Prezident SOV podpísal v Tokiu dohodu o spolupráci s Japonským olympijským výborom

TOKIO 8. marca (SOV) – Najvyšší predstavitelia Slovenského olympijského výboru (SOV) - prezident Anton Siekel a generálny sekretár Jozef Liba – pokračujú v pracovnej ceste po Ázii. Po pondelňajšom rokovaní s predstaviteľmi Kórejského olympijského výboru (KOC) v Soule a po utorňajšej návšteve Pjongčangu, dejiska zimných olympijských hier 2018, v stredu 8. marca absolvovali ďalšie pracovné rokovania - v japonskej metropole Tokio.
 
V dejisku Hier XXXII. olympiády, ktoré sa v Tokiu uskutočnia v roku 2020, sa Anton Siekel a Jozef Liba v sprievode veľvyslanca Slovenskej republiky v Japonsku Michala Kottmana stretli s najvyššími predstaviteľmi Japonského olympijského výboru (JOV), prezidentom, princom Cunekazum Takedom a s generálnym sekretárom Eisukem Hiraokom. Prítomní boli aj zástupcovia Japonskej športovej agentúry a japonského ministerstva zahraničia.

Na spoločnej fotografii po skončení rokovania zľava Takuja Haneda, Jozef Liba, Anton Siekel, Cunekazu Takeda, Eisuke Hiraoko a Milan Kubáň. FOTO SOV  
Napriek tomu, že išlo o oficiálne protokolárne rokovanie v sídle JOV, odohrávalo sa vo veľmi priateľskej atmosfére. Určite sa o to pričinilo blízke prepojenie Japonska so Slovenskom prostredníctvom vodného slalomu, pretože na OH 2016 v Riu de Janeiro slovenský reprezentačný tréner japonských vodákov Milan Kubáň priviedol singlkanoistu Takuju Hanedu k zisku historickej prvej nielen japonskej, ale aj ázijskej olympijskej medaily z tohto športu! Haneda skončil na OH tretí za naším Matejom Beňušom.
 
Milan Kubáň s Takujom Hanedom boli prítomní na rokovaní v Tokiu, na ktorom aj obaja oficiálne vystúpili. Zúčastnili sa aj na následnej neformálnej večeri. „Dobrou ilustráciou významu, aké nášmu stretnutia v Tokiu prikladajú japonskí kolegovia, bol fakt, že Milan Kubáň s Takujom Hanedom priPrezident SOV Anton Siekel a prezident JOV Cunekazu Takeda po podpise dohody o spolupráci medzi oboma NOV. FOTO JOZEF LIBAcestovali z prípravy v Austrálii len na toto stretnutie - a vo štvrtok letia naspäť do Penrithu. Od apríla potom budú dlhší čas na Slovensku,“ informoval z Tokia generálny sekretár SOV Jozef Liba.
 
Prezidenti oboch národných olympijských výborov Anton SiekelCunekazu Takeda (inak jeden z najvýznamnejších členov Medzinárodného olympijského výboru, predseda marketingovej komisie MOV) počas stretnutia podpísali dohodu o spolupráci medzi SOV a JOV.
 
„Japonskí kolegovia počas celého rokovania pôsobili veľmi ústretovým dojmom. Milana Kubáňa s Takujom Hanedom berú ako ambasádorov našej budúcej spolupráce. Vyjadrili pripravenosť privítať v Japonsku športové delegácie zo Slovenska a tešia sa na ďalšie vzájomné kontakty. Veľmi príjemná atmosféra stretnutia pokračovala aj na neformálnej večeri, kde si pán Takeda zaspomínal, že pred olympijskými hrami 1976 v Montreale súťažil na Grand Prix CSIO v Bratislave,“ informoval Jozef Liba.
 
Cunekazu Takeda v jazdectve súťažil na OH 1972 a 1976, potom bol na troch olympiádach ako japonský reprezentačný tréner. Neskôr bol viceprezident Medzinárodnej jazdeckej federácie (FEI), ale aj viceprezident Olympijskej rady Ázie a športový riaditeľ organizačného výboru ZOH 1998 v Nagane. MOV ho menoval do koordinačných komisií pre ZOH 2010 vo Vancouvri, ZOH 2014 v Soči a ZOH 2018 v Pjongčangu, ktorej členom je stále. V súčasnosti je aj viceprezident organizačného výboru OH 2020 v Tokiu a člen hodnotiacej komisie MOV pre OH 2024.

Predstavitelia SOV sa v Tokiu stretli aj so zástupcami 420-tisícového japonského mesta Gifu z rovnomennej prefektúry v centrálnej vnútrozemskej časti Japonska, ktoré v súvislosti s prípravami OH 2020 prejavuje záujem o partnerstvo so Slovenskom a s jeho hlavným mestom.
 
Vo štvrtok čaká najvyšších predstaviteľov Slovenského olympijského výboru v Tokiu rokovanie s predstaviteľmi organizačného výboru olympijských hier 2020.

Autor: (sou)

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri