Predstavitelia SOV po návšteve Pjongčangu chvália kompaktné dediny s dobrou dostupnosťou športovísk aj lokalitu Slovenského domu, spokojná bola i hokejová delegácia

Na momentke z tlačovky zľava Ľubomír Souček, Igor Andrejkovič a Jozef Liba. FOTO TASR/MARKO ERDBratislava 26. septembra (TASR, SOV) - Kompaktné olympijské dediny s dobrou dostupnosťou športovísk, malá vzdialenosť medzi dvoma centrami hier a atraktívna lokalita plánovaného Slovenského domu sú najpozitívnejšie dojmy členov inšpekcie slovenskej misie v dejisku budúcoročnej zimnej olympiády v juhokórejskom Pjongčangu (XXIII. ZOH sa uskutočnia 9. – 25. februára 2018).

Naopak, rozpaky zatiaľ vyvoláva predpredaj vstupeniek na väčšinu športovísk hier v Pjongčangu.

 

Na inšpekčnej ceste v dejisku ZOH 2018 Aktuálny výhľad z jednej z budúcich slovenských izieb na 7. poschodí budovy č. 803 v prímorskej olympijskej dedine v Gangneungu, v ktorej budú bývať aj slovenskí hokejisti. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKbola v uplynulom týždni delegácia Slovenského olympijského výboru (SOV) spolu so zástupcami Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). "Bola to posledná návšteva, v októbri sa olympijské priestory uzavrú. Sme radi, že s nami boli aj zástupcovia hokeja, keďže nastali určité zmeny a bolo veľmi dôležité, aby spoznali podmienky. Absolvovali sme aj stretnutie s pánom veľvyslancom Milanom Lajčiakom i s členmi organizačného výboru ZOH (POCOG). Témy boli najmä zabezpečenie servisu pre športovcov, transport, otázky bezpečnosti, aj mediálne operácie" povedal na utorňajšej tlačovej konferencii SOV jeho generálny sekretár Jozef Liba, ktorý viedol delegáciu SOV pri návšteve Pjongčangu. 
 

Izby v oboch olympijských dedinách budú skromne vybavené, v prímorskej však budú mať olympionici väčšie obytné priestory. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKJozef Liba ocenil, že na rozdiel od minulosti mohli zástupcovia SOV prvýkrát vo veľkom predstihu možnosť vidieť aj priestory v horskej olympijskej dedine v Pjongčangu (tam sa uskutoční uvítací ceremoniál slovenskej výpravy, plánovaný na 7. februára o 11:00 h miestneho času) i v prímorskej v Gangneungu, v ktorých priamo budú bývať členovia slovenskej výpravy. Obytné budovy v oboch dedinách sú už hotové, teraz sa pracuje na úprave vnútorných priestorov, ktoré sa postupne zapĺňajú zariadeniami a nábytkom. Dorobiť bude treba vonkajšie priestory a priľahlé zariadenia pred obytnými zónami oboch dedín, ktoré budú organizátori riešiť zriadením dočasných stanov.

 

Takto v súčasnosti vyzerá vstup na stavenisko horskej dediny v Pjongčangu. Hala vpravo bude počas ZOH slúžiť ako jedáleň. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEK"Obe dediny sú vďaka výškovým budovám veľmi kompaktné, všetko sa rozkladá na menšej ploche ako zvyčajne. Prímorskú dedinu v Gangneungu tvoria 25-poschodové budovy. Naša budova má číslo 803, výprava bude obývať apartmány na druhom až siedmom poschodie. V horskej dedine, ktorá je trochu strohá a pre obyvateľov priestorovo stiesnenejšia, to bude druhé a tretie poschodie, plus dve izby na štvrtom, v budove číslo 103, Východná veža. Všetky byty v oboch dedinách sú už predané budúcim obyvateľom," informoval mediálny riaditeľ SOV Ľubomír Souček.        
 

Ďalší pohľad na prímorskú dedinu v Gangneungu, v ktorej bude bývať hokejová časť slovenskej výpravy. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKDobrá správa pre výpravu je, že Slovenský dom, ktorý bude zriadený, sa nachádza neďaleko od hlavnej dediny. Teda v atraktívnej lokalite 300-tisícového prímorského mesta Gangneung. „Vzdušnou čiarou je to len 660 metrov, ale v reále sa tam dá peši presunúť zhruba za pätnásť minút,“ povedal Jozef Liba.


Funkcionári Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) sa vrátili z inšpekčnej návštevy dejiska ZOH 2018 s dobrými dojmami. V Pjongčangu sú už takmer stopercentne pripravené obe hokejové haly vrátane infraštruktúry a tesne pred dokončením sú aj priestory v olympijskej dedine, v ktorej budú hokejisti bývať. Riaditeľ reprezentačného oddelenia SZĽH Igor Andrejkovič vyhlásil, že "turnaj by sa mohol začať už o dva týždne". Program olympijského hokejového turnaja zverejnili v pondelok, predpredaj vstupeniek na zápasy Slovákov v základnej skupine sa začne 15. októbra.

 
Hlavná hoejová hala pre 10 000 divákov v Gangneungu. Slováci v nej v základnej skupine odohrajú zápasy proti Rusku a USA. Vpravo tréningová hala. FOTO ĽUBOMÍT SOUČEKHokejové štadióny sa nachádzajú v prímorskej časti mesta Gangneung. Hlavným dejiskom je nová hala Gangneung Hockey Centre s kapacitou 10.000 divákov, kde sa odohrá veľká väčšina zápasov mužského turnaja. Slováci v nej zohrajú úvodné dve stretnutia s Ruskom (14. februára o 21.10 h/13.10 h SEČ) a s USA (16. februára o 12.10/4.10 SEČ). Tretí – proti Slovinsku 17. februára o 21.10 h/13.10 h SEČ - ich čaká v Kwandong Hockey Centre s kapacitou 6000 divákov, kde sa odohrá najmä ženský turnaj.
´

"Obe haly sú v takom štádiu, že by sa v nich mohol hrať turnaj už o dva týždne. Sú veľmi pekné a porovnateľné s tými v Soči, spĺňajú všetky parametre. Finišujú prípravy šatní a tréningových arén. Čo sa týka hlavnej haly, je v nej 12 šatní. Mali sme možnosť si ich pozrieť, aby sme si potom vedeli vybrať. Vyberať sa bude podľa rebríčka IIHF z roku 2015, takže by sme mali byť na deviatom mieste v poradí. Ako prví si budú vyberať domáci usporiadatelia," povedal Andrejkovič, ktorý bol na návšteve dejiska hier spolu s generálnym sekretárom SZĽH Miroslavom Valíčkom a s predstaviteľmi SOV. Spokojnosť vyjadrili aj s prípravou a blízkosťou tréningových hál.

 

Hokejisti budú bývať v prímorskej olympijskej dedine v Gangneungu, čiže do hlavnej haly to budú mať autobusom 10 až 15 minút. Predstavitelia SZĽH si prehliadli aj ubytovacie priestory hokejistov. "Pozreli sme si priamo ten blok v dedine a priamo jednu z izieb, ktoré nám pridelia. Chýbajú tam už len nejaké kozmetické úpravy. Viac-menej je to zvnútra dokončené a myslím si, že ak by trochu pridali, do dvoch až troch týždňov by sa tam dalo bývať. Sú to také bytové jednotky s kuchyňou, menšou spoločenskou miestnosťou a tromi izbami, dvojka a dve jednotky," pokračoval Andrejkovič.

 

SZĽH už má aj približnú predstavu o príprave a logistike pred turnajom. Možný je menší kemp na domácej pôde, no hlavný bude už v dejisku hier. Slováci chcú v Kórejskej republike odohrať aj jeden prípravný duel, mal by byť proti domácej reprezentácii, ale celá vec je ešte v riešení. "Mala by to byť Kórea okolo 11. februára v niektorom inom meste v krajine. Do dejiska by sme mali odletieť 6. februára večer, čiže prílet je ôsmeho niekedy nadránom. Z letiska pôjdeme priamo do dediny, kde budeme trénovať do prípravného zápasu a potom by sa vrátime naspäť. Prvý zápas nás čaká 14. februára," uzavrel Andrejkovič.
 

Vpravo skokanské mostíky v horskom rezorte Alpensia (plocha pod nimi slúži ako futbalové ihrisko), vľavo areál pre snoubrdové súťaže v novej olympijskej disciplíne big air. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKOrganizátorom ZOH robí vrásky na čele pomalý predaj vstupeniek: "Bojujú s tým, aby zaplnili tribúny, uvidíme ako sa im bude dariť v ďalšej propagácii. Neviem, či aj zmena charakteru dopravy patrí medzi negatíva, v každom prípade sa upustilo od prepravy športovcov a výprav zo soulského letiska Inčeon do olympijského regiónu rýchlovlakom. Na želanie národných olympijských výborov bude doprava klasicky autobusmi, aby mali poruke batožinu, lebo tá by inák išla popri rýchlovlakoch nákladnými autami a dochádzalo by k spletitým situáciám," zdôraznil Liba.
 

V októbri bude v Kórejskej republike diplomatický brífing ohľadom návštev ústavných činiteľov, prirodzene s top témou bezpečnosť, lebo sa ráta s príchodom veľkého množstva hláv štátov. U slovenských ústavných činiteľov je zatiaľ potvrdený pobyt prezidenta SR Andreja Kisku od 8. do 14. februára 2018. Otvárací aj záverečný ceremoniál  sa uskutoční na Olympijskom štadióne v Pjongčangu, čiže v horskej oblasti. Na slávnostnom otvorení organizátori predpokladajú účasť 25 hláv štátov. Všetky večerné medailové ceremoniály – s výnimkou hokejových – sa plánujú takisto v Pjongčangu.

 

Ešte jeden pohľad na horskú olympijskú dedinu v Pjongčangu. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKNapätá bezpečnostná situácia na kórejskom polostrove neutícha a niektoré krajiny, ako napríklad Rakúsko či Francúzsko, sa vyjadrili, že pokiaľ nebude garantovaná bezpečnosť všetkých účastníkov tohto športového sviatku, ich výpravy zostanú doma. Situáciu pozorne sledujú aj predstavitelia SOV. "Viaceré národné olympijské výbory hovorili, že pokiaľ v tom čase nebude bezpečná situácia, tak sa na ZOH nezúčastnia, čo je podľa mňa logické. Nikto nepošle svojich športovcov do regiónu, kde by hrozil vojnový konflikt. Aj pre nás je v prvom rade bezpečnosť. Ak by nastala takáto situácia, ani my by sme sa prípadne nezúčastnili," povedal Liba.
 

Generálny sekretár SOV počas poslednej návštevy nezaznamenal výraznejšie bezpečnostné opatrenia v Pjongčangu. "Bežalo to tam v takom klasickom dennom režime, aj pri diskusiách s veľvyslancom aj s organizačným výborom. Všetci situáciu vnímajú, ale nepostrehli sme, že by sa niečo menilo v príprave na hry. Je to politická situácia, ktorú musia riešiť politici. My zo strany športu do toho nevieme vstúpiť. Iné je to pre miestnych, predsa len je to jeden národ rozdelený počas vojny. Takže v každom hoteli nájdete pomôcky na civilnú ochranu, ale to vyplýva z celkovej situácie na polostrove," dodal Liba.

Autor: TASR, SOV

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím