Prezident SOV podpísal v Tokiu dohodu o spolupráci s Japonským olympijským výborom

TOKIO 8. marca (SOV) – Najvyšší predstavitelia Slovenského olympijského výboru (SOV) - prezident Anton Siekel a generálny sekretár Jozef Liba – pokračujú v pracovnej ceste po Ázii. Po pondelňajšom rokovaní s predstaviteľmi Kórejského olympijského výboru (KOC) v Soule a po utorňajšej návšteve Pjongčangu, dejiska zimných olympijských hier 2018, v stredu 8. marca absolvovali ďalšie pracovné rokovania - v japonskej metropole Tokio.
 
V dejisku Hier XXXII. olympiády, ktoré sa v Tokiu uskutočnia v roku 2020, sa Anton Siekel a Jozef Liba v sprievode veľvyslanca Slovenskej republiky v Japonsku Michala Kottmana stretli s najvyššími predstaviteľmi Japonského olympijského výboru (JOV), prezidentom, princom Cunekazum Takedom a s generálnym sekretárom Eisukem Hiraokom. Prítomní boli aj zástupcovia Japonskej športovej agentúry a japonského ministerstva zahraničia.

Na spoločnej fotografii po skončení rokovania zľava Takuja Haneda, Jozef Liba, Anton Siekel, Cunekazu Takeda, Eisuke Hiraoko a Milan Kubáň. FOTO SOV  
Napriek tomu, že išlo o oficiálne protokolárne rokovanie v sídle JOV, odohrávalo sa vo veľmi priateľskej atmosfére. Určite sa o to pričinilo blízke prepojenie Japonska so Slovenskom prostredníctvom vodného slalomu, pretože na OH 2016 v Riu de Janeiro slovenský reprezentačný tréner japonských vodákov Milan Kubáň priviedol singlkanoistu Takuju Hanedu k zisku historickej prvej nielen japonskej, ale aj ázijskej olympijskej medaily z tohto športu! Haneda skončil na OH tretí za naším Matejom Beňušom.
 
Milan Kubáň s Takujom Hanedom boli prítomní na rokovaní v Tokiu, na ktorom aj obaja oficiálne vystúpili. Zúčastnili sa aj na následnej neformálnej večeri. „Dobrou ilustráciou významu, aké nášmu stretnutia v Tokiu prikladajú japonskí kolegovia, bol fakt, že Milan Kubáň s Takujom Hanedom priPrezident SOV Anton Siekel a prezident JOV Cunekazu Takeda po podpise dohody o spolupráci medzi oboma NOV. FOTO JOZEF LIBAcestovali z prípravy v Austrálii len na toto stretnutie - a vo štvrtok letia naspäť do Penrithu. Od apríla potom budú dlhší čas na Slovensku,“ informoval z Tokia generálny sekretár SOV Jozef Liba.
 
Prezidenti oboch národných olympijských výborov Anton SiekelCunekazu Takeda (inak jeden z najvýznamnejších členov Medzinárodného olympijského výboru, predseda marketingovej komisie MOV) počas stretnutia podpísali dohodu o spolupráci medzi SOV a JOV.
 
„Japonskí kolegovia počas celého rokovania pôsobili veľmi ústretovým dojmom. Milana Kubáňa s Takujom Hanedom berú ako ambasádorov našej budúcej spolupráce. Vyjadrili pripravenosť privítať v Japonsku športové delegácie zo Slovenska a tešia sa na ďalšie vzájomné kontakty. Veľmi príjemná atmosféra stretnutia pokračovala aj na neformálnej večeri, kde si pán Takeda zaspomínal, že pred olympijskými hrami 1976 v Montreale súťažil na Grand Prix CSIO v Bratislave,“ informoval Jozef Liba.
 
Cunekazu Takeda v jazdectve súťažil na OH 1972 a 1976, potom bol na troch olympiádach ako japonský reprezentačný tréner. Neskôr bol viceprezident Medzinárodnej jazdeckej federácie (FEI), ale aj viceprezident Olympijskej rady Ázie a športový riaditeľ organizačného výboru ZOH 1998 v Nagane. MOV ho menoval do koordinačných komisií pre ZOH 2010 vo Vancouvri, ZOH 2014 v Soči a ZOH 2018 v Pjongčangu, ktorej členom je stále. V súčasnosti je aj viceprezident organizačného výboru OH 2020 v Tokiu a člen hodnotiacej komisie MOV pre OH 2024.

Predstavitelia SOV sa v Tokiu stretli aj so zástupcami 420-tisícového japonského mesta Gifu z rovnomennej prefektúry v centrálnej vnútrozemskej časti Japonska, ktoré v súvislosti s prípravami OH 2020 prejavuje záujem o partnerstvo so Slovenskom a s jeho hlavným mestom.
 
Vo štvrtok čaká najvyšších predstaviteľov Slovenského olympijského výboru v Tokiu rokovanie s predstaviteľmi organizačného výboru olympijských hier 2020.

Autor: (sou)

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím