Richard Nagy na ME strieborný na 400 m polohové preteky!

TASR, sou

Londýn 22. mája (TASR, sou) - Slovenský plavec Richard Nagy získal na ME v Londýne striebornú medailu vo finále na 400 m polohové preteky. Časom 4:14,16 min prekonal vlastný národný rekord z predpoludňajších rozplavieb (4:15,79 min), s ktorým ako tretí najrýchlejší postúpil do bojov o medaily. Zlatú medailu si vybojoval favorizovaný Maďar Dávid Verrasztó, ktorý bol o 1,01 s rýchlejší (4:13,15). Naposledy sa Slovensko tešilo z medaily na ME v dlhom bazéne pred ôsmimi rokmi vďaka Ľubošovi Križkovi na neolympijskej trati 50 m znak. Pred desiatimi rokmi sa na ME v Budapešti skončila veľká medailová éra Martiny Moravcovej, na ktorú teraz Nagy nadviazal v olympijskej disciplíne.

Zverenec trénera Gabriela Barana vo svojej poslednej disciplíne na šampionáte opäť potvrdil olympijský A-limit na OH 2016 v Riu de Janeiro a postaral sa o najlepší výsledok slovenského plávania v anglickej metropole. Pre najlepšieho plavca Slovenskej plaveckej federácie (SPF) za minulý rok je to životný úspech. Doteraz najlepší výsledok Nagy dosiahol vlani v decembri, keď na ME v krátkom bazéne v izraelskej Netanyi skončil štvrtý vo finále na 400 m pol. pret. Dvadsaťtriročný plavec J&TBratislava v Londýne prekonal vlastný národný rekord aj na 400 m v.sp. (3:51,31 min). Na 1500 m v.sp. mu to síce nevyšlo, ale všetko si vynahradil v posledný deň šampionátu ziskom cenného kovu.

"Finále sa mi išlo super. Kontroloval som si to. Štart som mal trochu pomalý, ale na mňa to bolo dobré. Už keď som otáčal na krauliarsku časť, tak som vedel, že síce nie som prvý, ale že je to dobré. Vedel som, že na súperov mám a napokon som bol druhý. Som rád, že mám ,osobák´ a medaila je skvelá. Aj ráno sa mi plávalo ľahko a vedel som, že dokážem ísť ešte rýchlejšie vo finále. Je to skvelé, na záver som dochádzal zachrániť šampionát," povedal pre TASR Richard Nagy.

Výsledky - muži, 400 m pol. pret.: 1. Verrasztó (Maď.) 4:13,15 min, 2. Richard NAGY (SR) +1,01, 3. Turrini (Tal.) +1,59.