Športové aktuality
5 min. čítania

Poslanci poľského Sejmu v rámci príprav kandidatúry Krakova na ZOH 2022 navštívili SOV

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

BRATISLAVA 23. apríla (SOV) – Traja poslanci z výboru pre telesnú kultúru, šport a cestovný ruch poľského Sejmu – predseda výboru Ireneusz Raś, podpredseda Jacek Falfus a členka výboru Jagna Marczulajtisová-Walczaková (trojnásobná olympionička v snoubordingu) - navštívili v utorok 23. mája Slovenský olympijský výbor (SOV), aby s jeho najvyššími predstaviteľmi prerokovali  otázky vyplývajúce z dohody o spolupráci medzi  SOV a Poľským olympijským výborom (POV) k podpore kandidatúre mesta Krakov pri organizovaní zimných olympijských hier v roku 2022 za spoluúčasti Slovenskej republiky. SOV na rokovaní zastupovali prezident František Chmelár a generálny sekretár Jozef Liba. Prítomní boli aj splnomocnenec vlády SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport a poslanec NR SR Dušan Galis, tajomníčka výboru NR SR vzdelávanie, vedu, mládež a šport Michaela Šikulová, ako aj Viktória Lovacká z odboru zahraničných vzťahov a protokolu Kancelárie NR SR. Ako vidno na ilustračnej fotografii Ľubomíra Součka, rokovanie sa odohralo v príjemnej atmosfére.

Prezident SOV František Chmelár poľských hostí na úvod informoval, čo sa doteraz udialo vo veci podpory Slovenskej republiky kandidatúre Krakova na ZOH 2022. Členovia poľského Sejmu dostali k dispozícii rámcovú dohodu medzi SOV a POV, podpísanú 9. marca v Bratislave. Zoznámili sa aj so zložením prípravného výboru SR, ktorý mal prvé zasadnutie 3. apríla v Poprade. Ustanovenie prípravného výboru na odporúčanie vlády SR inicioval Slovenský olympijský výbor. Výbor si utvoril viaceré pracovné komisie. Okrem toho SOV zostavil koordinačný výbor SR, v ktorom sú zastúpené všetky slovenské zväzy olympijských športov, ako aj predstavitelia paralympijského hnutia.

Poslanci Sejmu na rokovaní obdržali aj kópiu listu, ktorým sa SOV a POV 5. apríla spoločne obrátili na prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacqua Roggeho so žiadosťou, aby exekutíva MOV na svojom najbližšom rokovaní koncom mája v Petrohrade zaujala stanovisko ku kandidatúre Krakova na ZOH 2022 s podporou Slovenska - konkrétne k možnosti v kandidátskom projekte lokalizovať na Slovensku súťaže v zjazdovom lyžovaní a v ľadovom hokeji. Najvyšší predstaviteľ slovenského olympijského hnutia stručne informoval aj o marcovom spoločnom rokovaní predstaviteľov poľskej a slovenskej vlády v Poprade, z ktorého vzišli vyjadrenia o podpore tohto projektu z oboch strán.

alt
alt

Predseda výboru Sejmu pre telesnú kultúru, šport a cestovný  ruch Ireneusz Raś (na fotografii Ľubomíra Součka) zdôraznil, že olympijský projekt má pre obe krajiny obrovský význam. Informoval, že počas svojej najbližšej schôdze má poľský Sejm vydať spoločné podporné stanovisko všetkých parlamentných strán ku kandidatúre Krakova a vyjadril nádej, že k podobnému kroku sa odhodlá aj Národná rada Slovenskej republiky. Pozitívne vyjadrenia parlamentov by podľa jeho názoru dodali celému projektu ešte väčšiu váhu.

Ireneusz Raś za veľmi dôležité označil vysvetľovanie benefitov projektu verejnosti v oboch krajinách, aby olympijská kandidatúra na občanov nepôsobila ako ekonomický či ekologický strašiak. Ocenil, že viacero potrebných objektov je v Poľsku aj na Slovensku už k dispozícii. Spoluusporiadanie vlaňajších majstrovstiev Európy vo futbale (odohrali sa v Poľsku a na Ukrajine) si podľa jeho slov vyžiadalo väčšie výdavky, než sa predpokladá pre zimnú olympiádu. V Poľsku po šampionáte evidujú nárast cestovného ruchu zo zahraničia a podobný tzv. barcelonský efekt si sľubujú aj v prípade ZOH.

Predstavitelia oboch strán sa zhodli, že v Poľsku aj na Slovensku sa žiada lepšie vysvetľovanie zámerov aj celého projektu, aby bol zrozumiteľnejší a prijateľnejší pre verejnosť, ako aj spracovanie analýz celkových dopadov usporiadania ZOH v oboch krajinách. Ireneusz Raś vyšiel s iniciatívou, že silu projektu by mohla umocniť podpora zo strany celej Visegrádskej štvorky, teda aj Česka a Maďarska. Usporiadanie ZOH v tatranskom regióne by sa podľa jeho slov mohlo stať ďalším integrujúcim faktorom združenia V4.

Iniciátorka kandidatúry Krakova Jagna Marczulajtisová-Walczaková informovala, že mesto Krakov v máji predloží projekt kandidatúry na ZOH 2022 na rokovanie poľskej vlády. Následne bude ustanovený prípravný výbor Krakova. Zatiaľ sa diskutuje o jeho právnom postavení.

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV