Popredný slovenský športový publicista Jozef Kšiňan oslavuje 90. narodeniny!

Vitálny deväťdesiatnik Jozef Kšiňan. FOTO JÁN SÚKUPBRATISLAVA 3. januára (sou) – Jozef Kšiňan v utorok 3. januára 2017 dovŕšil neuveriteľnú deväťdesiatku! Je nielen najstarší žijúci slovenský športový novinár a publicista, ale je zároveň aj najstarší aktívny. Na svoj vysoký vek je pozoruhodne čiperný a stále prejavuje živý záujem o športové dianie. Pravidelne navštevuje športové podujatia a tlačové besedy, aj akcie Slovenského olympijského výboru. SOV jeho naozaj výnimočné publicistické a novinárske pôsobenie v roku 2003 ocenil udelením Bronzových kruhov SOV a v roku 2010 udelením svojho výročného ocenenia za publicistiku - Ceny Mira Procházku. Je aj nositeľom Ceny fair play Ivana Chodáka, ktorú udeľuje Slovenský futbalový zväz.
 
Absolvent štúdia trénerstva na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave Jozef Kšiňan sa bezmála 70 rokov venuje novinárskej a publicistickej práci. Ako zamestnanec pôsobil postupne v redakciách denníkov Pravda, Smena a v agentúrach ČSTK TASR. Venoval sa najmä futbalu, klasickému lyžovaniu a boxu. S TASR, kde viac než dvadsať rokov viedol športovú redakciu, externe spolupracoval aj dávno po dovŕšení osemdesiatky, keď sa zároveň venoval knižnej tvorbe.
 
Dvadsať rokov bol Jozef Kšiňan podpredsedom Klubu športových redaktorov a viedol množstvo tlačových stredísk na významných športových podujatiach na Slovensku. V športe však bol činný aj ako futbalista klubu ŠK Železničiari Bratislava i stolný tenista Lokomotívy Bratislava, aj ako úspešný mládežnícky tréner hokejistov i futbalistov v Dyname Energia, Rapide i v Slovane Bratislava.
 
Jozef Kšiňan na novembrovom 51. valnom zhromaždení SOV v spoločnosti ďalších športových veteránov, čestných členov SOV Ladislava Harvana a Ladislava Čepčianskeho. FOTO JÁN SÚKUPAko novinár pôsobil Jozef Kšiňan na piatich olympiádach – na OH 1968 v Mexico City, 1976 v Montreale a 1980 v Moskve, aj na ZOH 1980 v Lake Placide a 1994 v Lillehammeri. Pri olympijskej premiére výpravy samostatnej Slovenskej republiky na ZOH 1994 zároveň externe vykonával funkciu hovorcu nášho olympijského tímu. Absolvoval aj množstvo ďalších vrcholných športových podujatí, vrátane svetových a európskych šampionátov vo futbale.
 
Podieľal sa na príprave približne 30 publikácií, venovaných predovšetkým futbalu a histórii Slovana Bratislava – Polstoročie v belasom, Šesťdesiat rokov Slovana, 80 belasých rokov, 90 belasých rokov, Pohár je náš! (o triumfe družstrva ČSSR na futbalových ME 1976 v Juhoslávii), Svet deväťdesiatich minút, Futbal - encyklopédia, či Zlatá kniha futbalu na Slovensku. Podieľal sa však aj na slovenskom vydaní prvej celistvej publikácie o olympijskej histórii v roku 1957.
 
Slovenský olympijský výbor jubilantovi Jozefovi Kšiňanovi srdečne blahoželá!

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím