Podiel Slovenska na ZOH v Krakove 2022 v prípade zjazdárskych súťaží v Jasnej je vyčíslený na 177 miliónov eur

Bratislava 26. februára (TASR) - Podiel Slovenska na ZOH v Krakove 2022 v prípade zjazdárskych súťaží v Jasnej je vyčíslený približne na 177 miliónov eur. Z toho 169 miliónov eur tvoria investičné výdavky a takmer osem miliónov eur predstavujú prevádzkové náklady spojené s organizáciou samotných zjazdových súťaží. Tieto výdavky však majú byť podľa ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR kryté komerčnými príjmami. Vyplýva to zo správy prípravy kandidatúry mesta Krakov na organizovanie ZOH za spoluúčasti SR, ktorú v stredu vláda zobrala na vedomie.

Najväčšiu časť investičných výdavkov, zhruba 60 percent, majú tvoriť výdavky na dopravnú infraštruktúru. Prevádzková a organizačná infraštruktúra počíta hlavne s výdavkami na dobudovanie areálu malej olympijskej dediny v priestoroch Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši – ubytovacie a stravovacie objekty a technickú infraštruktúru. V rámci organizačného zabezpečenia pôjde najmä o investície do bezpečnostných opatrení ako ochrana objektov a kamerový systém a zdravotníckeho zabezpečenia. Nemocnicu s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši bude podľa rezortu školstva treba dobudovať a modernizovať na požadované štandardy. Investičné výdavky sa budú čerpať postupne, s najväčším objemom sa ráta v rokoch 2018 - 2020.

Najväčšiu položku v prevádzkovom rozpočte by mali tvoriť výdavky na ubytovanie a stravovanie účastníkov, ktoré bude zabezpečené v objektoch akadémie ozbrojených síl. V prípade úspešnej kandidatúry by areál mal poskytovať služby približne 800 športovcom a členom realizačných tímov a 600 členom technického personálu. Uvažuje sa s počtom 15.000 návštevníkov denne.

Druhou najväčšou položkou sú výdavky na bezpečnosť a zdravotnú službu. Obsahujú najmä výdavky na personálne zabezpečenie bezpečnostnej a zdravotnej služby. Dôležitou časťou rozpočtu budú výdavky na úpravu zjazdových tratí a ich príslušenstva, ktoré sa bude zabezpečovať permanentne 24 hodín. Výdavky na médiá obsahujú položky, ktoré sa týkajú prevádzky mediálnych pracovísk, zabezpečovania televíznych a rozhlasových prenosov, telekomunikačných spojení. Súčasťou kalkulácie sú aj poistné náklady na podujatie. Predpokladané výdavky na dopravu majú zabezpečiť fungujúcu dopravnú logistiku účastníkov. V rozpočte sa uvažuje s rezervou na nepredvídané výdavky vo výške päť percent prevádzkových výdavkov. Rezort pripomína, že ide o orientačné limity položiek. Najväčšia časť prevádzkových výdavkov sa má čerpať v roku 2022.

Na území Slovenska by sa v prípade úspešnej kandidatúry mali v rámci ZOH Krakov 2022 konať len alpské lyžiarske disciplíny v lyžiarskom stredisku Jasná – Nízke Tatry. Všetky ostatné disciplíny má organizovať poľská strana, prebiehať majú najmä v Krakove a Zakopanom.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri