Popredný slovenský športový publicista Jozef Kšiňan oslavuje 90. narodeniny!

Vitálny deväťdesiatnik Jozef Kšiňan. FOTO JÁN SÚKUPBRATISLAVA 3. januára (sou) – Jozef Kšiňan v utorok 3. januára 2017 dovŕšil neuveriteľnú deväťdesiatku! Je nielen najstarší žijúci slovenský športový novinár a publicista, ale je zároveň aj najstarší aktívny. Na svoj vysoký vek je pozoruhodne čiperný a stále prejavuje živý záujem o športové dianie. Pravidelne navštevuje športové podujatia a tlačové besedy, aj akcie Slovenského olympijského výboru. SOV jeho naozaj výnimočné publicistické a novinárske pôsobenie v roku 2003 ocenil udelením Bronzových kruhov SOV a v roku 2010 udelením svojho výročného ocenenia za publicistiku - Ceny Mira Procházku. Je aj nositeľom Ceny fair play Ivana Chodáka, ktorú udeľuje Slovenský futbalový zväz.
 
Absolvent štúdia trénerstva na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave Jozef Kšiňan sa bezmála 70 rokov venuje novinárskej a publicistickej práci. Ako zamestnanec pôsobil postupne v redakciách denníkov Pravda, Smena a v agentúrach ČSTK TASR. Venoval sa najmä futbalu, klasickému lyžovaniu a boxu. S TASR, kde viac než dvadsať rokov viedol športovú redakciu, externe spolupracoval aj dávno po dovŕšení osemdesiatky, keď sa zároveň venoval knižnej tvorbe.
 
Dvadsať rokov bol Jozef Kšiňan podpredsedom Klubu športových redaktorov a viedol množstvo tlačových stredísk na významných športových podujatiach na Slovensku. V športe však bol činný aj ako futbalista klubu ŠK Železničiari Bratislava i stolný tenista Lokomotívy Bratislava, aj ako úspešný mládežnícky tréner hokejistov i futbalistov v Dyname Energia, Rapide i v Slovane Bratislava.
 
Jozef Kšiňan na novembrovom 51. valnom zhromaždení SOV v spoločnosti ďalších športových veteránov, čestných členov SOV Ladislava Harvana a Ladislava Čepčianskeho. FOTO JÁN SÚKUPAko novinár pôsobil Jozef Kšiňan na piatich olympiádach – na OH 1968 v Mexico City, 1976 v Montreale a 1980 v Moskve, aj na ZOH 1980 v Lake Placide a 1994 v Lillehammeri. Pri olympijskej premiére výpravy samostatnej Slovenskej republiky na ZOH 1994 zároveň externe vykonával funkciu hovorcu nášho olympijského tímu. Absolvoval aj množstvo ďalších vrcholných športových podujatí, vrátane svetových a európskych šampionátov vo futbale.
 
Podieľal sa na príprave približne 30 publikácií, venovaných predovšetkým futbalu a histórii Slovana Bratislava – Polstoročie v belasom, Šesťdesiat rokov Slovana, 80 belasých rokov, 90 belasých rokov, Pohár je náš! (o triumfe družstrva ČSSR na futbalových ME 1976 v Juhoslávii), Svet deväťdesiatich minút, Futbal - encyklopédia, či Zlatá kniha futbalu na Slovensku. Podieľal sa však aj na slovenskom vydaní prvej celistvej publikácie o olympijskej histórii v roku 1957.
 
Slovenský olympijský výbor jubilantovi Jozefovi Kšiňanovi srdečne blahoželá!

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri