Športové aktuality
11 min. čítania

Siedmy súťažný deň OH mládeže: Futbalistky prehrali súboj o finále s Čínou až v jedenástkovom rozstrele

Ľubomír Souček

NANKING 23. augusta (píše tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček) – V sobotu sa program II. olympijských hier mládeže v čínskom Nankingu súťažami siedmeho dňa prehupol už do druhej polovice (OHM sa skončia 28. augusta).

Sobota bola pre Slovákov doteraz najnabitejší deň. V lukostreľbe Boris Baláž pokračoval v súťaži jednotlivcov v olympijskom luku. Už začali súťažiť aj všetci traja naši kanoisti Jakub Grigar, Marko MirgorodskýMichaela Haššová, ktorých na úvod čakala kvalifikácii šprintu. Naše futbalistky neskoro večer nastúpili na semifinálový zápas proti domácej Číne. Atléta Pavla Ženčára takisto večer A-finále súťaže diskárov, do ktorého postúpil z tretej pozície a boxera Michala Takácsa úvodný súboj v kategórii do 56 kg. Žiaľ, ani v jednom prípade sme sa neradovali z víťazstva, resp. z medaily.

Windsurfista Martin Beránek mal v sobotu absolvovať poslednú jazdu v triede Techno 293., lenže už štvrtý deň sa pre slabý vietor nejazdilo. Posledná šanca odjazdiť finálovú jazdu je v nedeľu, ktorá bola plánovaná ako druhý rezervný deň jachtárskych súťaží.

Momentka zo semifinálového zápasu Slovensko - Čína. Naše dievčatá v bielych dresoch. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Momentka zo semifinálového zápasu Slovensko - Čína. Naše dievčatá v bielych dresoch.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Futbalistky po remíze 0:0 prehrali súboj o finále s Čínou až v jedenástkovom rozstrele

Slovenské futbalistky pred zápasom s Čínou. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Slovenské futbalistky pred zápasom s Čínou.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Pred približne šesťtisíc divákmi na štadióne v mestskej časti Wutajšan nastúpili neskoro večer futbalistky Slovenska na semifinálový zápas proti favorizovanej domácej Číne. Držali sa nad očakávanie statočne. Hoci aktivita bola celý zápas na strane Číňaniek, hrajúcich chlapčenským štýlom (pomer striel celkove 17:3, pomer striel na bránu 8:2), naše dievčatá veľmi disciplinovane a zodpovedne bránili a výkonom ich podržala aj brankárka Mochnacká. Číňanky našťastie mali aj mierne vychýlenú mušku, viacero ich striel išlo tesne vedľa bránky.

Hralo sa takmer stále na našej polovici, všetky tri strelecké pokusy našich dievčat boli v prvom polčase. V druhom polčase sa tlak domáceho tímu, ktorý hnalo dopredu množstvo hlasiviek z hľadiska, stupňoval. A keďže napriek množstvu šancí bol stále bezgólový stav, Číňanky v ofenzíve pritvrdzovali. Dôsledkom boli zranenia viacerých našich hráčok. Z nich až tri museli ísť po zápase, resp. ešte počas neho na vyšetrenie do nemocnice – Mráziková, KopčováHrádeľová!

Jedna z mnohých čínskych šancí. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Jedna z mnohých čínskych šancí.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Slovenské futbalistky však do konca udržali stav 0:0, takže musel rozhodnúť jedenástkový rozstrel. Začínali v ňom naše. Šurnovská (v tomto zápase  už kapitánka tímu) nepremenila, takisto ako po nej Gmitterová. Keďže všetky Číňanky triafali presne, góly Mikolajovej v tretej a Jančovej v štvrtej sérii na postup do vytúženého finále nestačili.
Vo finálovom zápase sa stretnú víťazné tímy zo základných skupín – Čína a Venezuela, ktorá takisto až v jedenástkovom rozstrele (v riadnom čase sa zápas skončil 1:1) zdolala Mexiko 4:3. Naše hráčky nastúpia v zápase o bronz proti Mexiku v utorok o 18:00 h miestneho času znovu na wutajšanskom štadióne, kde odohrali aj predošlé zápasy.

Slovenky v útoku. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Slovenky v útoku.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Tréner Branislav Petrovič zložil za výkon proti Číne svojim zverenkám poklonu: „Konečne som bol spokojný, pretože nasadenie zo strany dievčat bolo také, ako si predstavujem. Hrali po dlhom čase veľmi koncentrovane a v defenzíve naozaj disciplinovane a spoľahlivo. Pre nás bolo dôležité ubrániť rýchle hráčky a súpera a nedostať gól, čo sa nám podarilo. Aj brankárka nám zachytala. V ofenzíve sme hrali len to, čo sme si mohli dovoliť a mali sme málo šancí.

Pozápasové sklamanie našich hráčok. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Pozápasové sklamanie našich hráčok.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Inak, zápas sa odvíjal tak, ako sme predpokladali. Škoda, že nás pri jedenástkach opustilo šťastie. Ale jedenástky – to je vždy lotéria, v ktorej šťastie hrá veľkú úlohu. Dievčatá však urobili veľký pokrok a dúfam, že to zúročia v zápase o bronz.“

Škoda, že rozhodkyňa odvádzala určité percentá v prospech domáceho tímu. Jednak pripustila tvrdú hru Číňaniek, ktorej dôsledkom bolo viacero zranení našich hráčok a jednak naše príležitosti prejsť do útoku viackrát zastavila odpískaním faulu.
 

Boxer Takács tesne prehral s bronzovým z MSJ McGrailom, zabojuje o piate miesto

Michal Takács. FOTO: JÁN SÚKUP
Michal Takács.
Foto
JÁN SÚKUP

Boxer Michal Takács, piaty z posledných MS juniorov, nastúpil v sobotu v kategórii do 56 kg na prvý zápas bronzovému medailistovi z tohto šampionátu Britovi Petrovi McGrailovi. Prehral s ním na body tesne 1:2, čo znamená, že do boja o medaily nezasiahne. V pondelok nastúpi v zápase o konečné 5. miesto (v každej hmotnostnej kategórii boxu je na OHM v Nankingu len po šesť borcov) proti Tunisanovi Benovi Saidovi, ktorý prehral s Kubáncom Ibaňezom Diazom 0:3.

Tréner Pavol Hlavačka bol s výkonom Michala Takácsa proti favorizovanému súperovi veľmi spokojný: „Musím ho pochváliť, vydal zo seba naozaj maximum. Nemyslím si, že by v tomto dueli bol horší, podľa mňa rozhodlo predovšetkým súperovo väčšie meno. Bol to úplne vyrovnaný zápas, v ktorom Michal prehral najtesnejším možným rozdielom. U jedného rozhodcu vyhral 3:0, u druhého prehral 0:3 a u toho tretieho bol výsledok 1:2. Tak, ako prehral, mohol aj vyhrať.“
 

Diskár Ženčár vo finále bez platného pokusu

Smutný Pavol Ženčár, ktorý reálne mohol získať medailu, ale nemal ani jeden platný pokus... FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Smutný Pavol Ženčár, ktorý reálne mohol získať medailu, ale nemal ani jeden platný pokus...
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Pavol Ženčár

sa kvalifikoval do A-finále súťaže diskárov z tretieho miesta a jeho odstup od ďalších pretekárov nielen v kvalifikácii, ale aj podľa nahlásených výkonov, jasne naznačoval šancu na medailu. Žiaľ, tá zostala nevyužitá. Náš pretekár sa porazil sám. V kvalifikácii po prvých troch neplatných pokusoch (dvakrát trafil do pletiva, raz prešliapol) pri tom štvrtom, poslednom, poslal disk do vzdialenosti 59,64 m. To znamenalo tretie miesto tesne za Číňanom Čengom Ju-longom a Nemcom Pruferom (obaja 59,88 m).

Vo finále by Ženčárov kvalifikačný výkon s prehľadom znamenal tretie miesto za domácim Čengom, ktorý si hodil osobný rekord 64,14 m a za Pruferom (63,52). Lenže… Náš 195 cm vysoký valibuk nemal ani jeden platný pokus! Pri všetkých štyroch prešliapol a ako jediný v 8-člennom finále mal vo výsledkovej listine na konte nulu… Nepomohla mu ani konzultácia s našim vrhačským trénerom Jozefom Páričkom po jednotlivých pokusoch.

„Stále rukami uponáhľal odhodovú fázu. Mal to ťahať najprv nohami a rukami až v závere. Takto stále pretáčal vrchnú časť tela a po odhode disku už nemal v kruhu stabilitu a vyšľapoval von,“ postrehol z tribúny Jozef Párička. Samotný Pavol Ženčár bol po spackanom finále skleslý: „Nešlo mi to. Raz som aj hodil dobre, ale jednoducho som sa po odhode nedokázal udržať v kruhu,“ krútil hlavou. Na bronz stačilo 57,48 m, on má osobný rekord 60,15... Škoda, v hode diskom Slovensko prišlo o veľkú šancu na zisk prvej medaily v Nankingu.
 

Naši vodní slalomári sa v šprinte na hladkej vode trápili, do štvrťfinále nepostúpili

Pre trojicu našich vodných slalomárov bola sobotňajšia súťaž v šprinte na hladkej vode ťažká – veď všetci sa špecializujú na divokú vodu a jazdia na odlišných lodiach, než sa používajú v tejto súťaži. Vodácke súťaže OHM sú však atypické, aj slalom v utorok a v stredu sa pôjde – takisto ako v Singapure 2020, kde v ňom získal striebro kajakár Miroslav Urban - na hladkej vode.
Kajakár Jakub Grigar (vpravo) spolu s ďalšími členmi našej výpravy deň pred súťažou ako divák na atletike. Zľava atlét Pavol Ženčár, gymnasta Igor Takáč, strelkyňa Samuela Ernstová a atlétka Patrícia Slošárová. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Kajakár Jakub Grigar (vpravo) spolu s ďalšími členmi našej výpravy deň pred súťažou ako divák na atletike. Zľava atlét Pavol Ženčár, gymnasta Igor Takáč, strelkyňa Samuela Ernstová a atlétka Patrícia Slošárová.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Naše trio sa v disciplíne preň nezvyčajnej trápilo. Kanoista Marko Mirgorodský skončil v rannej kvalifikácii na mestskom jazere Suan-wu v 15-člennom štartovom poli časom 3:36,002 min posledný. Najlepší čas dosiahol Moldavec Tarnovschi (1:43,818). Ale keďže vo vyraďovacej časti súťaže sa predstaví 16 pretekárov, Marko postúpil. Kajakárka Michaela Haššová bola medzi 20 pretekárkami v kvalifikácii s časom 2:22,752 min (najrýchlejšia Ruska Nikitinová dosiahla čas 1:45,980) na 15. mieste a išla do opráv. Aj vlaňajší juniorský majster sveta a Európy vo vodnom slalome Jakub Grigar mal v lodi, na akej inak nejazdí, problémy. Medzi 19 pretekármi skončil v kvalifikácii s časom 1:56,279 min sedemnásty a tiež išiel do popoludňajších opráv. Najrýchlejší Bielorus Daineka dosiahol čas 1:33,404 min. V kajaku chlapcov aj dievčat priamo postúpilo po osem najrýchlejších, všetci ostatní išli do opráv.

V opravách súťaže kajakárok skončila Michaela Haššová medzi 11 štartujúcimi časom 2:19,756 min siedma (najrýchlejšia Brazílčanka DeSousová Barbosová 1:59,825) a postúpila do vyraďovacej časti. Jakub Grigar však v 11-člennom poli kajakárov skončil časom 1:54,937 min (najrýchlejší Francúz Taubner 1:41,263) deviaty a vypadol. Na postup do šestnástky, ktorá pôjde K. O. systémom, mu chýbalo 25 tisícin sekundy.

Prvé kolo vyraďovačky však znamenalo konečnú aj pre ďalších dvoch našich pretekárov. Haššová v K1 s časom 2:23,030 min skončila posledná (prvá Nikitinová mala čas 1:45,394) a Mirgorodský v C1 s časom 3:12,814 min (prvý Tarnovschi 1:45,803) trinásty. V šprinte týmto slovenské trio skončilo.

„V štartovom poli sú približne dve tretiny rýchlostných kanoistov a jedna tretina slalomárov, takže v šprinte sme v žiadnom prípade nečakali zázraky. Na to, že naša trojica ,štreky´ vôbec nejazdí, sa držala ešte solídne. Haššová z opráv postúpila a Grigarovi na to chýbalo naozaj veľmi málo. Trúfnem si povedať, že túto súťaž vzhľadom na okolnosti zvládli nad moje očakávanie,“ komentoval tréner našej trojice a zároveň prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivan Cibák. „Pre nás bude dôležitý slalom, ktorý sa začne v utorok,“ dodal. Na rozdiel napríklad od cyklistiky, v ktorej sa v Nankingu za jednotlivé disciplíny súťaže dvojčlenných družstiev medaily nedávali, v kanoistike sú oba typy súťaží samostatné a výsledky z nich sa nesčítavajú.
 

Lukostrelec Baláž v individuálnej súťaži vypadol

Lukostrelec Boris Baláž v 1. kole vyraďovacej súťaže v olympijskom luku o postup do šestnástky ráno prehral so Zolkepelim z Malajzie 2:6. Zo štyroch položiek Baláž vyhral klen jednu – tretiu, v ktorej dosiahol maximum 30 bodov. V ďalších troch položkách bol lepší súper. Celkové bodové skóre bolo 110:107 v prospech Zolkepeliho. Náš deviaty pretekár z vlaňajších majstrovstiev sveta v čínskom Wu-si teda v individuálnej súťaži vypadol. V nedeľu nastúpi v páre s Venezuelčankou Veronou Villegasovou v 2. kole súťaže miešaných medzinárodných dvojíc proti čínsko-filipínskej dvojici Moreno, Li Ťia-man.
 

Výsledky v disciplínach slovenských športovcov v sobotu 23. augusta

FUTBAL
Dievčatá – semifinále (v turnaji 6 tímov): Slovensko – Čína 2:4 po jedenástkovom rozstrele (v riadnom čase 0:0). Góly v rozstrele: Mikolajová, Jančová (Šurnovská a Gmitterová nepremenili) – Čchao Ju-ťie, Ma Siao-lan, Čchang Ťia-jun, Fang Ťie. Slovensko: Mochnacká – Vagaská, Suchá (39. Štrúbelová, 71. Brúniková), Gmitterová, Mráziková (61. Májovská), Herbríková – Hrádeľová, Kopčová, Šurnovská, Mikolajová, Jančová. Druhé semifinále: Venezuela – Mexiko 1:1, na jedenástky 4:3.
 
BOX
Chlapci – do 56 kg (6 štartujúcich), 1. kolo: Michal Takács (SR) – Peter McGrail (V. Brit.) 1:2.

ATLETIKA
Chlapci
Hod diskom – A-finále (9): 1. Čeng Ju-long (Čína) 64,14 m, 2. Prufer (Nem.) 63,52, 3. Valitov (Rus.) 57,48, ... 9. Pavol Ženčár (SR) bez platného pokusu.

KANOISTIKA
Chlapci
Šprint - K1, kvalifikácia (19): 1. Daineka (Bielor.) 1:33,404 min, ... 17. Jakub Grigar (SR) 1:56,279, opravné jazdy (11): 1. Taubner (Franc.) 1:41,253, ... 9. Jakub Grigar 1:54,937, do vyraďovacej fázy nepostúpil.
C1, kvalifikácia (15): 1. Tarnovschi (Mold.) 1:43,818 min, ... 15. Marko Mirgorodský (SR) 3:36,002. Vyraďovacia fáza (15): 1. Tarnovschi 1:45,803, ... 13. Marko Mirgorodský 3:12,814, do štvrťfinále nepostúpil.
Dievčatá
Šprint – K1, kvalifikácia (20): 1. Nikitinová (Rus.) 1:45,980 min, ... 15. Michaela Haššová (SR) 2:22,752, opravné jazdy (11): 1. DeSousová Barbosová (Braz.) 1:59,825, ... 7. Michaela Haššová 2:19,756. Vyraďovacia fáza (16): 1. Nikitinová 1:45,394, ... 16. Michaela Haššová 2:23,030, do štvrťfinále nepostúpila.
 
LUKOSTREĽBA
Chlapci
Olympijský luk - vylučovacie súboje 1/16 (32) Boris Baláž – Zolkepeli (Malaj.) 2:6 (107-110).


Program OHM v disciplínach slovenských športovcov v nedeľu 24. augusta

Uvádzaný je miestny čas, na Slovensku je o šesť hodín menej.

ATLETIKA: 10:15 B-finále vrh guľou D (Patrícia Slošárová)

LUKOSTREĽBA: 9:30 – 11:38 vylučovacie súboje miešaných dvojíc (1/8 - Boris Baláž), 14:30 – 17:00 vylučovacie súboje miešaných dvojíc (1/4, 1/2) a súboje miešaných dvojíc o medaily (?)

CYKLISTIKA: 9:00 - 11:20 štafetová súťaž medzinárodných miešaných tímov (Tereza Medveďová, Nina Janušíková)

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV