Ruskí športovci môžu štartovať na ZOH v Pjongčangu, ale len pod neutrálnou vlajkou

Lausanne 5. decembra (TASR) - Ruskí športovci môžu štartovať na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu, no len pod neutrálnou vlajkou. V utorok o tom rozhodol na zasadnutí exekutívy Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorý suspendoval Ruský olympijský výbor v súvislosti s rozsiahlym dopingom. MOV okrem toho udelil Ruskému olympijskému výboru (OKR) pokutu v hodnote 15 miliónov dolárov. Ten v rámci nej uhradí náklady MOV na vyšetrovanie dopingu a musí prispieť k založeniu nezávislej testovacej agentúry.
 

Ruskí športovci, ktorí splnia kvalifikačné kritériá i prísne antidopingové pravidlá, budú štartovať v individuálnych, či tímových súťažiach pod názvom Olympijskí športovci z Ruska (Olympic Athlete from Russia), budú mať na sebe dresy s týmto menom a olympijskou vlajkou. Na všetkých ceremoniáloch bude hrať namiesto ruskej olympijská hymna. Informoval o tom portál insidethegames.biz, ktorý sa špecializuje na olympijské hnutie.
 

Bývalý minister športu a súčasný ruský vicepremiér Vitalij Mutko dostal doživotný zákaz účasti na olympijských hrách za svoju úlohu v systematickom dopingovom programe v krajine. Do Pjongčangu nevydajú žiadne akreditácie predstaviteľom ministerstva športu Ruska. Prezidenta OKR Alexandra Žukova suspendovali z postu člena MOV.
 

Štrnásťčlenná exekutíva MOV na čele s prezidentom Thomasom Bachom oznámila svoje rozhodnutie 66 dní pred štartom zimných hier v Kórejskej republike. V utorok si vypočula správu Samuela Schmida, ktorý viedol komisiu vyšetrujúcu obvinenia zo systematického dopingu v Rusku vrátane ZOH 2014 v Soči. "Dopingový program bol pod záštitou ministerstva športu a preto je vtedajší minister športu zodpovedný za zlyhanie systému," agentúra AP citovala Schmida. Mutko je v súčasnosti na čele organizačného výboru futbalových MS 2018.
 

"Je to bezprecedentný útok na integritu olympijských hier a športu. Toto rozhodnutie má nakresliť hrubú čiaru za katastrofálnou epizódou. Všetci čistí športovci sa budú môcť zúčastniť za prísnych podmienok. V Pjongčangu môžu postaviť most," citovala agentúra DPA Thomasa Bacha.
 

Rusko sa tak vyhlo celoplošnému zákazu účasti na hrách, ktorý by bol prvý v histórii za doping. Rovnaké to bolo aj pred OH 2016 v Riu de Janeiro, keď MOV preniesol zodpovednosť na jednotlivé športové asociácie. Rusko sa môže proti utorňajšiemu verdiktu odvolať na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne.
 

MOV potrestal Rusko pre podozrenia zo štátom sponzorovaného dopingového systému vrátane zámeny vzoriek na ZOH 2014 v Soči, s ktorými prišiel vyšetrovateľ Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Richard McLaren. Už 25 športovcov dostalo doživotné olympijské tresty, Rusko prišlo o 11 medailí zo Soči vrátane štyroch zlatých.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X