Šieste miesto pre Anastasiu Kuzminovú v stíhacích biatlonových pretekoch na ZOH v Soči, zlato získala Bieloruska Domračevová

Červená Poľana 11. februára (TASR) - Slovenskej biatlonistke Anastasii Kuzminovej sa nepodaril v stíhacích pretekoch na 10 km útok na zlato. Skončila šiesta, so stratou na víťaznú Bielorusku Darju Domračevovú 58,4 sekundy, ďalšia Slovenka Jana Gereková obsadila 35. priečku (+3:27,0). Bieloruska Darja Domračevová dominovala pred striebornou Nórkou Torou Bergerovou (+37,6 s) a bronzovou Slovinkou Tejou Gregorinovou (+42,0).
      
Anastasia Kuzminová krátko po štarte. FOTO TASRPre Slovensko mali stíhacie preteky unikátny význam. Ako prvá sa postavila na štart zlatá zo šprintu Anastasia Kuzminová a pokúsila sa o dosiaľ nevídaný dvojzáťah. Pred štyrmi rokmi v kanadskom Whistleri jej unikol o vlások a skončila strieborná. Teraz opäť lákalo ďalšie zlato, najmä keď si zo šprintu preniesla sľubný nákok 20 sekúnd pred Ruskou Viluchinovou a 22 sekúnd pred Ukrajinkou Vitou Semerenkovou. Zo Sloveniek sa postavila na štart už len Jana Gereková, 43. v šprinte a s časovou dierou 1:51 min na Kuzminovú.
      
Kuzminová sa nechcela hneď v úvode zadýchať, podľa očakávania sa jej náskok zúžil, podstatná však bola úvodná streľba ležmo. Vyšla z nej bezchybne, s krátkou prestávkou pred piatym výstrelom, no aj jej najbližšie súperky ju v pevnej ruke napodobnili, pred Viluchinovou mala náskok už len 8,3 sekundy.
      
Na ďalšom dvojkilometrovom okruhu sa ku Kuzminovej už pridala Domračevová. Kuzminovej opäť patril prvý stav a po netrafenom štvrtom terči, rovnako ako pred štyrmi rokmi na ZOH vo Vancouveri, jej vôbec prvej chybe v Soči, klesla na 4. miesto, so stratou na vedúcu Bielorusku Domračevovú 23,6 s. Na tretiu streľbu stojmo zaľahla Kuzminová na tretí stav, mierila perfektne a zaradila sa hneď za taktiež čistú Domračevovú, s odstupom 32,8 sekundy.
      
Dramatický rébus rozlúskla záverečná streľba. Domračevovej náskok pred ňou bol až 39,6 sekundy, síce netrafila úplne posledný terč, no udržala si náskok až 36,6 sekundy pred Vitou Semerenkovou. Kuzminovej (strelecká bilancia 0-1-0-1) patrila siedma priečka (+57,4), opäť ju zradil štvrtý výstrel, zostala jej však nádej zabojovať ešte o bronz. To by však z medailových priečkok musela vytlačiť Nórku Bergerovú, alebo Slovinku Gregorinovú, čo už bolo nad jej sily a finišovala na 6. mieste.
      
Domračevová sa ako inak radovala so zástavou v ruke, pre 27-ročnú ostrieľanú biatlonistku bolo zlato na ZOH premiérové, pred štyrmi rokmi sa tešila z bronzu v individuálnych pretekoch.

Anastasia Kuzminová sa síce v cieli usmievala, no k šťastiu jej niečo chýbalo. "Prepáčte mi, že som nenaplnila želania svoje i fanúšikov," ospravedlňovala sa. "Emócie boli veľké, asi som ich nezvládla a dýchanie pri streľbe neprispôsobila väčšiemu pokoju. Možno keby som bola smelšia, alebo viac skrotila obavy, bolo by lepšie. Aj som vnímala Domračevovú i súperky za mnou, to bolo na škodu. Inak som mala výborné lyže, dobre pripravené, v záverečnom okruhu sa však už mäkší sneh boril, ľahšie súperky odo mňa to mali jednoduchšie."
      
Jana Gereková na prvom a štvrtom terči v úvodnej ležke nazbierala dva trestné okruhy, v druhej vyšla s čistým štítom a posunula sa na 40. priečku. Po tretej taktiež neomylnej sa posunula na 36. miesto, v štvrtej streľbe si opäť pribalila ťarchu dvoch trestných okruhov (bilancia 2-0-0-2) a zosunula sa na 35. miesto.

Výsledky - stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Domračevová (Biel.) 29:30,7 (1 tr. okr.), 2. Bergerová (Nór.) 37,6 (1), 3. Gregorinová (Slovin.) 42,0 (1), 4. Soukalová (ČR) 47,6 (1), 5. Semerenková (Ukr.) 52,9 (1), 6. Anastasia Kuzminová 58,4 (2), ...35. Jana Gereková (SR) 3:27,0 (4)© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri