Športové aktuality
9 min. čítania

Posledné rozlúčenie s legendárnou Věrou Čáslavskou sa uskutočnilo formou spomínania v Národnom divadle v Prahe, po standing ovations prítomní spontánne zaspievali bývalú československú hymnu

Ľubomír Souček

Praha 12. septembra (TASR) - Najdôstojnejšie možné miesto - Národné divadlo v Prahe - sa v pondelok predpoludním stalo miestom poslednej rozlúčky s legendárnou osobnosťou československého i českého, ale aj svetového športu Věrou Čáslavskou. Fenomenálna bývalá športová gymnastka (7x olympijská víťazka, 4x majsterka sveta, 11x majsterka Európy, 4-krát najlepšia športovkyňa ČSSR, v roku 1968 najlepšia športovkyňa sveta), historicky posledná predsedníčka Československého aj prvá predsedníčka novovzniknutého Českého olympijského výboru a výnimočná žena zomrela po boji s ťažkou chorobou vo veku 74 rokov 30. augusta 2016. Na katedrále svätého Víta na Hradčanoch pri príležitosti poslednej rozlúčky s ňou mimoriadne zazneli zvony.
 
Pohreb Very Čáslavskej len v úzkom rodinnom kruhu sa konal už minulý štvrtok v krematóriu v Šumperku. Posledná rozlúčka s ňou v Národnom divadle sa uskutočnila formou spomínania na túto jedinečnú osobnosť z úst jej priateľov predovšetkým z radov vynikajúcich bývalých aj súčasných športovcov. Na malom námestíčku pri divadle mohla poslednú rozlúčku na veľkoplošnej obrazovke sledovať aj verejnosť. Priamo v svätostánku českej kultúry v obkolesení obrovského množstva kvetov, ale aj hneď vedľa na Národnej triede, sa stovky ľudí zapisovali do kondolenčných kníh.
 

Odzneli aj slová o Čáslavskej blízkom vzťahu k Slovensku

Medzi približne deväťsto hosťami, vrátane vrcholných českých politikov, bolo aj mnoho osobností zo zahraničia, medzi nimi aj viacerí Slováci. Slovenský olympijský výbor zastupovali jeho prezident František Chmelár, generálny sekretár Jozef Liba, manažér mediálnej komunikácie a Čáslavskej dlhoročný priateľ Ľubomír Souček i riaditeľka SOV - Slovenského olympijského a športového múzea Zdenka Letenayová.
 
Věra Čáslavská s oboma svojomi zlatými olympijskými medailami, ktoré v roku 2013 symbolicky venovala Slovensku. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Věra Čáslavská s oboma svojomi zlatými olympijskými medailami, ktoré v roku 2013 symbolicky venovala Slovensku.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Zo Slovenska boli prítomní aj Čáslavskej gymnastická spolubojovníčka a dvojnásobná strieborná olympijská medailistka (1964 a 1968) Marianna Némethová-Krajčírová, bývalá špičková atlétka a dlhoročná podpredsedníčka SOV Mária Mračnová, predseda Slovenskej gymnastickej federácie Ján Novák i ďalší zástupcovia slovenskej športovej gymnastiky. Dvaja z nich aj vystúpili. Okrem nich zo zahraničia prehovoril len jeden zástupca Japonska - krajiny, v ktorej Věrina popularita od OH 1964 až dodnes dosahovala neuveriteľné rozmery. Prítomní však boli aj prezident Európskej gymnastickej únie Georges Guelzec z Francúzska, či dvojnásobný olympijský víťaz v šerme, člen Medzinárodného olympijského výboru a bývalý prezident Maďarska Pál Schmitt.
 

Veniec Slovenského olympijského výboru  - posledné zbohom Věrke s úctou, obdivom a láskou. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Veniec Slovenského olympijského výboru - posledné zbohom Věrke s úctou, obdivom a láskou.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK


Marianna Némethová-Krajčírová i Ján Novák okrem osobných spomienok na blízku bytosť akcentovali aj vzťah Věry Čáslavskej k Slovensku, i vzťah Slovákov k nej.

Věra Čáslavská v roku 2012 získala najvyššie výročné ocenenie Slovenského olympijského výboru - Trofej SOV, v roku 2014 ju SOV ako vôbec prvú osobnosť nepochádzajúcu zo Slovenska prijal za čestnú členku SOV. Pred tromi rokmi Věra Čáslavská spravila výnimočné gesto, keď nášmu olympijskému a športovému múzeu venovala dve zo svojich siedmich zlatých olympijských medailí. Odôvodnila to faktom, že vždy reprezentovala Československo, vždy mala na Slovensku veľa fanúšikov a vždy tam rada chodila.

V Trnave je jediná gymnastická telocvičňa na svete, ktorej Věra Čáslavská poskytla do názvu svoje meno. Aj to ilustruje vážnosť, akej sa Věra Čáslavská tešila na Slovensku.
 

Věra Čáslavská očami českých olympionikov a ďalších osobností

V hľadisku Národného divadla bol na poslednej rozlúčke s Věrou Čáslavskou prítomný výkvet českého športu - celá plejáda olympijských šampiónov, majstrov sveta či Európy. Mnohí z týchto veľkých športovcov spomínali na výnimočnú ženu, ktorá vždy viac myslela na druhých než na seba a ktorá aj súčasným športovcom dodávala silu a sebavedomie. Jej vzťah najmä so súčasnými olympionikmi, mladšími aj o 40 - 50 rokov, bol neuveriteľný. Skladali jej v krátkych vystúpeniach obdiv aj úctu.
 
Kondolencia Slovenského olympijského výboru k úmrtiu Věry Čáslavskej. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Kondolencia Slovenského olympijského výboru k úmrtiu Věry Čáslavskej.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Medzi tými, ktorí prehovorili o Věre Čáslavskej, boli zo staršej generácie jej ďalšia bývalá gymnastická spolubojovníčka Bohumila Řešátková-Řimnáčová („Takých žien, ako ona, bolo na svete minimum”, povedala), bývalý známy atlét a jej niekdajší blízky spolupracovník v Československom aj v Českom olympijskom výbore Jiří Kynos (fabuloval, že ráno v deň rozlúčky mu Věra Čáslavská telefonovala z neba), aj olympijský víťaz v športovej streľbe z OH 1968 a svedok na jej svadbe v Mexico City Jan Kůrka („Besedy, na ktoré chodila aj v čase, keď bola v nemilosti, boli pre ňu obrovskou vzpruhou. Dvere do sŕdc všetkých československých občanov mala vždy otvorené.”)

Zo súčasnej generácie špičkových českých športovcov verejne prehovorili dvojnásobná olympijská víťazka v atletike Barbora Špotáková („Věra bola hurikán. Jej vrelosť a optimizmus ma úplne odzbrojili. Do poslednej chvíle fandila všetkým českým športovcom z celého srdca.”), trojnásobný olympijský medailista vo veslovaní Ondřej Synek („Po olympiáde v Riu mi poslala esemesku: Milý Ondro, išiel si srdcom. Ona by si želala, aby všetci v živote bojovali srdcom.”), olympijská víťaka v snoubordingu Eva Samková („Poznala som ju len krátko, ale vďaka tomu, aká bola, sa mi zdalo, že ju poznám dlho. Druhého takého optimistického človeka som nezažila.“), olympijský víťaz v modernom päťboji David Svoboda („Dodala mi obrovský pokoj, sebadôveru a odvahu. Guráž a odvaha - to boli črty, ktoré mala Věra najúžasnejšie a z nás všetkých najväčšie. Bola pre nás talizman sama osebe. Každý z nás, kto mal možnosť sa s ňou stretnúť, mal šťastie.“) a ďalší šampión OH 2012 horský cyklista Jaroslav Kulhavý („Pre mňa to bol najväčší motivátor a motor. Kedykoľvek mám pochmúrne myšlienky, tak si spomeniem na pani Věru a všetko je inak.“)

Súčasťou poslednej rozlúčky bol aj úrvok z baletného predstavenia o Věre Čáslavskej. FOTO: TASR/AP
Súčasťou poslednej rozlúčky bol aj úrvok z baletného predstavenia o Věre Čáslavskej.
Foto
TASR/AP

Moderátor spomínania na Věru Čáslavskú Marek Eben ju označil za rýdzi charakter a krásneho človeka. Prezident Českého olympijského výboru Jiří Kejval nadviazal, že Čáslavská bola výnimočný človek: „Věru zaujímal celý život v Čechách a vždy si želala mať lepšiu spoločnosť, aby sa nám lepšie žilo. Bol by som rád, aby sme si Věru takto pamätali,“ povedal. Známy televízny komentátor Štěpán Škorpil dodal: „Veľakrát som od Věrky čerpal energiu.“ Michael Žantovský, ktorý bol v rokoch 1990 - 1992 takisto ako Čáslavská v tíme poradcov československého prezidenta Václava Havla, prezradil: „Hovorili sme jej šipka, pretože sa do všetkého vrhala bez váhania a strmhlav.“ Ako posledná na rozlúčke vystúpila režisérka dokumentárneho filmu o Čáslavskej s názvom VĚRA 68 Olga Sommerová. Slávnu gymnastku označila za jednu z najstatočnejších žien 20. storočia.

Na záver slávnosti stovky prítomných vzdali Věre Čáslavskej posledný hold niekoľkominútovým potleskom postojačky. Naň spontánne mnohí nadviazali spievaním českej hymny, po ktorej v Národnom divadle zaznela aj slovenská časť niekdajšej československej hymny.
 

Z ohlasov po poslednej rozlúčke

Na poslednej rozlúčke s Věrou Čáslavskou bolo prítomných aj mnoho ďalších skvelých českých (či predtým československých) športovcov na čele s legendárnou atlétkou Danou Zátopkovou, ktorá na budúci týždeň oslávi 94. narodeniny. Jej zosnulý manžel Emil Zátopek, s ktorým sa posledná rozlúčka v roku 2000 odohrala takisto v Národnom divadle v Prahe, bol spoločne s Čáslavskou najvýznamnejšou osobnosťou v histórii československého športu. Čáslavskú so Zátopkovcami celé desaťročia spájal veľmi blízky vzťah. „Pre mňa to bola priateľka, ktorá síce bola o dvadsať rokov mladšia, ale veľmi dobre sme si spolu rozumeli. Najviac som hodnotila jej statočnosť, s ktorou znášala všetky životné kotrmelce,“ povedala po poslednej rozlúčke Dana Zátopková pre ČTK.
Pamiatke mimoriadnej osobnosti Věry Čáslavskej sa prišiel pokloniť aj český predseda vlády Bohuslav Sobotka. FOTO: TASR/AP
Pamiatke mimoriadnej osobnosti Věry Čáslavskej sa prišiel pokloniť aj český predseda vlády Bohuslav Sobotka.
Foto
TASR/AP


ČTK citovala aj výroky ďalších športových velikánov na adresu Věry Čáslavskej.

Čerstvý olympijský víťaz v džude z Ria de Janeiro Lukáš Krpálek: „Viem už z detstva, aká to bola obrovská športovkyňa. Ostatným sa o takých úspechoch môže len snívať. Ale bola to hlavne úžasná osobnosť. Úžasne si vážim aj to, že si vždy stopercentne stála za svojím názorom.“

Bronzový skifár z OH 2016 Ondřej Synek: „Postava Věry bola nezabudnuteľná, či už športovou kariérou, alebo ľudskosťou. Aj tým, ako sa po revolúcii angažovala a pôsobila ako poradkyňa prezidenta Václava Havla. Oceňoval som na nej aj to, že mi veľmi držala palce. Práve kvôli nej si predĺžim veslársku kariéru o ďalšie štyri roky.“

Dvojnásobná olympijská víťazka v hode oštepom a najnovšie v Riu bronzová Barbora Špotáková: „Věra mi svojou osobnosťou pripadal trochu ako umelkyňa. V gymnastike musí mať človek umelecké cítenie, umelecký prejav. Ona ho mala a vďaka tomu ju diváci tak obľubovali. Mala aj hodne známych z umeleckej brandže. Rozhodne si myslím, že do Národného divadla sa rozlúčka s ňou hodila.“

V sále sedelo aj množstvo ďalších skvelých českých športovcov dávnejšej či nedávnej minulosti - napríklad atléti Imrich Bugár, Jarmila Kratochvílová, Roman Šebrle, Robert Změlík, Šárka Kašpárková, bežkyne na lyžiach Květa Pecková-Jeriová, Kateřina Neumannová, vodná slalomárka Štěpánka Hilgertová, tenisti Jan Kodeš, Helena Suková, rýchlostný kanoista Martin Doktor či hokejový brankár Jiří Holeček.

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV