6 min. čítania

Piaty súťažný deň v Győri: Striebro a bronz v džude, plavkyňa Nikoleta Trníková piata vo finále

Tomáš Turčan

Győr, 28. júla 2017 (od tlačového atašé slovenskej výpravy Tomáša Turčana) – Dnešný deň sa na XIV. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v maďarskom Győri niesol v znamení úspechu našich športovcov v džude. Striebornú medailu v kategórii chlapcov do 90 kg vybojoval Denis Turac a o bronzovú medailu pre slovenský tím sa postarala Nina Geršiová. Celková bilancia po dnešnom dni na EYOF sú tri strieborné a tri bronzové medaily.

Denis Turac a Nina Geršiová

CENNÉ KOVY V DŽUDE
Denis Turac sa stretol v rozhodujúcom zápase s Gruzíncom Bekaurim. Do boja o zlato v kategórii chlapcov do 90 kg postúpil svojím víťazným ťažením v troch predchádzajúcich zápasoch, v ktorých porazil zápasníkov zo Slovinska, Švajčiarska a v semifinále Lotyša Emilsa Gerkensa. Z Győru si odnášam vedomie toho, že mám na to vyhrávať zápasy, ktoré potrebujem vybojovať aj na Majstrovstvách sveta. Je to dobrý pocit, budem na sebe ďalej pracovať,“ povedal 17 ročný Denis Turac, ktorý je majster Slovenska v kategórii dorastencov a juniorov a taktiež držiteľ striebornej medaily z Európskeho pohára juniorov, ktorý sa konal tento rok v českých Tepliciach.

Nina Geršiová sa dostala do boja o bronzovú medailu výhrou vo finále repasáží, keďže jeden zápas v skupine prehrala. Jej celková bilancia po dnešnom dni je 4 vyhraté zápasy a v tom rozhodujúcom porazila súperku z Izraela Inbar Lanir a zvíťazila v ňom na ippon. Nina Geršiová má 15 rokov a na svojom konte má už titul  dorasteneckej aj juniorskej majsterky Slovenska. Medzi jej úspechy patria aj 3. miesto na Európskom pohári juniorov 2017 a 7. miesto v Majstrovstvách Európy dorasteniek.

Nina a Denis boli naše želiezka v ohni. V nižších váhových kategóriách sa nám na EYOF nedarilo. Ich výhra potešila celý náš tím. Osobne mám radosť hlavne z Niny. Hoci nepostúpila do boja o víťazku skupiny, išla aj ďalej statočne a zabojovala. Tretie miesto na takom významnom podujatí ako je Európsky olympijský festival mládeže je obrovský úspech,“ hodnotí vedúca tímu džudistov v rámci slovenskej výpravy na EYOF Alexandra Péterová.

Nikoleta Trníková. FOTO: : Miroslav Nowak
Nikoleta Trníková.
: Miroslav Nowak

NIKOLETA TRNÍKOVÁ PIATA VO FINÁLE V PLÁVANÍ
V rozplavbách v kategórii dievčat 200 m prsia zaplávala naša plavkyňa Nikoleta Trníková svoj osobný rekord a skončila na 7. mieste s časom 2:35,35 spomedzi 43 plavkýň. To jej zaistilo účasť vo finále, ktoré sa konalo poobede. Vo finálovej osmičke sa jej podarilo posunúť až na konečné piate miesto (čas 2:35,61), čo možno považovať za najväčší úspech v rámci tímu našich plavcov na EYOF. "Spolu s Nikol sa dnes výborne prezentovala aj Sabína Kupčová. 200 m voľný spôsob zaplávala v osobnom rekorde za 2:06,17 a skončila ako náhradníčka do finále tejto disciplíny na redukovanom 10-tom mieste z 52 štartujúcich. Svoje nové osobné rekordy dnes vytvorili aj ďalší naši plavci - Lukáš Kalník, Alex Kušík a Robin Reindl. Môžem povedať, že dnes sme sa dočkali výsledkov, ktoré sme od našich plavcov očakávali," hodnotí dnešný, posledný deň plaveckých súťaží vedúci tímu plavcov Karel Procházka.

RÝCHLOSTNÍ KANOISTI ZAČALI SVOJU PLAVBU ZA ĎALŠÍMI MEDAILAMI
Tím rýchlostných kanoistov dnes absolvoval nutné kvalifikácie a rozjazdy vo všetkých kategóriách pre zajtrajšie semifinálové a finálové preteky na 200 m. V kategórii K1 muži skončil Martin Hvojník v rozplavbách (do ktorých postúpil z druhého miesta v rámci ranných kvalifikácii spomedzi 30 kajakárov) s časom 39,298 na piatom mieste spomedzi 20 pretekárov a postupuje s prehľadom do zajtrajších semifinále. Spomedzi 16 kajakárok v rozplavbách v tejto kategórii K1 mala dobrý výsledok (čas 46,414) aj Romana Jakubisová a tiež pokračuje v zajtrajšej semifinálovej osmičke. Šancu získať ďalšiu medailu majú zajtra aj K2-kári, teda Martin Hvojník spolu s Richardom Némethom. S časom 0:36,282 a umiestnením na 5. mieste v rozplavbách postupujú do najlepšej osmičky.

kajakári Martin Hvojník a Richard Németh s trénerom Róbertom Erbanom. FOTO: : Peter Bende
kajakári Martin Hvojník a Richard Németh s trénerom Róbertom Erbanom.
: Peter Bende

Kvalifikácie kanoistov v kategórii C1 medzi chlapcami suverénne vyhral náš reprezentant Eduard Strýček. Spomedzi zástupcov 21 krajín mal najlepší čas, 0:44,285. Po úspešnom zdolaní ranných semifinále zajtra bude mať šancu bojovať o medailu, ktorá mu ako jedinému nášmu rýchlostnému kanoistovi len o kúsok ušla v rámci pretekov na 400. V dievčenskej kategórii C1 na 200 m sa konali dnes ráno rovno rozjazdy a naša, už strieborná Lucia Valová v nich skončila ako tretia (čas 0:51,828), čím má opäť "vydláždenú dráhu" do zajtrajšieho finále. Do semifinále postupuje tandem Lucia Valová a Eduard Strýček aj v kategórii C2 mix na 200 m, v ktorej skončili v rozplavbách s časom 0:46,863 na 4. mieste spomedzi 15 dvojíc.

Eszter Méri a Romana Čisovská v dnešnej štvorhre dievčat

TENISTI SKONČILI, TRÉNER PAVOL KRTA JE VŠAK SPOKOJNÝ

Naše reprezentantky v tenise Romana Čisovská a Eszter Méri dnes mali na programe štvrťfinále štvorhry dievčat. Na dvorci sa stretli s hráčkami zo Slovinska Lovrincovou a Falknerovou. Súperky sa im však nepodarilo zdolať a ďalej do semifinále postúpili Slovinky so skóre 6:4 v obidvoch setoch. Týmto posledným zápasom sa dnes účasť nášho tenisového tímu na EYOF skončila.

Tréner Pavol Krta však hodnotí celkové vystúpenie našich mladých tenistov na EYOF pozitívne. "Lukáš Palovič hral úplne nad svoje pomery. Nečakali sme, že sa prebojuje až do švrťfinále. S umiestnením v rebríčku porazil hráčov, ktorí boli o 1300 miest pred ním, takže si zaslúži od nás veľkú pochvalu. Odohral tu veľmi dobré turnaje, aj bojovnosťou, aj takticky. Romana Čisovská hrala prvé kolá úplne suverénne. Žiaľ, vo štvrťfinále sa na klzkej ploche po daždi šmykla, čo zohralo tiež svoju rolu vo výsledku, i keď treba konštatovať, že ruská hráčka bola lepšia. Aj Jakub Kaťuch hral nad pomery. V prvých dvoch kolách zvíťazil nad súpermi, ktorí ho v minulosti viackrát po sebe porazili. Celkovo môžem vystúpenie našich talentov zhodnotiť ako veľmi dobré. Fakt, že sa dostali až do troch štvrťfinále, môžeme brať veľmi pozitívne," uviedol tréner tímu tenistov Pavol Krta. Pripomeňme, že Lukáš Paloviča a Romana Čisovská sa obidvaja vo svojej kategórii dvojhier na EYOF umiestnili v top 8 spomedzi 59 hráčov/hráčok.

POTEŠIL AJ DISKÁR JAROSLAV GREGUŠ
Z atletických disciplín dnes dosiahol najlepší výsledok Jaroslav Greguš, ktorí v disciplíne hod diskom v chlapčenskej kategórii skončil v prvej päťke spomedzi 10 atlétov svojím výkonom 50,56 m. Ten sa stal jeho novým osobným rekordom. Doterajšie maximum si zlepšil o 46 cm.