Presne sto dní pred otvorením ZOH 2018: olympijský oheň pre Pjongčang je už v Kórei!

Inčeon 1. novembra (SOV) - V stredu 1. novembra predpoludním pristál na soulskom letisku Inčeon špeciál Korean Air, ktorý do hostiteľskej krajiny budúcoročných februárových XXIII. zimných olympijských hier v Pjongčangu priviezol z Grécka olympijský oheň. V tento deň, presne 100 dní pred slávnostným otvorením ZOH (uskutočnia sa 9. - 25. februára 2018), sa začala púť olympijského ohňa po území Kórejskej republiky. Štafeta s heslom Let Everyone Shine (Nech každý zažiari) bude putovať až do 9. februára 2018, keď oheň slávnostne zapália na olympijskom štadióne v Pjongčangu. Vystrieda sa v nej viac než 7 500 ľudí, celkove prejde trasu dlhú symbolických 2018 kilometrov. Počas púte štafety sa počíta dovedna so 14 „oddychovými“ dňami, počas ktorých olympijský oheň roznesú do nemocníc a do domovov dôchodcov.  

 

Olympijský oheň pre Pjongčang už putuje po juhokórejskom území. FOTO PYEONGCHANG 2018“Toto je veľmi významný moment v našich dejinách. Náš sen sa stal skutočnosťou. ZOH 2018 budú olympiádou mieru a harmónie. Dúfam, že počas nadchádzajúcich sto dní naozaj ,každý zažiari´. Chceme, aby štafeta s ohňom prepojila vás všetkých s olympijskými hrami a aby povzbudila vášeň a nadšenie pre hry v každom kúte Kórey. Zabezpečíme, aby všetci športovci a tí, ktorí do Pjongčangu na ZOH prídu, získali životné zážitky,” povedal po prinesení olympijského ohňa do Kórey prezident organizačného výboru ZOH 2018 (POCOG) Li Hi-peom.

 

Medzi 750 účastníkmi malej slávnosti na letisku Inčeon, ktoreej súčasťou bol i kultúrny program, bol aj predseda juhokórejskej vlády Li Nak-jon a najpopulárnejšia športovkyňa krajiny, olympijská víťazka v krasokorčuľovaní Kim Ju-na. Jej sa dostala pocta zapáliť prvú pochodeň z kahanca, v ktorom oheň transportovali z Grécka.

 

Podoba olympijskej pochodne pre ZOH 2018. FOTO PYEONGCHANG 2018Samotnú štafetu po kórejskom území odštartovali o jednej popoludní (o 5:00 h ráno stredoeurópskeho času) na Inčeonskom moste. Prvých dvesto metrov s olympijským ohňom prebehol 13-ročný nádejný krasokorčuliar Ju Jung, ktorý následne pripálil oheň v pochodni televíznemu komikovi Juovi Jae-sukovi. Medzi prvými bežcami štafety na kórejskom území bol aj člen Medzinárodného olympijského výboru a olympijský šampión v stolnom tenisu Rju Seung-min.
 

Na záver prvého dňa púte štafety po hostiteľskej krajine ZOH 2018 sa uskutočnil festival v inčeonskom Mesačnom parku v Songdo, ktorý zakončil ohňostroj. Vo štvrtok bude štafeta pokračovať z Inčeonu na ostrov Džedžu.

Mapa štafety s olympijskom ohňom po území Kórejskej republiky.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím