Piaty súťažný deň OH mládeže: Mišendová v semifinále krauliarskeho šprintu v slovenskom juniorskom rekorde jedenásta

NANKING 21. augusta (píše tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček) – Vo štvrtok pokračovali II. olympijské hry mládeže v čínskom Nankingu piatym súťažným dňom. Slováci mali po nabitej strede vo štvrtok menej bohatý súťažný program. V akcii boli piati naši športovci v troch individuálnych športoch - plavkyňa Barbora Mišendová (50 m v. sp.), tenisti Kristína Schmiedlová (štvrťfinále dvojhry), Viktória Kužmová, Martin Blaško (2. kolo mixu) a atlétka Patrícia Slošárová (kvalifikácia vo vrhu guľou). Mal súťažiť aj windsurfista Martin Beránek, ale rozjazdy v triede Techno 293 (náhradu za zrušené utorňajšie) organizátori presunuli na piatok.
 

Mišendová 11. v krauliarskom šprinte, dvakrát v osobnom rekorde a raz v slovenskom juniorskom

Deň po siedmom mieste v delfinárskom šprinte súťažila plavkyňa Barbora Mišendová v krauliarskom šprinte. V ranných rozplavbách si počínala výborne, časom 26,25 s postúpila do večerného semifinále z 9. miesta. "Barbora plávala veľmi dobre, o dve desatiny sekundy si zlepšila osobný rekord. Keby skresala z toho času ešte tak dve desatinky, mohlo by z toho vyjsť finále," nádejal sa po rozplavbách náš plavecký tréner Rastislav Hlavatý. Krauliarsky šprint má tradične najnabitejšie štartové pole, v rozplavbách štartovalo až 48 pretekárok. Dominovala im jednoznačne Ruska Nasretdinovová, ktorá v stredu suverénne vyhrala na 50 m motýlik. V najrýchlejšej discipline dosiahla čas 25,00 s a druhej v poradí "nadelila" rovnú polsekundu.

Fotka z obrazovky pri predstavovaní pretekárok. FOTO ROMAN JÁNOŠKASemifinále bolo celkove oveľa rýchlejšie, aj keď znovu najrýchlejšia Nasretdinovová bola pomalšia ako ráno - 25,20 s. Barbora Mišendová znovu plávala výborne a ešte sa zrýchlila. Osobný rekord si časom 26,05 s zlepšila o ďalšie dve desatiny sekundy a o štyri stotiny prekonala aj slovenský juniorský rekord Kataríny Milly ešte z roku 2004. Napriek tomu to na finále nestačilo – zaplávala celkove jedenásty čas. Na finále bol potrebný výkon 25,94 s.

Tréner trojice naších plavcov na OHM Rastislav Hlavatý bol však veľmi spokojný: „Semifinále bolo neuveriteľne nabité, takže Baške ani takéto výrazné zlepšenie nestačilo na postup. Ale zaslúži si veľké uznanie za výkony, ktoré tu previedla. V šprinte si za jeden deň dvakrát zlepšiť osobný rekord a celkove o štyri desatiny, to sa často nevidí,“ hodnotil. A keďže súťažné účinkovanie našich plavcov na OHM sa už skončilo, bilancoval ho: „S výkonmi všetkých troch našich reprezentantov musím vysloviť veľkú spokojnosť. Mišendová bola na 50 m motýlik vo finále, na 50 m voľným spôsobom v semifinále, takisto ako Púchlý v rovnakej disciplíne a Hájková na 100 m znak. Prví dvaja si utvorili aj osobné rekordy a po jednom juniorskom slovenskom rekorde. To je veľmi dobrá bilancia.“


Schmiedlová aj Kužmová s Blaškom prehrali, naši tenisti už skončili

Kristína Schmiedlovej vo štvrtok nevychádzalo nič. Podanie uý vôbec nie. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKVo štvrtok sa na kurtoch predstavili traja slovenskí tenisti. Bohužiaľ, všetci odišli s dvojsetovými prehrami. Štvrtá nasadená v pavúku dievčenskej dvojhry Kristína Schmiedlová sa na hlavnom kurte A stretla s Číňankou Sü Ši-lin, ktorá vyradila Češku Vondroušovú. Vysoká Číňanka vychytila výborný deň, pri agresívnej útočnej a rýchlej hre jej vychádzalo všetko. Výborne podávala, excelentne umiestňovala dlhé lopty do rohov a nedala našej finalistke juniorskej súťaže na júlovom grandslamovom turnaji vo Wimbledone šancu. Sü vyhrala za 57 minút hladko 6:1, 6:1. Schmiedlovej vôbec nešlo podanie a pôsobila celkove pomalým dojmom. V prvom sete ju Sü „brejkla“ už v druhej hre. Prvý gem získala naša hráčka až za stavu 0:5. V druhom sete Číňanka hneď na úvod prelomila Kristínino podanie. Tretiu hru síce Schmiedlová vyhrala, ale to bolo všetko.

„Počítal som s tým, že to Kika bude mať dnes ťažké, pretože aj keď so Sü ešte nehrala, vedel som, že je to kvalitná hráčka, deviatka svetového juniorského rebríčka - a tu navyše s výhodou domáceho prostredia. Takúto jasnú záležitosť som však nečakal,“ priznal tréner Ľubomír Kurhajec a pokračoval: „Videl som Číňanku hrať aj predtým, ale dnes hrala mimoriadne dobre. Takmer nepokazila loptičku a Kika sa proti nej nemala o čo oprieť. Podanie jej vôbec nešlo. Veľký rozdiel však bol v rýchlosti – Sü bola v tomto zápase ako rýchlik a Kika ako osobák, nepohybovala sa dobre. Číňanka hrala lopty rýchlo po odskoku a stále bola v tlaku. Kristíne som pred zápasom prízvukoval, aby hrala dlhé lopty, pretože s nimi mala Číňanka proti Vondroušovej problémy, ale dnes jej nešlo nič. Škoda, videl som jej šance v tomto turnaji veľmi nádejne, pretože pred ňou už vypadli prvé tri nasadené...“

Viktória Kužmová a Martin Blaško počas zápasu proti ruskej dvojici. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKViktória Kužmová a Martin Blaško v 2. kole miešanej štvorhry nastúpili proti druhému nasadenému ruskému páru Komardinová, Chačanov. Za 53 minút prehrali 3:6, 1:6. Keďže v tejto vekovej kategórii sa mixy nehrávajú, pre našu dvojicu to v Nankingu bola prvá (nielen spoločná) skúsenosť, takže ťažko ich účinkovanie hodnotiť. „Výsledok vyzerá jasne, ale zápas v prvom sete rozhodne nebol jednoznačný. Naša dvojica síce prehrávala spočiatku 0:3, lenže vo všetkých troch gemoch prehrala rozhodujúcu loptičke pri zhode – v mixe sa nehrá na výhodu,“ poznamenal Ľubomír Kurhajec.

Aj naši tenisti teda už v Nankingu svoje súťaženie skončili. Pred štyrmi rokmi v Singapure sa tenisová časť výpravy postarala o tri medaily, tentoraz naše kvarteto neprinesie ani jednu. Inak, tenisti ako prví z našej výpravy opustia olympijskú dedinu. V najbližších dňoch ešte budú trénovať a v noci z 26. na 27. augusta odletia na grandslamový turnaj US Open v New Yorku. Ostatní naši športovci sa vrátia domov 29. augusta, deň po ukončení OH mládeže.
 

Guliarka Slošárová V KVALIFIKÁCII jedenásta

Ako druhá z tria našich atlétov nastúpila vo štvrtok večer na kvalifikáciu guliarka Patrícia Slošárová. V 15-člennom štartovom poli skončila výkonom 14,88 m jedenásta. Za svojim osobným maximom, ktorým figurovala v poli štartujúcich takisto ako jedenásta, zaostala o 26 cm. Na postupové ôsme miesto bolo treba vrhnúť 15,53 m.

 

Výsledky v disciplínach slovenských športovcov vo štvrtok 21. augusta


PLÁVANIE
Dievčatá - 50 m v. sp. – rozplavby (48 štartujúcich): 1. Nasredtinovová (Rus.) 25,00 s, , ... 9. Barbora Mišendová (SR) 26,25. Semifinále (16): 1. Nasredtinovová (Rus.) 25,20 s,

TENIS
Dievčatá - štvrťfinále dvojhry: Kristína Schmiedlová (SR – 4) - Sü Ši-lin (Čína) 1:6, 1:6, mix - 2. kolo miešanej štvorhry: Viktória Kužmová, Martin Blaško (SR) - Komardinová, Chačanov (Rus. – 2) 3:6, 1:6.

ATLETIKA
Dievčatá - kvalifikácia vo vrhu guľou (15): 1. Bugakovová (Rus.) 18,86 m, ...  11. Patrícia Slošárová (SR) 14,88.


Program OHM v disciplínach slovenských športovcov v piatok 22. augusta

Uvádzaný je miestny čas, na Slovensku je o šesť hodín menej.

ATLETIKA: 18:55 rozbehy 400 m prek. D (Michaela Pešková)
 
CYKLISTIKA: 8:30 – 10:00 cestné preteky D s hromadným štartom (Tereza Medveďová, Nina Janušíková)
 
LUKOSTREĽBA: 15:00 – 17:00 vylučovacie súboje miešaných tímov - 1/16 (Boris Baláž)
 
JACHTING: 11:00 – 18:00 rozjazdy windsurfing Techno 293 CH (Martin Beránek)

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri