomyseľné. Za nových členov SOV boli prijaté dve organizácie - Slovenská asociácia športu na školáchSlovenský zväz florbalu. Delegáti zobrali na vedomie informáciu, že slovenskí olympionici na ZOH v Soči zvolili za nových členov komisie športovcov SOV za zimné športy Milana Jagnešáka, Janu Gerekovú, Ivana BátoryhoJozefa Ninisa.

Na programe bola aj voľba jedného člena dozornej rady SOV, čo vyplýva z novely Stanov SOV. Vo voľbe uspel kandidát Slovenského šermiarskeho zväzu Marián Linder, ktorý zdolal kandidáta Slovenského zväzu ľadového hokeja Dáriusa Rusnáka 27:19.

Plénum schválilo aj účasť výpravy SR na augustových II. olympijských hrách mládeže v čínskom Nankingu. Nomináciu výpravy schvália členovia SOV z radov tzv. olympijskej hlasovacej väčšiny korešpondenčným hlasovaním.
 

HODNOTENIE ÚČASTI NA ZOH V SOČI BEZ PRIPOMIENOK

Vedúca slovenskej výpravy na ZOH v Soči Janka Gantnerová. FOTO JAKUB SÚKUPPlénum hodnotilo účasť slovenskej výpravy na februárových XXII. zimných olympijských hrách v ruskom Soči. Vedúca výpravy, členka výkonného výboru SOV Janka Gantnerová, predložila rozsiahlu písomnú správu, ktorú stručne doplnila ústne.

V správe sa konštatovalo, že misia dôstojne reprezentovala krajinu na poli športovom i diplomatickom. Naša výprava získala na februárových hrách jeden cenný kov - zlato zásluhou biatlonistky Anastasie Kuzminovej a v medailovom hodnotení krajín sa umiestnila na 21. priečke. Okrem Kuzminovej správa vyzdvihla aj výkony olympijského zjazdára Adama Žampu (5. miesto v superkombinácii, 6. miesto v slalome), výsledky miešanej štafety v biatlone (5. miesto) či päťnásobného olympijského reprezentanta Martina Bajčičáka (14. miesto v behu na 50 km). "Veľmi pekné umiestnenia dosiahli Petra Vlhová (19. miesto v slalome), Matej Kazár (15. miesto v súťaži na 15 km v biatlone) a mladá dvojica sánkarov Petrulák, Zemaník (12. miesto dvojsedadlové sane). Naši športovci v neoficiálnom olympijskom bodovaní vybojovali 13 bodov," uvádza sa v oficiálnom hodnotení.

 "Nenaplnili sa odhady zisku medailí renomovaných prediktorov (4-5 medailí), ani očakávania vedúcej výpravy. Silu našej výpravy oslabili zranenia a neúčasť viacerých našich špičkových športovcov - Veroniky Velez Zuzulovej, Mariána Gáboríka, Ľubomíra Višňovského, Miroslava Šatana. Účinkovanie našich športovcov však nemožno hodnotiť ako neúspešné. Historicky ide o druhú najúspešnejšiu účasť Slovenskej republiky na ZOH v ére jej samostatnosti," píše sa ďalej.

K ZOH v Soči sa vo svojom prejave vrátil aj prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár. Podľa jeho slov prebehli hry v Soči bezproblémovo a výsledky slovenských reprezentantov vníma ako reálne. "Napriek všetkému, čo sa popísalo vo svetových médiách pred ZOH, musíme konštatovať, že to boli jedny z najlepšie pripravených a zorganizovaných hier v olympijskej histórii. Čo sa týka našej výpravy, nevyskytol sa žiadny problém, ktorý by bránil športovcom podať čo najlepšie výkony. Výsledky považujeme za solídne a reálne, bolo by naivné očakávať viac. Športovci preukázali maximálnu snahu podať čo najlepšie výkony a potvrdiť oprávnenosť nominácie," konštatoval.

Podľa prezidenta SOV niektorí slovenskí olympionici výkonnostne na konkurenciu nestačili: "To však neznamená, že v Soči nemali byť. Teší nás, že sa ukázali mladí športovci Adam Žampa, Paulína Fialková, Zuzana Stromková a mnohí ďalší. Veľká vďaka patrí aj Martinovi Bajčičákovi, Janke Gerekovej, Matejovi Kazárovi či Pavlovi Hurajtovi. Odviedli výbornú robotu. A Nasťa Kuzminová? To je niečo výnimočné a jedinečné. Ťažko vyjadriť slovami hodnotu jej opätovného víťazstva, patrí jej srdečná vďaka. Zároveň pre nás plynie jedno závažné poučenie - jednoliaty olympijský tím musíme budovať dlhodobo, systematicky a cielene. Starať sa o športovcov, o ich rozvoj, zdokonaľovať ich športovú výkonnosť a to nielen rok pred ZOH, ale v dostatočnom čase."

Náklady na prípravu a účasť na ZOH v Soči boli v hodnotiacej správe celkove vyčíslené na 1.281.662 EUR, z toho MŠVVŠ SR poskytlo dotácie v celkovej výške 656.833 EUR, Olympijská solidarita MOV 340.526 EUR a z marketingových prostriedkov SOV sa použilo 284.303 EUR.

 

SOV VLANI HOSPODÁRIL VYROVNANE, NA ROK 2014 PREDPOKLADÁ PRÍJMY AJ VÝDAVKY VO VÝŠKE 1.555.614 EUR

Pohľad na účastníkov 47. VZ SOV, v popredí hostia z Českého olympijského výboru, ktorý zastupoval aj jeho predseda Jiří Kejval (vpredu vľavo). FOTO JAKUB SÚKUPNa 47. VZ SOV odznela správa o hospodárení SOV za rok 2013. Slovenský olympijský výbor vlani hospodáril s vyrovnaným rozpočtom, s príjmami aj výdavkami vo výške 1.666.443 EUR. Z verejných zdrojov (dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR) pochádzalo 56 percent príjmov SOV. Zvyšných 44 percent SOV získal z vlastného marketingu a zo zdrojov Medzinárodného olympijského výboru.

Pokiaľ ide o výdavky, najviac prostriedkov išlo na projekty v rámci športového oddelenia SOV – spolu 718.188 EUR. Z toho účasť na ZOH v Soči stála 409.333 EUR, výška štipendií športovcom dosiahla 133.030 EUR a na európske olympijské festivaly mládeže v Brašove (zima) a v Utrechte (leto) sa použilo spolu 175.825 EUR. Náklady na projekty v rámci rozvoja olympizmu boli spolu 224.878 EUR, na činnosti v rámci komunikačného oddelenia 134.653 EUR a na činnosť sekretariátu a výdaje mimo ostatných oddelení spolu 588.724 EUR.

Schválený rozpočet Slovenského olympijského výboru na rok 2014 je znovu koncipovaný ako vyrovnaný, s celkovými príjmami aj výdavkami vo výške 1.555.614 EUR, pričom naplnenie jeho príjmovej časti sa predpokladá na 61 percent z dotácii MŠVVŠ SR a na 39 percent z vlastných príjmov SOV. Na aktivity v rámci športového oddelenia sa predpokladajú výdavky v celkovej výške 649.864 EUR, na rozvoj olympizmu 215.000 EUR, na komunikačné oddelenie 223.550 EUR a na prevádzkové a fixné náklady 462.200 EUR.
 

CENA MATYLDY PÁLFYOVEJ JANKE GANTNEROVEJ, DIPLOM MOV JURAJOVI BOBULOVI

Juraj Bobula v spoločnosti členky MOV Danky Bartekovej. FOTO JAKUB SÚKUPV rámci slávnostnej časti 47. VZ SOV si vedúca slovenskej výpravy na ZOH 2014 Janka Gantnerová prevzala výročné ocenenie SOV - Cenu Matyldy Pálfyovej, ktorá sa každoročne udeľuje ženám za ich športové výsledky, aktivitu v športe a v olympijskom hnutí. Janka Gantnerová patrí k najvýznamnejším osobnostiam v histórii slovenského lyžovania. Trojnásobná olympionička v zjazdovom lyžovaní sa v Sarajeve 1984 blysla piatym miestom v zjazde. Ešte pod dievčenským menom Šoltýsová dosiahla ako vôbec prvá zjazdárka z Východnej Európy víťazstvo v pretekoch Svetového pohára. Dlhé roky pôsobí v štruktúrach Medzinárodnej lyžiarskej federácie. Niekoľko rokov je prezidentka Slovenskej lyžiarskej asociácie a už druhé funkčné obdobie členka výkonného výboru SOV.

Predseda environmentálnej komisie SOV Juraj Bobula si prevzal diplom Medzinárodného olympijského výboru Šport a životné prostredie. MOV jeho udelením ocenil jeho osobný prínos k zavádzaniu výnimočných praktík v ochrane životného prostredia prostredníctvom športu.

Držiteľov vyznamenaní SOV uvádzame osobitne.
 

PREZIDENT SOV INICIOVAL ZASLANIE LISTOV NÁRODNÝM OLYMPIJSKÝM VÝBOROM UKRAJINY AJ RUSKA

František Chmelár pri prednese správy prezidenta SOV. FOTO JAKUB SÚKUPPrezident SOV František Chmelár vo svojej správe pripomenul blížiace sa 30. výročie bojkotu olympijských hier v Los Angeles zo strany vtedajšieho Československa aj ďalších socialistických krajín (SOV už pred 10 rokmi vyjadril poľutovanie nad týmto rozhodnutím bývalého ČSOV ako svojho bývalého predchodcu) a akcentoval, že športu sa možno venovať len v mieri.

V súvislosti s výbušnou situáciou na území susednej Ukrajiny F. Chmelár konštatoval, že SOV by nemal zostať nečinný. Valné zhromaždenie ho následne na základe jeho iniciatívy poverilo zaslať listy národným olympijským výborom Ukrajiny aj Ruska. List adresovaný NOV Ukrajiny bude obsahovať deklaráciu solidarity a spolupatričnosti SOV so športovým hnutím na Ukrajine a pripravenosti pomôcť jej športovcom podľa ich potrieb, a v súlade s reálnymi možnosťami SOV. List adresovaný NOV Ruska bude obsahovať apel, aby ROV bol v rámci svojich možností všemožne nápomocný pri riešení nebezpečného konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý poškodzuje aj obrovské hodnoty utvorené športovcami oboch krajín.

Správa prezidenta SOV odznela ústne, ale delegáti dostali v písomnej podobe dva písomné materiály ako prílohy k nej. Jeden bol návrh Memoranda o utvorení strešnej organizácie slovenského športového hnutia. František Chmelár ho predložil na vyjadrenie členom SOV (predovšetkým kolektívnym) na základe návrhov zhruba dvadsiatich kľúčových športových zväzov, s ktorých zástupcami sa stretol na pôde SOV 17. apríla. Z diskusie vzišla potreba oživenia snáh o utvorenej strešnej organizácie slovenského športu, pričom za prirodzeného lídra tohto procesu väčšina účastníkov označila práve SOV. Na základe vyhodnotenia písomného vyjadrenia súhlasu alebo nesúhlasu členov SOV so znením memoranda prezident SOV navrhne pokračovanie v tejto aktivite, alebo jej ukončenie.

Písomne bol predložený aj sumár návrhov a odporúčaní Slovenského olympijského výboru v rámci projektu MOV Agenda 2020, zameraného na diskusiu o možných zmenách v medzinárodnom olympijskom hnutí. Návrhy odporúčaní na zmeny v olympijskom hnutí v piatich tematických okruhoch spracovali na základe výzvy MOV vedúci predstavitelia a pracovníci sekretariátu SOV.
 

PAMÄTNÍK SLOVENSKÝCH OLYMPIONIKOV NADOBÚDA REÁLNE KONTÚRY

S potešujúcou informáciou vystúpil v rámci diskusie predseda Združenia olympijských klubov SR Ivan Čierny, hlavný iniciátor zriadenia Pamätníka slovenských olympionikov na Národnom cintoríne v Martine. Konštatoval, že práce na jeho utvorení už nadobúdajú reálne kontúry. Uskutočnilo sa výberové konanie na realizáciu schváleného návrhu pamätníka a Mestský úrad v Martine zriadil špeciálny účet, na ktorom sa budú zhromažďovať peniaze z verejnej zbierky na tento účel. Práce na výstavbe pamätníka sa majú začať koncom mája, hotový by mal byť na jeseň.

Mesto Martin už schválilo na pamätník príspevok vo výške 20.000 EUR. Ivan Čierny iniciatívne oslovil na prispenie do verejnej zbierky regionálne olympijské kluby aj športové zväzy – najmä zo športov, v ktorých sa Slovensko môže pochváliť olympijskými medailistami. Ako prvý z nich prispel sumou 1200 EUR Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode. Viaceré olympijské kluby už prisľúbili zaslanie finančného daru.

Delegáti 47. VZ SOV dostali písomný materiál s kľúčovými informáciami o pamätníku, aj o spôsobe verejnej zbierky prostredníctvom darovacích zmlúv.
 
 
 
                                                             
 
 
 
 
 
 
 
 

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri