Prezidenta SOV Antona Siekela minulý týždeň trochu zaskočil Pjongčang a príjemne prekvapilo Tokio

Prezident SOV Anton Siekel po návrate z Ázie s maskotom ZOH v Pjongčangu a s darom Japonského olympijského výboru. FOTO JÁN SÚKUPBratislava 15. marca (TASR) – Prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Antona Siekela trochu zaskočila momentálna podoba dejiska ZOH 2018. Pjongčang navštívil spoločne s generálnym sekretárom Jozefom Libom počas minulotýždňovej pracovnej cesty v Ázii. V spoločnosti veľvyslanca SR v Kórejskej republike Milana Lajčiaka si prezreli niektoré športoviská aj obidve olympijské dediny.
 
"Bol som trochu zaskočený, čakal som, že priestor bude väčší a už lepšie vybudovaný. Pevne verím, že organizátori to pripravia tak, aby v deň otvorenia zimných olympijských hier bolo všetko, ako má byť. Kórejčania sú povestní svojou precíznosťou a dokážu plniť termíny. Čo sa dnes javí ako nedostavené, bude dokončené," zhodnotil po návrate Siekel.

Slovenská delegácia - zľava generálny sekretárSOV Jozef Liba, prezident Anton Siekel a veľvyslanec SR v Kórejskej republike Milan Lajčiak - pod skokanskými mostíkmi v pjongčanskom rezorte Alpensia. FOTO SOVŠéf SOV potvrdil predchádzajúce zvesti zo seminára šéfov misií, že v Pjongčangu panuje veterné počasie. SOV bude teraz mapovať záujem jednotlivých zväzov o otestovanie dejiska. "Pracovná cesta mala urobiť rámec, túto úlohu sme splnili. Je na zväzoch, ako príjmu ponuku, s ktorou prichádzame. Môžeme byť mostíkom a pomôcť pri využití príležitosti na spoluprácu," pokračoval Siekel.
 
Na nového prezidenta SOV, zvoleného vlani v novembri, čaká premiérová olympiáda v tejto funkcii: "Som zvedavý, ako to prebehne. Najviac sa diskutuje o preprave, keďže Pjongčang je vzdialený od Soulu. Kórejčania chceli predstaviť svetu aj tento región a ukázať, že Kórejská republika nie je iba Soul. Mesto neponúka ďalšie možnosti okrem športových aktivít a návštevníci ich budú hľadať, čo môže byť problémom. Usporiadatelia sa s tým musia popasovať," uviedol Anton Siekel.

Slovenská delegácia sa najprv nakrátko zastavila v metropole, kde s miestnym olympijským výborom (KOC) diskutovala o možnostiach vzájomnej kooperácie vrátane predolympijskej prípravy v Kórejskej republike.
 
Momentka z Tokia, ilustrujúce prepojenie Slovenska s Japonskom - prezidenti oboch národných olympijských výborov Anton Siekel a Cunekazu Takeda spoločne s japonským bronzovým vodným slalomárom z OH 2016 Takujom Hanedom a s jeho slovenským trénerom Milanom Kubáňom. FOTO JOZEF LIBASOV má s KOC memorandum o spolupráci a podpísal ho aj s Japonským olympijským výborom (JOC). Ázijské turné totiž pokračovalo v Tokiu, kde sa uskutočnia OH 2020. "Prekvapila nás veľká ústretovosť JOC, jeho prezident Cunekazu Takeda je významný člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Deklaroval veľký záujem o spoluprácu, tá už aj prebieha, máme na čom stavať, oni poznajú Slovensko. Memorandum dalo do formálne podoby to, čo už funguje. Chceme sa posúvať ďalej, pomocná ruka spočíva v poskytnutí ich skúseností, infraštruktúry, športovísk či výmenných pobytov aj na trénerskej báze," povedal Siekel.

Na pracovnom rokovaní sa zúčastnil tiež slovenský tréner reprezentácie japonských vodných slalomárov Milan Kubáň, ktorého zverenec Takuja Haneda na OH 2016 v Riu získal vôbec prvú ázijskú medailu v tomto odvetví pod piatimi kruhmi. "Športový úspech japonského pretekára sa prejavil v kooperácii krajín. K nám by prišli špecialisti na odvetvia, v ktorých je silné Japonsko, a naopak. Naši džudisti tam chodia priebežne, oslovíme zväzy, o čo by mali záujem," uviedol prezident SOV, ktorý si pochvaľoval priateľskú atmosféru neformálnej časti i potom na neformálnej večeri. JOC sa spoločne s MOV podieľa na príprave finančného balíka pre národné olympijské výbory v období pred OH 2020.

Tokio využije aj časť infraštruktúry z OH 1964 a Antona Siekela oslovila kompaktnosť projektu hier: "Bol som veľmi príjemne prekvapený. Na prvý pohľad to je veľké mesto, už teraz však vidno, že k organizácii pristupujú mimoriadne zodpovedne. Či už ide o umiestenie športovísk alebo prepravu, kladú dôraz na detaily. Som presvedčený, že OH 2020 sa zaradia k najlepším."

 © 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím