Presne sto dní pred otvorením ZOH 2018: olympijský oheň pre Pjongčang je už v Kórei!

Inčeon 1. novembra (SOV) - V stredu 1. novembra predpoludním pristál na soulskom letisku Inčeon špeciál Korean Air, ktorý do hostiteľskej krajiny budúcoročných februárových XXIII. zimných olympijských hier v Pjongčangu priviezol z Grécka olympijský oheň. V tento deň, presne 100 dní pred slávnostným otvorením ZOH (uskutočnia sa 9. - 25. februára 2018), sa začala púť olympijského ohňa po území Kórejskej republiky. Štafeta s heslom Let Everyone Shine (Nech každý zažiari) bude putovať až do 9. februára 2018, keď oheň slávnostne zapália na olympijskom štadióne v Pjongčangu. Vystrieda sa v nej viac než 7 500 ľudí, celkove prejde trasu dlhú symbolických 2018 kilometrov. Počas púte štafety sa počíta dovedna so 14 „oddychovými“ dňami, počas ktorých olympijský oheň roznesú do nemocníc a do domovov dôchodcov.  

 

Olympijský oheň pre Pjongčang už putuje po juhokórejskom území. FOTO PYEONGCHANG 2018“Toto je veľmi významný moment v našich dejinách. Náš sen sa stal skutočnosťou. ZOH 2018 budú olympiádou mieru a harmónie. Dúfam, že počas nadchádzajúcich sto dní naozaj ,každý zažiari´. Chceme, aby štafeta s ohňom prepojila vás všetkých s olympijskými hrami a aby povzbudila vášeň a nadšenie pre hry v každom kúte Kórey. Zabezpečíme, aby všetci športovci a tí, ktorí do Pjongčangu na ZOH prídu, získali životné zážitky,” povedal po prinesení olympijského ohňa do Kórey prezident organizačného výboru ZOH 2018 (POCOG) Li Hi-peom.

 

Medzi 750 účastníkmi malej slávnosti na letisku Inčeon, ktoreej súčasťou bol i kultúrny program, bol aj predseda juhokórejskej vlády Li Nak-jon a najpopulárnejšia športovkyňa krajiny, olympijská víťazka v krasokorčuľovaní Kim Ju-na. Jej sa dostala pocta zapáliť prvú pochodeň z kahanca, v ktorom oheň transportovali z Grécka.

 

Podoba olympijskej pochodne pre ZOH 2018. FOTO PYEONGCHANG 2018Samotnú štafetu po kórejskom území odštartovali o jednej popoludní (o 5:00 h ráno stredoeurópskeho času) na Inčeonskom moste. Prvých dvesto metrov s olympijským ohňom prebehol 13-ročný nádejný krasokorčuliar Ju Jung, ktorý následne pripálil oheň v pochodni televíznemu komikovi Juovi Jae-sukovi. Medzi prvými bežcami štafety na kórejskom území bol aj člen Medzinárodného olympijského výboru a olympijský šampión v stolnom tenisu Rju Seung-min.
 

Na záver prvého dňa púte štafety po hostiteľskej krajine ZOH 2018 sa uskutočnil festival v inčeonskom Mesačnom parku v Songdo, ktorý zakončil ohňostroj. Vo štvrtok bude štafeta pokračovať z Inčeonu na ostrov Džedžu.

Mapa štafety s olympijskom ohňom po území Kórejskej republiky.

Autor: Ľubomír Souček

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X