Prvý olympijský medailista v histórii samostatnej Slovenskej republiky a člen výkonného výboru SOV Jozef Gönci má štyridsiatku

Košice 18. marca (TASR) - Primát prvého olympijského medailistu v samostatnej ére Slovenska už Jozefovi Göncimu nikto nezoberie. Bývalý reprezentant v športovej streľbe 25. júla 1996 vybojoval na OH v Atlante historický bronz v disciplíne ľubovoľná malokalibrovka 60 a navždy sa zapísal do análov slovenského športu. O osem rokov neskôr v Aténach zopakoval umiestnenie na stupni víťazov, keď vo vzduchovej puške 60 získal druhú bronzovú medailu v kariére. V utorok 18. marca 2014 oslavuje Jozef Gönci 40. narodeniny.

"Obe olympijské medaily majú pre mňa rovnakú cenu. Navždy mi budú pripomínať to, čo som dosiahol. Na pocit, keď som sa stal prvým olympijským medailistom v ére samostatnosti Slovenska, sa pamätám veľmi dobre. Nechcel som tomu uveriť. Potreboval som, aby ma niekto uštipol a ja som sa vrátil do reality. Bolo to celé také zvláštne, ale zároveň nádherné," zaspomínal si pre TASR rodený Košičan.

Okrem dvoch cenných kovov z olympijských hier má Gönci na svojom konte titul svetového šampióna, štyri tituly majstra Európy a množstvo prvenstiev v pretekoch Svetového pohára. Ako zdôrazňuje portál olympic.sk, v rokoch 1998 a 1999 ho Medzinárodná federácia športovej streľby (ISSF) vyhlásila za najlepšieho strelca sveta. S aktívnou činnosťou sa rozlúčil po OH 2012 v Londýne. Ako predseda komisie športovcov Slovenského olympijského výboru sa stal členom výkonného výboru SOV, okrem toho v súčasnosti pôsobí ako tréner puškových disciplín.

"V prvom rade chcem pomôcť slovenskému športu. Či na trénerskom poste alebo v pozícii funkcionára. Baví ma oboje. Som za to, že ak sa má daný šport vyvíjať správnym smerom, musia sa mu venovať odborníci. Moja prax a skúsenosti čo sa týka športovej streľby sú verejnosti dobré známe. Samozrejme, musím sa toho ešte veľa naučiť, najmä o tom, ako správne a efektívne pracovať v exekutíve," hovorí bývalý úspešný strelec.

Jozef Gönci pôsobí na funkcionárskom poli iba krátky čas, ale aj tak si už stihol všimnúť a uvedomiť hlavné problémy, ktoré trápia športovú streľbu na Slovensku. "Záujem o náš šport na Slovensku stále existuje. Chýba nám ale väčšia podpora štátu pri rozvíjaní talentov a infraštruktúra športovísk nie je dostatočná. Ale to je kameň úrazu asi vo všetkých športových odvetviach v tejto krajine."

Budúcnosť svojho športu napriek tomu vidí pozitívne. Okrem funkcionárčenia trávi čas vyhľadávaním a trénovaním mladých talentov. "Kedysi prešla zbraň rukou takmer každému, dnes to tak už nie je. Rovnako ako ďalšie športy, aj my bojujeme o záujem verejnosti a najmä mladých ľudí. Myslím si však, že aj napriek neľahkým podmienkam sa nám darí. Športoví strelci získali v krátkej histórii našej krajiny už päť olympijských medailí, čo znamená, že sme druhý najúspešnejší šport na Slovensku. Talenty nechýbajú, ale musíme mať dostatok kvalifikovaných trénerov a najmä vhodných športovísk na ich rozvoj," uzavrel komplikovanú tému Jozef Gönci.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím