Športové aktuality
5 min. čítania

Praha centrom olympijského diania, hostí 22. valné zhromaždenie Asociácie národných olympijských výborov

PRAHA 3. novembra (SOV) – Česká metropola je od stredy do soboty centrom svetového olympijského diania. Praha hostí 22. valné zhromaždenie Asociácie národných olympijských výborov (VZ ANOV). Na mamutiu akciu prišlo viac než 1300 delegátov, zastupujúcich 205 NOV sveta (Slovenský olympijský výbor zastupujú jeho prezident Anton Siekel a generálny sekretár SOV Jozef Liba) a ďalší významní hostia, vrátane prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha. Rokovanie vedie prezident ANOV šejk Ahmad al-Fahd al-Sabah.

PJONGČANG PRED FINIŠOM: Thomas Bach pricestoval do Prahy v stredu, keď rokovali jednotlivé komisie ANOV, teda presne sto dní pred slávnostným otvorením XXIII. zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu. Mimochodom, Juhokórejčania sto dní pred otvorením ZOH oznámili, že výstavbu všetkých olympijských športovísk oficiálne ukončia už túto sobotu, teda 4. novembra...

Samozrejme, vo vystúpení pred delegátmi VZ ANOV vo štvrtok Thomas Bach hovoril aj o prípravách nadchádzajúcich ZOH. „Pjongčang je pripravený privítať najlepších zimných športovcov sveta. Po technickej stránke je všetko zvládnuté výborne, Športovci sa do Kórey môžu naozaj tešiť,“ vyhlásil.

Prezident MOV sa vyjadril aj na margo bezpečnosti v Pjongčangu: „Pokiaľ majú olympijské hry naplniť svoje poslanie, musia byť mimo politiky. Každý by mal byť pod piatimi hrami vítaný. Snažíme sa budovať mosty, a nie múry. Bezpečnosť je pre nás hlavná priorita. Intenzívne prebieha dialóg medzi MOV a juhokórejskou vládou. V žiadnej z debát nezaznelo, že by sa ZOH v Pjongčangu nemali konať.“ Hoci delegáti z niektorých krajín hovorili o obavách z bezpečnostných rizík vzhľadom na politiku susednej KĽDR, samotné hry v Pjongčangu nikto nespochybnil.

Samotné prípravy ZOH 2018 prezentovali organizátori z Pjongčangu v rámci piatkového programu. Počas piatka sa účastníci VZ ANOV oboznámili aj s prípravami OH 2020 v Tokiu, ZOH 2022 v Pekingu, OH 2024 v Paríži a OH 2028 v Los Angeles.

BACH O DOPINGOVEJ TÉME: Thomas Bach sa v úvodnom v obsiahlom vystúpení venoval predovšetkým veľmi aktuálnej dopingovej téme. Disciplinárna komisia MOV vedená Denisom Oswaldom v stredu 1. novembra oznámila prvé tresty pre ruských účastníkov ZOH 2014 v Soči, naviazané na škandál so štátom riadeným dopingom v Rusku. Komisia rozhodla, že bežec na lyžiach Aleksandr Ľogkov príde o individuálne zlato zo Soči v maratóne na 50 km aj o striebro za štafety na 4x10 km, ktoré odoberú aj ďalším členom štafety, diskvalifikovaný bol aj ďalší bežec na lyžiach Jevgenij Belov. Obaja ruskí športovci oznámili, že sa odvolajú na Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne, čo môže spôsobiť zdržanie pri rozhodovaní MOV o ruskej účasti alebo neúčasti v Pjongčangu.

„Oswaldova komisia pracuje naplno a dvojicou ruských lyžiarov sa to nemusí skončiť,“ uviedol Bach, ktorý v tejto veci požaduje čo najrýchlejší postup, aby sa nemohlo stať, že na ZOH v Pjongčangu budú štartovať „podozriví“ športovci. Šéf MOV nevylúčil ani plošný trest pre Rusko, rozhodnutie by mala exekutíva MOV prijať v decembri. „Pokiaľ sa potvrdí podozrenie na manipuláciu s dopingovými vzorkami priamo na ZOH v Soči, pôjde o priamy útok na olympijské hnutie," konštatoval prezident MOV.

Bach ďalej informoval, že MOV zriadil dve komisie – tzv. Oswaldova sa zaoberá podozreniami z previnení konkrétnych ruských športovcov a komisia vedená bývalým švajčiarskym prezidentom Samuelom Schmidom zase preveruje obvinenia zo zapojenia štátnych úradov v Rusku a národných federácií do dopingového systému.

Thomas Bach ďalej povedal, že pred ZOH sa zameria predovšetkým na testovanie športovcov z krajín s vyšším počtom pouitívnych testov. „Každý športovec, u ktorého bude zjavný výrazný vzostup výkonnosti, bude kontrolovaný,“ vyhlásil.

ČESI EXPORTUJÚ OLYMPIJSKÉ PARKY: Usporiadanie VZ ANOV využil Český olympijský výbor (ČOV) na celosvetovú prezentáciu svojej špeciality – olympijských parkov, ktoré ČOV doma zriaďuje počas konania OH či ZOH. Český vynález si osvojil Medzinárodný olympijský výbor a sympatický aj Asociácii národných olympijských výborov. České „know-how“ počas ZOH v Pjongčangu pri realizácii vlastných olympijských parkov využijú v troch, ba možno až v štyroch ďalších krajinách.

Ako povedal prezident ČOV Jiří Kejval, počas OH 2020 v Tokiu zriadia takéto parky už minimálne v deviatich krajinách sveta. „Dostali sme prostriedky na to, aby sme pre ostatné krajiny pripravili manuál, ako majú olympijské parky organizovať a financovať,“ uviedol Kejval.

ANOC AWARDS PRE ESÁ PIATICH KONTINENTOV: V rámci štvrtkového programu VZ ANOV sa uskutočnil aj galavečer spojený s odovzdávaním ANOC Awards – ocenení pre najúspešnejších športovcov tohto roka na jednotlivých kontinentoch (osobitné ocenenie dostali najlepší muž aj žena), ako aj ďalších ocenení osobností, medzi ktorými bola napríklad bývalá fenomenálna rumunská športová gymnastka Nadia Comaneciová.

Ceny ANOV za rok 2017 z jednotlivých kontinentov získali – Európa: Sarah Sjӧstrӧmová (Švédsko, plávanie) a Marcel Hirscher (Rakúsko, zjazdové lyžovanie), Afrika: Farida Osmanová (Egypt, plávanie) a Chad Le Clos (JAR, plávanie), Amerika: Yulimar Rojasová (Venezuela, atletika) a štafeta atlétov Trinidadu a Tobaga na 4x400 m, Ázia: Sung Ju-mi (Čína, džudo) a Mutaz Issa Baršim (Katar, atletika), Oceánia: Sarah Gossová (Nový Zéland, ragby) a Robert Manson (Nový Zéland, veslovánie).
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV