Športové aktuality
8 min. čítania

Šestnásty súťažný deň v Baku: slovenský záver bol rýchly, ale sedem medailí hreje

Ľ. Souček, SITA, TASR

BAKU 27. júna (SOV - Ľubomír Souček, tlačový atašé slovenskej výpravy na EH + TASR, SITA) – Sobota 27. júna bola pre slovenských športovcov na I. európskych hrách v Baku posledný súťažný deň. V nedelňajšom programe, keď vyvrcholia súťaže v plážovom futbale, volejbale, bedmintone, džude a v bikrose - už z našich nefiguruje nikto.

Slovenskú ouvertúru obstarala trojica reprezentantov v dvoch športoch - v 50-metrovom bazéne Aquatického centra v rozplavbách na 50 m motýlik Lucia Šimovičová a na tatami Arény Hejdara Alijeva duo džudistov – do 90 kg Milan Randl a do 100 kg Matej Hajas. Účinkovanie všetkých troch však bolo veľmi krátke a skončilo sa vlastne najrýchlejšie, ako to bolo možné.


DŽUDO: Randl opäť prehral s Bauzom, Hajas s WójcikoM, NAŠE TRIO ODZÁPASILO LEN PO JEDNOM DUELI
Milan Randl /v bielom) v súboji s Bauzom. FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Milan Randl /v bielom) v súboji s Bauzom.
Foto
JÁN SÚKUP, SOV
Slovenské džudo nebude mať na 1. európske hry, zároveň aj majstrovstvách Európy, v azerbajdžanskom Baku pekné spomienky. Do boja v Hejdar Alijev aréne nasadilo troch borcov, ktorí nevyhrali ani jeden zápas. Džudistické súťaže v Baku boli zároveň aj seniorsky kontinentálny šampionát.

Najskúsenejší z nášho tria, olympionik Milan Randl, prehral hneď v 1. kole kategórie do 90 kg s Litovcom Karolisom Bauzom a súťaž sa preňho skončila. Dvadsaťosemročný dvojnásobný bronzový medailista z ME Bauza spôsobom boja nevyhovuje rovnako starému členovi VŠC Dukla Banská Bystrica, čo sa znovu ukázalo. V 2. min sa pokúsil Randl o útok, borec z Litvy však urobil kontru a waza-ari. V 4. min sa situácia zopakovala a po druhom waza-ari ukončila rozhodkyňa Annamaria Fridrichová z Maďarska súboj. Výsledok - do 90 kg - 1. kolo: Karolis Bauza (Litva) - Milan Randl (SR) na ippon.

Randl prehral s Bauzom aj na vlaňajších ME vo francúzskom Montpellieri. "V minulosti som ho zdolával, ale v poslednom čase s ním prehrávam. Dnes mi to nevyšlo. Ja som ľavák, on pravák, vyhovuje mu, ak robí kontry. Keď som zaútočil, on kontroval a boli z toho dve waza-ari. Vyslovene na to čakal. Mal som stanovenú inú taktiku, nedodržal som ju a bola to chyba," skonštatoval pre agentúru SITA Milan Randl.

Matej Hajas (v modrom) v tejto chvíli už vedel, že je zle... FOTO: JÁN SÚKUP, SOV
Matej Hajas (v modrom) v tejto chvíli už vedel, že je zle...
Foto
JÁN SÚKUP, SOV
V 2. kole kategórie do 100 kg (v prvom kole mal voľný žreb) neuspel Matej Hajas, ktorý po 67 sekundách boja prehral s Poliakom Jakubom Wójcikom na ippon. Dvadsaťšesťročný Vroclavčan vyťažil hneď z prvého útoku a chyby o päť rokov mladšieho Martinčana. Wójcik často štartoval aj na Turnaji SNP v Banskej Bystrici, a tak mohol Hajas z neho aj dosť odpozorovať. Nič mu však nepomohlo, začal síce aktívne, nebojácne, snažil si presadiť úchop, stačila však drobná nepozornosť a bolo po zápase. Výsledok - do 100 kg - 1. kolo: Matej Hajas (SR) - voľný žreb, 2. kolo: Wójcik (Poľ.) - Hajas (SR) na ippon.

"Mal som na súpera pripravenú taktiku, keďže ho poznám dlhšie. Hodlal som ho držať v pravom úchope. Dostal som sa však po minúte pod tlak a chcel som vyskúšať niečo iné, čo by ho ohrozilo. Otočil som sa do druhej strany, on moju chybu potrestal a hodil ma na ippon. Bola to chyba, nemal som skúšať niečo iné. Mal som radšej vydržať pod tlakom. Dnes rozhodli aj jeho skúsenosti, keďže ja som na svojej prvej seniorskej Európe. Je to pre mňa nová skúsenosť, chcel som niečo dokázať a verím, že nabudúce to bude lepšie," uviedol pre agentúru SITA Matej Hajas, ktorého v októbri čakajú majstrovstvá Európy do 23 rokov. Na I. európskych hrách v Baku súťažil ako vôbec posledný slovenský športovec.
      

PLÁVANIE: Šimovičová na 50 m motýlik na 27. mieste
Slovenská plavkyňa Lucia Šimovičová obsadila v sobotňajších rozplavbách na 50 m motýlik 27. miesto. Pätnásťročnej Bratislavčanke namerali čas 28,53 s. Šimovičová bola poslednou plavkyňou zo SR, ktorá zasiahla do bojov na EH. Rozplavby delfinárskeho šprintu vyhrala Ruska Polina Jegorovová za 27,38 s. Výsledky rozplavieb - 50 m motýlik: 1. Jegorovová (Rus.) 27,38,... 27. Lucia Šimovičová (SR) 28,53.
 
SLOVENSKO V BAKU: 164 SÚŤAŽIACICH ŠPORTOVCOV, SEDEM MEDAILÍ (2-2-3)
Kompletná nominácia slovenskej výpravy na Európske hry v Baku - aktualizované
Slovensko v Baku v súťažiach EH reprezentovalo  spolu 164 športovcov
(ďalší traja atléti – Dušan Páleník, Roman Šefránek a Adam Závacký - na súťaž nenastúpili, čiže celkove sme v azerbajdžanskej metropole mali 167 športovcov) v 22 odvetviach 18 športov. S výnimkou karate išlo výlučne o olympijské športy. Drvivá väčšina z ašich športovcov splnila prísne kvalifikačné kritériá európskych športových federácií. Len zopár jednotlivcov sa dostalo na EH na poslednú chvíľu v dôsledku pridelenia voľných kariet.

Najmä vďaka účasti miešaného družstva atlétov, ale aj ďalších troch kolektívov (volejbalisti, vodné pólistky a pólistky) naša výprava patrila v premiére kontinentálnych hier medzi najpočetnejšie vôbec. Z 20 športov v programe EH Slováci absentovali len v plážovom futbale a v bojom umení sambo, z jednotlivých odvetví len v modernej i akrobatickej gymnastike, skokoch na trampolíne a v aerobiku(všetky tieto odvetvia patria do gymnastiky), v plážovom volejbale a v skokoch vo vody. Naši reprezentanti súťažili vo väčšine z celkového počtu 253 medailových disciplín v programe EH.

Slovenský olympijský výbor na I. európske hry vyslal najpočetnejšiu výpravu, aká kedy reprezentovala samostatnú Slovenskú republiku na vrcholných športových podujatiach (predtým najviac športovcov bolo vo výprave na OH 2000 v Sydney – spolu 112, z toho 108 aj nastúpilo na súťaže). Najviac našich športovcov súťažilo v Baku v atletike –  37 (ďalší traja nenastúpili), podľa počtu účastníkov nasledovali: vodné pólo 26, rýchlostná kanoistika 15, volejbal 13, športová streľba 11, synchronizované plávanie 10, zápasenie 9, plávanie 6, triatlon 4, box 4, cestná cyklistika 4, basketbal tri proti trom 4, stolný t

Predná a zadná strana kolekcie medailí pre Európske hry v Baku. FOTO: BEGOC
Predná a zadná strana kolekcie medailí pre Európske hry v Baku.
Foto
BEGOC
enis 4, džudo 3, šerm 3, horská cyklistika 2, bedminton 2, lukostreľba 2, športová gymnastika 2, bikros 1, karate 1 a taekwondo 1.

Napriek neslávnemu súťažnému záveru slovenských športovcov v Baku možno ich celkové vystúpenie hodnotiť pozitívne. Určite nás hreje bilancia siedmich medailí a spolu 23 umiestení v prvej osmičke v konkurencii, ktorá s výnimkou atletiky (súťaž III. ligy ME miešaných družstiev, ktorú Slováci vyhrali), plaveckých športov vrátane vodného póla (súťaže v plaveckých športoch mali status juniorských majstrovstiev Európy, vo vodnom pole ME kadetov) a malého počtu ďalších športov (volejbal, plážový volejbal, všetky odvetvia cyklistiky) bola plne porovnateľná s konkurenciou na európskych šampionátoch. Ba možno bola ešte o niečo tvrdšia, pretože vzhľadom na obmedzenia počtov vo väčšine športov chýbali na štarte “exoti”. Podrobnejšie sa celkovému účinkovaniu Slovákov na premiérových Európskych hrách budeme venovať v nedeľňajšom hodnotení.

Celková bilancia Slovenska na premiérových Európskych hrách v Baku vyzerá solídne: dve zlaté, dve strieborné a tri bronzové medaily, štyri štvrté, päť piatych, dve šieste, dve siedme a tri ôsme miesta. Zo siedmich slovenských medailí sa o štyri zaslúžili strelci (zlato získali v mix trape Erik Varga a Zuzana Rehák Štefečeková, striebro v trape Erik Varga a v ľubovoľnej pištoli Pavol Kopp, bronz vo vzduchovej pištoli Juraj Tužinský), po jednej pridali atléti (zlato v súťaži miešaných družstiev v rámci III. ligy ME tímov), zápasník István Lévai (bronz v grécko-rímskom štýle v kategórii do 66 kg) a boxer Viliam Tankó (bronz do 52 kg).
 

DRUHÝ DOPINGOVÝ NÁLEZ V BAKU: PO ALBÁNSKOM BOXEROVI ZENELIM DOMÁCA ATLÉTKA BEJIOVÁ
V predposledný deň EH v Baku sa objavila informácia o pozitívnom dopingovom náleze azerbajdžanskej atlétky pôvodom z Etiópie Chaltu Bejiovej, ktorá prišla o víťazstvo v behu na 3000 m cez prekážky v súťaži miešaných tímov. Znamená to, že Slovenka Katarína Beľová sa v klasifikácii tejto disciplíny posunie zo šiesteho na piate miesto. Iba 19-ročnej Bejiovej zistili v tele zakázaný ostarín, ktorý má podobné účinky ako anabolické steroidy. Európske olympijské výbory (EOV) pre agentúru AP uviedli, že Bejiovú pozitívne testovali po jej triumfe 21. júna. Jej diskvalifikácia neovplyvní konečné poradie v atletickej súťaži družstiev, ktorú vyhralo Slovensko. Azerbajdžan skončil na piatej priečke.

Prvým a okrem Bejiovej zatiaľ jediným dopingovým hriešnikom na tomto podujatí bol albánsky boxer Rexhildo Zeneli. Devätnásťročného pästiara pozitívne testovali na furosemid.

Podujatia a športovci
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV