Rusi nebudú bojkotovať ZOH, NOV Ruska schválil účasť športovcov v Pjongčangu pod neutrálnou vlajkou

Moskva 12. decembra (TASR) - Rusi nebudú bojkotovať zimné olympijské hry v Pjongčangu. Ruský olympijský výbor (OKR) v utorok schválil účasť svojich športovcov na ZOH 2018 pod neutrálnou vlajkou. Po minulotýždňovom verdikte Medzinárodného olympijského výboru (MOV) zazneli hlasy o možnom úplnom bojkote Hier zo strany Ruska. Ruský olympijský výbor však takéto úvahy zamietol. V utorok jednomyseľne schválil, že nebude brániť účasti športovcov v Kórejskej republike.
 

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) pred týždňom rozhodol v súvislosti s rozsiahlym dopingom v Rusku, že tamojší športovci môžu štartovať v Pjongčangu, no len pod neutrálnou vlajkou. Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, sa predstavia v individuálnych či tímových súťažiach pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou. Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna. Povolenie k štartu "preukázateľne čistých" ruských športovcov, ktorí prejavia záujem o účasť na ZOH pod neutrálnou vlajkou, bude vydávať špeciálna komisia MOV. Okrem individuálnych pretekov môžu olympijskí športovci z Ruska súťažiť v Pjongčangu aj v kolektívnych športoch vrátane hokeja.
 

"Ruský olympijský výbor vyzval k rešpektovaniu individuálnej voľby každého športovca a k podpore všetkých športovcov, ktorí pôjdu na Hry, aj tých, ktorí štart odmietnu, a aj tých, ktorí nebudú na zimné olympijské hry pozvaní," uviedol OKR v stanovisku, ktoré zverejnila agentúra TASS na svojej webstránke.

Za štart v Pjongčangu sa prihovoril aj predseda OKR Alexander Žukov, ktorý ako súčasť trestu prišiel o členstvo v MOV. "Je potrebné povedať, že bojkot Hier by iba viedol k tomu, že ruský šport by vyškrtli z olympijského hnutia na dlhé roky. Naši športovci budú v Pjongčangu v neľahkej situácii. Tvrdiť o nich, že nie sú patrioti, je pre mňa absolútne neprijateľná vec," vyhlásil Žukov.
 

Rozhodnutie OKR podporil aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa už minulý týždeň vyslovil za účasť ruských reprezentantov na ZOH 2018 v pozícii neutrálnych športovcov. "Teraz, keď Ruský olympijský výbor vydal toto rozhodnutie, môžeme hovoriť o Putinovej podpore," citovala TASS slová Dmitrija Peskova, hovorcu ruského prezidenta.



© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X