Ruskí športovci môžu štartovať na ZOH v Pjongčangu, ale len pod neutrálnou vlajkou

Lausanne 5. decembra (TASR) - Ruskí športovci môžu štartovať na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu, no len pod neutrálnou vlajkou. V utorok o tom rozhodol na zasadnutí exekutívy Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorý suspendoval Ruský olympijský výbor v súvislosti s rozsiahlym dopingom. MOV okrem toho udelil Ruskému olympijskému výboru (OKR) pokutu v hodnote 15 miliónov dolárov. Ten v rámci nej uhradí náklady MOV na vyšetrovanie dopingu a musí prispieť k založeniu nezávislej testovacej agentúry.
 

Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, budú štartovať v individuálnych, či tímových súťažiach pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou. Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna. Informoval o tom portál insidethegames.biz, ktorý sa špecializuje na olympijské hnutie.
 

Bývalý minister športu a súčasný ruský vicepremiér Vitalij Mutko dostal doživotný zákaz účasti na olympijských hrách za svoju úlohu v systematickom dopingovom programe v krajine. Do Pjongčangu nevydajú žiadne akreditácie predstaviteľom ministerstva športu Ruska. Prezidenta OKR Alexandra Žukova suspendovali z postu člena MOV.
 

Štrnásťčlenná exekutíva MOV na čele s prezidentom Thomasom Bachom oznámila svoje rozhodnutie 66 dní pred štartom zimných hier v Kórejskej republike. V utorok si vypočula správu Samuela Schmida, ktorý viedol komisiu vyšetrujúcu obvinenia zo systematického dopingu v Rusku vrátane ZOH 2014 v Soči. "Dopingový program bol pod záštitou ministerstva športu a preto je vtedajší minister športu zodpovedný za zlyhanie systému," agentúra AP citovala Schmida. Mutko je v súčasnosti na čele organizačného výboru futbalových MS 2018.
 

"Je to bezprecedentný útok na integritu olympijských hier a športu. Toto rozhodnutie má nakresliť hrubú čiaru za katastrofálnou epizódou. Všetci čistí športovci sa budú môcť zúčastniť za prísnych podmienok. V Pjongčangu môžu postaviť most," citovala agentúra DPA Thomasa Bacha.
 

Rusko sa tak vyhlo celoplošnému zákazu účasti na hrách, ktorý by bol prvý v histórii za doping. Rovnaké to bolo aj pred OH 2016 v Riu de Janeiro, keď MOV preniesol zodpovednosť na jednotlivé športové asociácie. Rusko sa môže proti utorňajšiemu verdiktu odvolať na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.
 

MOV potrestal Rusko pre podozrenia zo štátom sponzorovaného dopingového systému vrátane zámeny vzoriek na ZOH 2014 v Soči, s ktorými prišiel vyšetrovateľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren. Už 25 športovcov dostalo doživotné olympijské tresty, Rusko prišlo o 11 medailí zo Soči vrátane štyroch zlatých.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím