Športové aktuality
6 min. čítania

Seminár SOV pre zimných športovcov smerom k ZOH v Pjongčangu vzbudil veľký záujem

Ľubomír Souček, TASR

Sielnica 7. júna (SOV, TASR) - Hotel Kaskády v Sielnici pri Sliači bol v stredu už tretí raz dejiskom odborného seminára Slovenského olympijského výboru (SOV). Kým semináre v predchádzajúcich dvoch rokoch boli zamerané na letných športovcov s výhľadom na OH 2016 v Riu de Janeiro, teraz sa smerom k ZOH 2018 v Pjongčangu SOV zameral na zimných športovcov a členov ich realizačných tímov. Do slávnostného otvorenia februárových zimných olympijských hier bude od piatku 9. februára, keď sa íde 52. valné zhromaždenie SOV, zostávať presne osem mesiacov.
 
Účasť potenciálnych členov našej olympijskej výpravy v Pjongčangu výrazne prevýšila počet pôvodne prihlásených, takže do prezentačnej sály museli pridávať mnoho stoličiek. Napokon prišlo okolo 60 športovcov a členov ich realizačných tímov, ktorých doplnili organizátori, prednášatelia a zástupcovia médií.

Dvojnásobná olympijská šampiónka v biatlone Anastasia Kuzminová pri skúšaní svetra našej výpravy na ZOH 2018. V pozadí ďalšia biatlonistka Paulína Fialková. FOTO: JÁN SÚKUP
Dvojnásobná olympijská šampiónka v biatlone Anastasia Kuzminová pri skúšaní svetra našej výpravy na ZOH 2018. V pozadí ďalšia biatlonistka Paulína Fialková.
Foto
JÁN SÚKUP

Medzi účastníkmi seminára z radov športovcov bojujúcich o účasť na ZOH, ktorí už mali možnosť okúsiť olympijskú atmosféru, boli zjazdári Adam a Andreas Žampovci, Matej Falat a Barbara Kantorová, biatlonisti Matej Kazár, Martin Otčenáš a Tomáš Hasilla, sánkári Jozef Ninis, Marek Solčanský a Karol Stuchlák, aj bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, ale aj špičková snoubordistka Klaudia Medlová a ďalší mladí adepti štartu v Pjongčangu. Aspoň na chvíľu prišli aj naše najlepšie bitlonistky, dvojnásobná olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková. V zastúpení ďalších našich zimných športovcov prišli členovia ich realizačných tímov, vrátane hokejového.
 
Všetkým sa na úvod seminára prihovoril prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel, ktorý športovcom smerom k ZOH 2018 zaželal kvalitnú športovú prípravu i pevné zdravie. Pozdravil ich aj bronzový olympijský medailista v biatlone z Vancouvru 2010 Pavol Hurajt, ktorého výkonný výbor SOV minulý týždeň menoval za jedného z dvoch našich olympijských ambasádorov k ZOH v Pjongčangu.
 

Medzi účastníkmi seminára boli aj viacerí biatlonisti a sánkari (v popredí). FOTO: JÁN SÚKUP
Medzi účastníkmi seminára boli aj viacerí biatlonisti a sánkari (v popredí).
Foto
JÁN SÚKUP

Prednášky zahŕňali témy ako Príprava na ZOH v Pjongčangu (prezentoval ju športový riaditeľ SOV Roman Buček), Zdravotné zabezpečenie (predseda lekárskej a antidopingovej komisie SOV Roman Fano), Aktuálne informácie z oblasti boji proti dopingu (riaditeľka Antidopingovej agentúry SR Žaneta Csáderová a pracovník ADA SR Ľubomír Gulán), Výživa športovca - mýty a fakty (prodekan Fakulty telesnej výchovy a športu UK Milan Sedliak), Činnosť komisie športovcov SOV (predseda komisie, olympijský víťaz v atletike Matej Tóth), Olympijský marketing (projektová manažérka Slovenskej olympijskej marketingovej, a.s., Dominika Nestarcová), Sociálne médiá SOV (odborný referent SOV pre mediálnu komunikáciu, vizualizáciu a nové médiá Mojmír Gaško) a na koniec Mediálne predpisy Medzinárodného olympijského výboru pre ZOH 2018 (manažér mediálnej komunikácie SOV Ľubomír Souček). V rámci program odzneli aj prezentácia doplnkov výživy pre športovcov od firmy Berry.En a prednáška spoločnosti World of Brain o konginitívnych schopnostiach a športe.
 

Účastníkov seminára privítal prezident SOV Anton Siekel. FOTO: JÁN SÚKUP
Účastníkov seminára privítal prezident SOV Anton Siekel.
Foto
JÁN SÚKUP

Športový riaditeľ SOV Roman Buček témy seminára starostlivo pripravoval. "Pravidelne pred konaním olympijských hier, letných, či zimných, organizujeme takéto stretnutia športovcov a členov ich realizačných tímov," konkretizoval. "Pri tejto príležitosti si vypočujú stav príprav, organizačné zabezpečenie, informujeme o presune, o zdravotnom zabezpečení, antidopingových pravidlách, o rôznych novinkách a povinnostiach. Účastníci sa teraz aj odfotografovali pre potreby SOV a vyskúšali si aspoň časť oficiálneho oblečenia výpravy.” Podľa Bučeka zaujali prakticky všetky témy, zrejme najviac antidopingová. "Vždy je aktuálna, pretože pravidlá sa menia každý rok, so zmenami zoznamov zakázaných látok. Aj poznatky z oblasti výživy sú vždy žiadané, s hodnotnými a podľa mňa aj vyčerpávajúcimi informáciami."

Podľa Romana Bučeka sa SOV pripravuje na Pjongčang v dostatočnom predstihu. "A to už niekoľko rokov pred konaním samotných ZOH. Momentálne nás zamestnávajú najmä rezervácie leteniek, komunikujeme s firmami zameranými na logistické služby, riešime nákladnú dopravu, oblečenie. Okrem toho SOV podporuje aj časť športovcov v rámci štipendia Olympijskej solidarity MOV. Vybrali sme jedenásť zimných športovcov, ktorí v rámci tohto štipendijného program čerpajú podporu na športovú prípravu smerom k ZOH 2018."

Momentka z prednášky Mateja Tótha, ktorý prezentoval pôsobenie komisie športovcov SOV. FOTO: JÁN SÚKUP
Momentka z prednášky Mateja Tótha, ktorý prezentoval pôsobenie komisie športovcov SOV.
Foto
JÁN SÚKUP

Jedným z prednášajúcich bol aj olympijský víťaz z Ria 2016 v chôdzi na 50 km Matej Tóth, predseda komisie športovcov SOV a z toho titulu aj člen výkonného výboru SOV. "Rozprával som o tejto komisii, o jej úlohe, kto v nej pôsobí, pretože v Pjongčangu sa budú voliť traja noví členovia za zimné športy, ktorí doplnia piatich členov za letné športy. Vo svojom vystúpení som nabádal najmä na komunikáciu, so snahou prepojiť funkcionárov i športovcov. Na konečnú podobu listiny kandidátov do komisie za zimné športy je dosť času, samotné voľby budú až v Pjongčangu. Verím, že sa zídu kvalitní kandidáti a bude z čoho vyberať. Ja som predostrel aj rôzne príklady, ktorým pomohla komisia športovcov k odpichu do funkcionárskej práce. Je to podľa mňa ten správny odrazový mostík a netreba sa ho obávať. Pri komunikácii pomáhajú maily, telefonáty, sem tam nejaké stretnutie, takže sa nikto nemusí strachovať o časovú náročnosť."

Pohľad na ďalších účastníkov seminára. FOTO: JÁN SÚKUP
Pohľad na ďalších účastníkov seminára.
Foto
JÁN SÚKUP

Zjazdára Adama Žampu na seminári zaujala hlavne výživa. "Je mimoriadne dôležitá, ja som si ju nastavil trochu inak, najmä po zranení. Často pri takýchto problémoch rozmýšľate, čo by sa malo zmeniť. Až sezóna však ukáže, či som sa rozhodol správne." Popísal aj svoje problémy so zranením, s pravou pätou a ľavým členkom. "Členok ma už prakticky vôbec netrápi, ale s pätou bojujem veľmi dlho, aj keď obmedzuje už menej. V kondičnej príprave to nechcem spočiatku prepáliť práve z tohto dôvodu. Mal som šťastie, že radikálnejšie zásahy neboli treba, chcelo to len čas a poriadny oddych s rehabilitáciou. Olympiáda je pre mňa vždy prvoradá, je to zážitok, keď reprezentujete svoju krajinu. Je to aj veľká výzva, no tlak si netreba pripúšťať, len do všetkého vložiť celé srdce."

V novej úlohe sa na seminári ocitol a ešte aj ocitne v Pjongčangu bronzový na ZOH biatlonista Pavol Hurajt, ktorý povedal: "Opäť som sa dostal po dlhšom čase medzi športovcov. Moja úloha spolu s hokejistkou Zuzkou Tomčíkovou bude ambasádorská - s cieľom spojiť športovcov i verejnosť a priamo v dejisku ZOH ich podporiť, hlavne pomocou vlastných skúseností. Pôjdeme do neznámej krajiny, prvýkrát budem pôsobiť v takejto funkcii a sám som zvedavý, ako sa mi bude dariť. Na seminári som pozorne počúval prednášky a zaujala ma hlavne výživa a podporné režimy."

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV