Športové aktuality
21 min. čítania

Slávnostné stretnutie SOV, KFP SOV a Nadácie SOV s hviezdou Šatanom

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 5. decembra (SOV) – V hoteli NH Gate One sa v utorok uskutočnilo slávnostné stretnutie Slovenského olympijského výboru (SOV), Klubu fair play SOV a Nadácie SOV spojené s vyhlásením výsledkov Olympijských festivalov Slovenska 2017 a s odovzdávaním ocenení i vyznamenaní SOV.

V rámci slávnosti boli odovzdané jedno výročné ocenenie SOV za minulý rok a dve vyznamenania SOV. Ich laureáti boli pozvaní na júnovú slávnosť, ktorá sa konala v týchto istých priestoroch, ale vtedy sa nemohli zúčastniť. Martin Tešovič sa aj teraz ospravedlnil. Ocenenia odovzdali prezident SOV Anton Siekel a viceprezidenti SOV Peter Korčok, Jozef Gӧnci a Zdenko Kríž.

Anne Blahutovej odovzdali Cenu Matyldy Pálfyovej Anton Siekel a Peter Korčok. FOTO: JÁN SÚKUP
Anne Blahutovej odovzdali Cenu Matyldy Pálfyovej Anton Siekel a Peter Korčok.
Foto
JÁN SÚKUP

CENA MATYLDY PÁLFYOVEJ

Udeľuje sa žene za športové výsledky, aktivitu v športe a v olympijskom hnutí: ANNA BLAHUTOVÁ - Pod dievčenským menom Droppová bola úspešná čs. reprezentantka v zjazdovom lyžovaní, účastníčka MS 1974, viacerých pretekov SP a vôbec prvá víťazka pretekov Európskeho pohára z Východnej Európy. Dlhé roky pedagogicky pôsobí ako na Katedre športov v prírode a plávania DTVŠ UK Bratislava, kde sa venuje najmä rôznym aspektom pôsobiacim na výkonnosť pretekárov v zjazdovom lyžovaní, vrátane veteránov. Aj po šesťdesiatke je stále pretekársky aktívna, je viacnásobná majsterka sveta vo veteránskej kategórii. Je aj aktívna členka OK Liptov.

BRONZOVÝ ODZNAK SOV

Dušanovi Gabánimu Brobzovýmoznak SOV odovzdali Zdenko Kríž a Jozef Gӧnci. FOTO: JÁN SÚKUP
Dušanovi Gabánimu Brobzovýmoznak SOV odovzdali Zdenko Kríž a Jozef Gӧnci.
Foto
JÁN SÚKUP

Za dlhodobú prácu a prínos pre rozvoj olympijského hnutia a športu: DUŠAN GABÁNI - Viac než štyri desaťročia sa venuje športovej tematike v rôznych televíziách, najmä v STV a posledných 16 rokov v TA3. Ako televízny komentátor bol v rokoch 1976 – 1994 na ôsmich olympiádach - štyroch OH a štyroch ZOH. Komentoval množstvo vrcholných podujatí, hlavne futbalových, atletických a lyžiarskych, spolu približne 1500 prenosov a záznamov. V roku 2012 ho uviedli do televíznej Siene slávy.

MEDAILA SOV

Udeľuje sa úspešným účastníkom OH a ZOH: MARTIN TEŠOVIČ - Trojnásobný vzpieračský majster sveta z roku 1997 a trojnásobný majster Európy z roku 2007 bol ako vzpierač na štyroch OH a ako bobista na dvoch ZOH, čo je slovenský unikát. Žiadny slovenský športovec v histórii sa toľkokrát nekvalifikoval na olympijské hry, ako on. Najlepší výsledok dosiahol ako vzpierač v Atlante 1996, kde obsadil 10. miesto.

OCENENIA KLUBU FAIR PLAY SOV

Miroslavovi Šatanovi k Cene Jána Popluhára ako prví gratulovali Květa Pecková-Jeriová, Katarína Ráczová a Anton Siekel. FOTO: JÁN SÚKUP
Miroslavovi Šatanovi k Cene Jána Popluhára ako prví gratulovali Květa Pecková-Jeriová, Katarína Ráczová a Anton Siekel.
Foto
JÁN SÚKUP

Ocenenia Klubu fair play (KFP) SOV sa udeľujú v troch kategóriách – za príkladný čin v duchu fair play, za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play a za propagáciu fair play. Ocenenia majú tri stupne, pričom to najvyššie – Cena Jána Popluhára – je zároveň výročným ocenením SOV. Nasledujú Cena KFP SOV a Diplom KFP SOV.

Cenu Jána Popluhára v spoločnosti predsedníčky Českého klubu fair play Květy Peckovej-Jeriovej odovzdali prezident SOV Anton Siekel a predsedníčka Klubu fair play SOV Katarína Ráczová. Ceny KFP SOV a Diplomy KFP SOV odovzdali Katarína Ráczová, Květa Pecková-Jeriová a členovia kolégia Klubu fair play SOV Andrea Ristová, Zuzana Wisterová, Tatiana Švecová, Peter Buček, Miroslav Tomášik a Samuel Roško.

Ocenenia za rok 2017 získali:

Za dlhodobé vystupovanie v duchu fair play:

CENA JÁNA POPLUHÁRA

MIROSLAV ŠATAN - Osobnosť svetového a ikona slovenského hokeja, ale aj celého slovenského športového hnutia. Kapitán tímu SR a štvornásobný olympionik, ktorý 13 štartov na majstrovstvách sveta pretavil do štyroch medailí, pričom vždy patril medzi hlavných lídrov. Ako jediný hráč sa podieľal na všetkých štyroch slovenských medailách z MS. Bol najlepším strelcom turnaja na ZOH 1994, najlepším strelcom MS 2000 aj najproduktívnejším hráčom MS 2002. V zámorskej NHL sa tešil aj zo zisku Stanleyho pohára. Reprezentačnú kariéru ukončil po MS 2014 v Minsku. S mimoriadne bohatou hráčskou kariérou sa rozlúčil v Slovane Bratislava v KHL. Ako hráč vždy vynikal veľmi slušným vystupovaním a v reprezentácii SR b

Hokejová hviezda Miroslav Šatan s Cenou Jána Popluhára. FOTO: JÁN SÚKUP
Hokejová hviezda Miroslav Šatan s Cenou Jána Popluhára.
Foto
JÁN SÚKUP

ol pri zisku prvých troch medailí kapitánom. Ako generálny manažér tímu Európy na Svetovom pohári 2016 sa podieľal na utvorení skvelej atmosféry v tíme s hráčmi z viacerých krajín, ktorý senzačne postúpil do finále. V roku 2017 sa stal generálnym manažérom slovenskej hokejovej reprezentácie. Jeho príkladné správanie aj spôsob zaobchádzania s ľuďmi sa ukázal aj po nastúpení do tejto pozície. Vyzval na širokú spoluprácu v prospech fanúšikov a hokeja. V roku 2002 založil Nadáciu Miroslava Šatana, ktorej poslaním je podporovať deti a mládež, zvyšovať kvalitu života sociálne a zdravotne znevýhodnených detí a posilňovať tak sociálnu a životnú úroveň tejto skupiny obyvateľov Slovenska.

CENA KFP SOV

ŠTEFAN DOMONKOS - Dlhoročný pedagóg a propagátor športu s príkladnou dobrovoľníckou činnosťou. Aktívne sa venoval atletike, rýchlostnej kanoistike a vzpieraniu. Ako pedagóg pôsobil na Gymnáziu v Piešťanoch (1970 – 2008). Trénersky sa úspešne venuje mládeži. Podnietil vznik viacerých mládežníckych športových podujatí. Má mimoriadne výsledky vo výchovno-vzdelávacom procese. Vždy vystupoval v duchu fair play a viedol mládež k rešpektovaniu zásad čestného súťaženia.

MÁRIA KOTRÍKOVÁ - V klube športovej gymnastiky Handlová pracuje ako dobrovoľná trénerka viac ako 40 rokov, je aj dlhoročná predsedníčka klubu. Stovky dievčat priviedla k pravidelnému športovaniu. Vychovala desiatky kvalitných gymnastiek, súťažiacich na celoslovenskej úrovni. Je členka sekcie gymnastiky pre všetkých Slovenskej gymnastickej federácie a dlhoročná školiteľka trénerov I. stupňa v gymnastike pre všetkých. Školí aj učiteľov a rozhodcov súťaži Gymnastický štvorboj na ZŠ. Charakterizuje ju vzorný prístup k výchove mladej generácie športovcov v duchu fair play, v oblasti rozhodovania nezaujaté a spravodlivé hodnotenie výkonov.

Futbalovému majstrovi Európy Jánovi Švehlíkovi blahoželá Miroslav Tomášik. vpravo Květa Pecková-Jeriová. FOTO: JÁN SÚKUP
Futbalovému majstrovi Európy Jánovi Švehlíkovi blahoželá Miroslav Tomášik. vpravo Květa Pecková-Jeriová.
Foto
JÁN SÚKUP

JÁN ŠVEHLÍK - Patrí do slávnej futbalovej generácie, ktorá vybojovala v československom drese historický úspech v Belehrade 1976. K zisku titulu majstra Európy prispel prvým gólom vo finále ME proti NSR. Bol výborný technik, nebojácny bojovník i pohotový strelec, v Slovane i v reprezentácii si skvele rozumel najmä s pravým krídelníkom Mariánom Masným. So Slovanom sa stal trikrát majstrom ČSSR (1970, 1974, 1975) a dvakrát získal Československý pohár (1974 a 1982). Štvrté ligové prvenstvo si pripísal v Dukle Praha (1977). V najvyššej súťaži odohral 296 zápasov a strelil 79 gólov. V roku 1972 prispel k zisku titulu majstra Európy do 23 rokov. V A-mužstve odohral 17 zápasov. Po ukončení hráčskej kariéry pôsobil v Slovane v rôznych funkciách - ako asistent trénera, hlavný tréner i športový riaditeľ klubu. V súčasnosti je vedúci A-mužstva. Počas dlhoročnej úspešnej a príkladnej hráčskej kariéry, aj ako tréner a funkcionár prejavoval vždy zmysel pre fair play, spravodlivosť a toleranciu.

DIPLOM KFP SOV

Spoločná fotografia držiteľov všetkých ocenení Klubu fair play SOV za rok 2017. FOTO: JÁN SÚKUP
Spoločná fotografia držiteľov všetkých ocenení Klubu fair play SOV za rok 2017.
Foto
JÁN SÚKUP

MAREK MINTÁL - Najlepší slovenský futbalista v rokoch 2004 a 2005, účastník ME do 21 rokov v roku 1999 a OH 2000 v Sydney, odohral za A-tím Slovenska 45 medzištátnych zápasov. V drese 1. FC Norimberg sa stal zatiaľ jediným slovenským futbalistom s nemeckým bundesligovým titulom kráľa strelcov. Bývalý kanonier s prezývkou Fantóm pôsobil ako asistent trénera slovenskej „dvadsaťjednotky“. V tomto roku bol ambasádorom našej reprezentácie do 21 rokov na ME v Poľsku. „Pripomínam mladým, že futbalová kariéra ubehne veľmi rýchlo a po skončení aktívnej činnosti sa vrátia do bežného života. Tak, ako sa budú správať k ľuďom počas kariéry, tak sa oni budú správať k nim, keď s futbalom skončia. Vráti sa im to ako bumerang,“ odkazuje.

Za aktívne šírenie a propagáciu myšlienok fair play:

CENA KFP SOV

Eva Lysičanová s Cenou KFP SOV. FOTO: JÁN SÚKUP
Eva Lysičanová s Cenou KFP SOV.
Foto
JÁN SÚKUP

EVA LYSIČANOVÁ - Prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko. Svoju funkciu vykonáva na dobrovoľnej báze s cieľom zabezpečiť športové aktivity a súťaže pre mentálne postihnuté deti, mládež aj dospelých. Viedla delegácie na všetkých svetových letných a zimných špeciálnych olympiádach s účasťou Slovenska. V ťažkých časoch, keď štát päť rokov nepodporoval hnutie, dokázala svojím úsilím a prístupom udržať šport mentálne postihnutých nad hladinou. Svojím presvedčením, že šport je najlepšia cesta inklúzie týchto ľudí do spoločnosti, pozitívne šíri povedomie o olympizme a športe.

DIPLOM KFP SOV

VIKTOR ZAMBORSKÝ - Fotograf, novinár a športovec v jednej osobe sa fotografovaniu nepretržite venuje od roku 1982. V jeho bohatom archíve sa nachádzajú fotografie z Prešova, blízkeho okolia aj zo širšieho regiónu, dominuje im predovšetkým šport. Je tiež dlhoročný spolupracovník tlačovej agentúry SITA. „Mňa na fotografii najviac baví pohyb, dynamika, čo je práve pri športe. Mám rád akčné veci. Také, ktoré sa už nedajú zopakovať,“ prezradil muž, ktorého označujú za majstra športovej fotografie.

DUŠAN ONDRUŠ - Dlhoročný hokejista Žiliny, neskôr tréner žilinských hokejistov a juniorskej reprezentácie Slovenska. Úspešný tréner je aj vo florbale, mužský tím SR priviedol do A-skupiny majstrovstiev sveta. Je autor jedinečnej publikácie o tréningu florbalu a spoluautor knihy o histórii hokeja v Žiline. Je aktívny člen Olympijského klubu Žilina od jeho založenia v roku 1995. V aktívnom športovaní a neskôr v trénerskej i funkcionárskej činnosti sa vždy príkladne riadil zásadami fair play, slušnosti a čestnosti. Zážitkov a vyznamenaní má veľa, ale krásnym vyznamenaním je aj to, keď mu niektorí bývalí zverenci povedali, že bol ich druhý otec.

Za príkladný čin v duchu fair play:

CENA KFP SOV

Marekovi Hladíkovi k Cene KFP SOV blahoželá Andrea Ristová. FOTO: JÁN SÚKUP
Marekovi Hladíkovi k Cene KFP SOV blahoželá Andrea Ristová.
Foto
JÁN SÚKUP

MAREK HLADÍK - Dvadsaťsedemročný vytrvalec AŠK Slávia Trnava sa veľmi príkladne zachoval na 39. ročníku Varšavského maratónu v septembri tohto roku. Zároveň s mužmi bežali aj ženy. Ešte krátko pred métou viedla s trojminútovým náskokom Recho Kosgeiová z Kene, ale približne 800 metrov skolabovala. Takmer tri minúty sa pokúšala vstať, prežívala muky, no pomoc od organizátorov a ani od divákov neprichádzala. Prvý, kto sa jej pokúsil pomôcť, bol slovenský vytrvalec. Ku Kosgeiovej sa blížil spoločne s neskoršou víťazkou ženskej súťaže, Bejiovou z Etiópie, no kým Afričanka bežala ďalej, on sa pri ležiacej Keňanke zastavil a pokúšal sa ju dostať na nohy. Podal jej ruku, snažil sa s ňou komunikovať, ale zbytočne. Keď sa k nej konečne blížili organizátori, Hladík sa rozbehol do cieľa. Z mužov napokon finišoval desiaty v osobnom rekorde 2:36:11 h. Mohol byť aj lepší, nebyť jeho príkladného ľudského prístupu a športového ducha.

VYHLÁSENIE VÝSLEDKOV OLYMPIJSKÝCH FESTIVALOV SLOVENSKA 2017

Ocenenia najúspešnejším krajom v rámci Olympijských festivalov Slovenska odovzdali Anton Siekel a Anton Javorka. Ocenenia prevzali za tretí Trenčiansky SK Ľubica Kukučková, za druhý Banskobystrický SK Imrich Kováč a za víťazný Nitriansky SK Vladimír Gubiš
Ocenenia najúspešnejším krajom v rámci Olympijských festivalov Slovenska odovzdali Anton Siekel a Anton Javorka. Ocenenia prevzali za tretí Trenčiansky SK Ľubica Kukučková, za druhý Banskobystrický SK Imrich Kováč a za víťazný Nitriansky SK Vladimír Gubiš.
Foto
JÁN SÚKUP

Olympijské festivaly Slovenska (OFS) sú už desaťročie najrozsiahlejším dlhodobým projektom Slovenského olympijského výboru. Jeho prostredníctvom sa SOV darí zapojiť stovky materských, základných a stredných škôl do športových a ďalších aktivít v olympijskom duchu.

SOV pri realizácii tohto projektu úzko spolupracuje s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, so Združením miest a obcí Slovenska, aj so združením samosprávnych krajov SK8.

V tomto kalendárnom roku 2017 zapojilo sa do festivalov spolu 358 materských, základných a stredných škôl s celkovým počtom 27 918 detí a žiakov. Najlepšie školy v jednotlivých krajoch, ako aj najaktívnejší organizátori festivalov už prostredníctvom krajských štábov boli ocenení diplomami a plaketami SOV.

Olympijské festivaly Slovenska sú však súťažou krajov. Ich poradie vzišlo zo súčtu umiestnení v samostatne hodnotených kategóriách materských, základných aj stredných škôl. Ocenenia trom najúspešnejším krajom odovzdali prezident SOV Anton Siekel a predseda ústredného štábu OFS Anton Javorka.

Čestné uznanie SOV za aktívnu spoluprácu pri organizácii festivalov členom ústredného štábu OFS odovzdali viceprezident SOV pre olympizmus Zdenko Kríž, čestný člen SOV a poradca prezidenta SOV Vladimír Miller a výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.

Čestné uznania za spoluprácu si od SOV prevzali členovia ústrednho štábu Olympijských festivalov Slovenska. FOTO: JÁN SÚKUP
Čestné uznania za spoluprácu si od SOV prevzali členovia ústrednho štábu Olympijských festivalov Slovenska.
Foto
JÁN SÚKUP

CENA PREZIDENTA SOV: NITRIANSKY SAMOSPRÁVNY KRAJ

2. MIESTO: BANSKOBYSTRICKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ

3. MIESTO: TRENČIANSKY SAMOSPRÁVNY KRAJ

ČESTNÉ UZNANIE SOV ZA SPOLUPRÁCU PRI ORGANIZÁCII OFS: ANTON JAVORKA (predseda ústredného štábu OFS), IMRICH KOVÁČ (Banskobystrický SK), MICHAL NÁLEPKA (Bratislavský SK), MÁRIA OTOTTOVÁ (Nitriansky SK), FRANTIŠEK MARCINČIN (Prešovský SK), ĽUBICA KUKUČKOVÁ (Trenčiansky SK), EDUARD GUNIŠ (Trnavský SK), PAVLÍNA VRÁBLOVÁ (Žilinský SK), JOZEF ŠPILÁR (Košický SK).

OCENENIA NADÁCIE SOV

Významná časť slávnostného stretnutia bola venovaná odovzdávaniu ocenení Nadácie SOV. Nadácia aj v roku 2017 realizovala svoj tradičný projekt Olympijská kvapka krvi s mottom Daruj krv s olympionikom a zachráň život! V tomto roku sa Olympijská kvapka krvi realizovala v priebehu júla a septembra v štyroch mestách – v Malackách, Šamoríne, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Ocenenia si prevzali aj organizátori Olympijskej kvapky krvi z Košíc, Šamorína i z Banskej Bystrice. FOTO: JÁN SÚKUP
Ocenenia si prevzali aj organizátori Olympijskej kvapky krvi z Košíc, Šamorína i z Banskej Bystrice.
Foto
JÁN SÚKUP

Z radov olympionikov tento ušľachtilý projekt aktívnou účasťou podporili Jana Dukátová, Jakub Grigar, Martina Kohlová, Juraj Tarr, Tibor Linka, Andrej Martin, Matej Tóth, Martina Hrašnová, Juraj Minčík, Michal Handzuš, Zuzana Žirková aj Katarína Ráczová, študenti športového gymnázia v Košiciach, či primátor Košíc Richard Raši. Pridali sa k nim ďalší odvážlivci. Dovedna viac než sto ľudí darovalo spolu viac než päťdesiat litrov najcennejšej tekutiny.

Na realizácii Olympijskej kvapky krvi s jednotlivých mestách spolupracovali miestni organizátori. Nadácia SOV sa rozhodla oceniť niektorých z nich ďakovnými diplomami, ktoré odovzdali predseda správnej rady Nadácie SOV Dušan Guľáš a členovia správnej rady Zuzana Rehák Štefečeková a Pavol Mutafov.

OCENENIA ZA ORGANIZÁCIU OLYMPIJSKEJ KVAPKY KRVI V ROKU 2017: TAŤJANA ŠVECOVÁ - riaditeľka Športového gymnázium Košice, JOZEF FÜRDӦS, MÁRIA DOMSITZOVÁ - z miestneho spolku Červeného kríža Šamorín, ROMAN BENČÍK - riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica.

Symbolické šeky Tomášovi
Symbolické šeky Tomášovi

Novou aktivitou Nadácie SOV je podporovanie trénerov, ktorí sa pozoruhodným spôsobom venujú talentovanej mládeži, osobitne zo sociálne znevýhodneného prostredia. Správna rada Nadácie SOV rozhodla o tom, že dvoch takýchto trénerov od januára budúceho roka podporí na obdobie jedného roka pravidelným mesačným príspevkom vo výške 200, resp. 150 eur. V oboch prípadoch ide o známe trénerské osobnosti. Symbolické šeky na 2400, resp. 1800 eur odovzdali predseda správnej rady Nadácie SOV Dušan Guľáš a členovia správnej rady Juraj Minčík a Ján Barczi.

PETER MEČIAR - Nitriansky chodecký tréner sa podpísal pod športový rast olympijského víťaza a majstra sveta Mateja Tótha. Viedol ho celých šesť rokov v jeho chodeckých začiatkoch, v rokoch 1996 až 2002. V Nitre pod jeho trénerským vedením rástli mnohí ďalší šikovní chodci, vrátane Tóthovho súčasného trénera Mateja Spišiaka. Trénerskú prácu vykonáva popri zamestnaní. V súčasnosti nielen vedie talentovaného Daniela Kováča, ale aj ho všestranne podporuje. Chlapca zo sociálne slabšieho prostredia sa ujal ako svojho, vybavil mu školu, internát, platí mu stravu aj tréningy.

TOMÁŠ „KID“ KOVÁCS - Najúspešnejší slovenský profesionálny boxer v histórii. Dlhý čas sa vlastnej športovej kariére venoval popri založení a vedení K.O. Box Clubu v Galante, v ktorom vykonáva aj trénerskú prácu. Pre chlapcov z klubu, z ktorých mnohí pochádzajú zo znevýhodnených podmienok - zo sociálne slabšieho prostredia či z rómskych rodín, sa stal nielen trénerom, ale aj „druhým otcom“, vychovávateľom, poradcom i sponzorom. Stará sa nielen o športovú prípravu, ale aj o vzdelanie a dobrý prospech svojich zverencov, komunikuje s ich rodinami, zabezpečuje mladým boxerom ubytovanie aj stravovanie a dozerá, aby svoje peniaze míňali zmysluplne. Viacerým mladým ľudom prostredníctvom športu výrazne pozitívne zmenil život. Jeho zverenci Viliam Tankó, Andrej „Bandi“ Csemez a Filip Mészáros, sú aj medzinárodne úspešní.

OLYMPIJSKÉ SRDCE PRE SENIOROV

Symbolické šeky Tomášovi
Symbolické šeky Tomášovi

Vlani v decembri si prevzalo poukazy Nadácie SOV na liečebné pobyty v Kúpeľoch Dudince viacero slovenských olympionikov a ďalších významných športových osobností v seniorskom veku. V predvianočnom období sa z tohto projektu s názvom Olympijské srdce pre seniorov stala už tradícia. Poukazy na liečebné pobyty v Kúpeľoch Dudince si z rúk predsedu správnej rady Nadácie SOV Dušana Guľáša a členov správnej rady Nadácie SOV Martiny Kohlovej, Kristíny Czuczovej, Ľubora Halandu a Jaroslava Rybánskeho dostali viacerí olympionici, resp. bývalí poprední reprezentanti Česko-Slovenska či tréneri:

JOZEFÍNA ČERCHLANOVÁ - Bývalá čs. reprezentantka v atletike, účastníčka OH 1976 v Montreale v behu na 800 m. Ako prvá bežkyňa v ČSSR zabehla 800 m pod dve minúty. V rôznych bežeckých disciplínach, vrátane štafetových, jej meno figurovalo spolu pri 26 čs. rekordoch a 25-krát reprezentovala ČSSR. Po ukončení aktívnej kariéry sa venovala pedagogickej činnosti a pôsobila v organizačnom výbore slávneho bratislavského atletického mítingu P-T-S.

ĽUDMILA GAJDOŠOVÁ-KRÁLIKOVÁ - Bývalá basketbalistka si zahrala na olympijskom turnaji 1976 v Montreale, kde družstvo ČSSR skončilo tesne štvrté. Naše hráčky prišli o bronz len o jeden kôš v úvodnom zápase – s neskôr bronzovým Bulharskom v ňom totiž prehrali o jediný bod. V olympijskom roku sa však hráčka Slovana Bratislava tešila aj z medaily – zo striebra na ME vo Francúzsku.

JANKA GANTNEROVÁ-ŠOLTÝSOVÁ - Trojnásobná olympionička a šesťnásobná majsterka ČSSR v zjazdovom lyžovaní sa do histórie zapísala tým, že v decembri 1979 ako vôbec prvá zjazdárka z Východnej Európy vyhrala preteky Svetového pohára - v zjazde v Altenmarkte. Na ZOH debutovala iba ako 16-ročná v Innsbrucku 1976, po 10. mieste v zjazde v Lake Placide 1980 sa pod piatimi kruhmi lúčila piatym miestom v zjazde v Sarajeve 1984. Po skončení pretekárskej kariéry sa v lyžovaní významne angažovala funkcionársky. Stála na čele Slovenskej lyžiarskej asociácie a jej úseku alpských disciplín, bola členka výkonného výboru SOV, alpskej komisie FIS aj šéfka jej ženskej subkomisie. Na ZOH 2014 v Soči viedla slovenskú výpravu.

MARIAN KOTLEBA - Bývalý čs. reprezentant v basketbale, účastník majstrovstiev sveta 1978. V reprezentácii ČSSR odohral 96 zápasov. Väčšina jeho kariéry bola spojená s najslávnejšou érou Interu Bratislava, s ktorým získal tituly majstra ČSSR 1979 a 1980. Hral aj za Duklu Olomouc. Vo federálnej lige absolvoval 11 sezón a v historickej tabuľke strelcov je na 50. mieste s celkovým počtom 3684 bodov. V roku 1972 ho vyhlásili za Basketbalistu roka na Slovensku.

IVAN KOVÁČ - Bývalý popredný atlét ASVŠ Dukla Banská Bystrica už 43 rokov drží slovenský rekord v behu na 1500 m. Jeho čas 3:39,4 min pochádza ešte z 30. mája 1974, zabehol ho na bratislavskom mítingu P-T-S. Je aj medailista z halových majstrovstiev Európy 1973 v Rotterdame v štafete na 4x4 kolá. Po skončení atletickej kariéry od roku 1978 pôsobí ako rozhlasový športový reportér. V reportérskej pozícii sa zúčastnil na OH v Atlante, Sydney a Aténach a na ZOH v Turíne a na množstve iných vrcholných podujatí.

JANA KUŤKOVÁ - Členka Siene slávy slovenskej hádzanej si v čs. reprezentácii zahrala na OH 1980 v Moskve (5. miesto) a prispela k historickému striebru tímu ČSSR na MS 1986 v Holandsku. Na MS 1982 v Maďarsku ju vyhlásili za najlepšiu pivotku šampionátu. V reprezentačnom drese strelila 602 gólov. Vo federálnej lige získala štyri majstrovské tituly – v rokoch 1971 a 1972 s Plastikou Nitrou, v rokoch 1982 a 1983 so Štartom Bratislava, so Štartom si zahrala aj vo finále Pohára IHF 1987. V rokoch 1978 a 1982 ju vyhlásili za najlepšiu hádzanárku Slovenska. Po skončení hráčskej kariéry sa stala úspešnou trénerkou, ako prvá žena pôsobila aj v najvyššej domácej súťaži. Viedla oba svoje bývalé tímy, ale aj juniorskú reprezentáciu Slovenska. S vášňou sa venuje aj pedagogickej práci s mládežou.

TOMÁŠ KUŤKA - Bývalý hádzanár v Nitre sa v tomto športe stal trénerskou legendou. Sedem rokov viedol ženy Štartu Bratislava v najslávnejšej ére tohto klubu, ktorý získal tituly majstra ČSSR 1982 a 1983 a v roku 1987 sa prebojoval do finále Pohára IHF. Na klubovej úrovni pôsobil úspešne v Nitre, Partizánskom (majsterky Slovenska 1994), nemeckom Dortmunde, poľskom Lubline a v Česku vo Veselí a v Slavii Praha. Osem rokov viedol čs. reprezentáciu junioriek. Tri roky potom trénoval federálny reprezentačný tím žien, následne dva roky českú reprezentáciu (7. miesto na MS 1998 v Bratislave) a potom zase slovenskú, ktorú priviedol do A-kategórie MS. S tímom žien SR trikrát vyhral prestížny turnaj v Chebe a trikrát aj Slovakia Cup. V športe je známe aj jeho publicistické pôsobenie.

ŠTEFAN PIPA - Patrí k najväčším postavám v histórii slovenského volejbalu. Na OH 1972 v Mníchove 1972 bol člen 6. družstva, v Montreale 1976 člen 5. družstva. Na ME 1971 v Taliansku ako 21-ročný mladík prispel k zisku striebra. Zahral si aj MS 1974 v Mexiku, kde družstvo ČSSR skončilo piate, a na troch európskych šampionátoch. Bol kapitánom ČH Bratislava v najslávnejšej ére tohto klubu, ktorý v roku 1979 vyhral Európsky pohár majstrov a o dva roky neskôr Pohár víťazov pohárov, k tomu získal aj tri tituly majstra ČSSR. V čs. reprezentácii odohral vyše 220 zápasov. V slovenskej ligovej súťaži si zahral ešte vo veku 47 rokov v Myjave vedno so svojím starším synom Martinom, ktorý dlhé roky hral v slovenskej reprezentácii.

KATARÍNA RÁCZOVÁ - Čestná členka SOV je najúspešnejšia šermiarka slovenskej histórie - trojnásobná olympionička (Mníchov 1972, Montreal 1976 a Moskva 1980 - tam dosiahla najlepší výsledok, 7. miesto v šerme fleuretom), vicemajsterka sveta 1978 a akademická majsterka sveta. Je členka Siene slávy Medzinárodnej šermiarskej federácie. Už veľa rokov je dušou hnutia fair play na Slovensku. Od roku 1987 pôsobila vo vedení Klubu fair play ČSOV. Od vzniku Klubu fair play SOV v roku 1993 ho deväť rokov viedla. Od vlaňajška je znovu na jeho čele. Od roku 1999 je národná ambasádorka Rady Európy pre šport, toleranciu a fair play, od roku 2000 členka výkonného výboru Európskeho hnutia fair play. Iniciovala mnoho pozoruhodných aktivít na poli propagácie fair play a čistoty v športe, ale aj v boji proti rasizmu a xenofóbii a za integráciu menšinových skupín do plnohodnotného života spoločnosti. Za rok 1992 získala Čestný diplom Medzinárodného výboru fair play UNESCO. SOV jej v roku 2007 udelil Strieborné kruhy SOV, dostala aj Cenu Matyldy Pálfyovej za rok 2010.

JANKA STAŠOVÁ - Členka Siene slávy slovenskej hádzanej na OH 1988 v Soule prispela k piatemu miestu tímu ČSSR a na MS 1986 v Holandsku sa podieľala na zisku historického striebra. Najlepšie športové roky prežila v Štarte Bratislava, s ktorým sa stala v rokoch 1982 a 1983 majsterkou ČSSR a v drese ktorého si v roku 1987 zahrala vo finále Pohára IHF. V roku 1988 ju vyhlásili za najlepšiu hádzanárku Slovenska. Štyri roky bola generálna sekretárka Slovenského zväzu hádzanej. Dlhodobo je činná v štruktúrach európskej aj svetovej hádzanárskej federácie ako delegátka EJF aj IHF. Na OH 2012 v Londýne aj na OH 2016 v Riu de Janeiro pôsobila ako technická delegátka IHF. Až do vlaňajška niekoľko rokov viedla Klub fair play SOV, v súčasnosti je členka jeho kolégia.

PETER TICHÝ - Dvojnásobný účastník OH v chôdzi, súťažil v Atlante 1996 a v Sydney 2000. Dvakrát sa zúčastnil na európskych šampionátoch mužov. V roku 2002, keď na Svetovom pohári v Turíne skončil na 50 km ôsmy, ho vyhlásili za Chodca roka na Slovensku. Aj vo veku 48 rokov je stále veľmi športovo aktívny. Z chôdze presedlal na maratónsky beh a ultravytrvalostné behy, súťaží aj v triatlone.

PREZENTÁCIA ÚSPEŠNÝCH ÚČASTNÍKOV PROGRAMU UKÁŽ SA!

Slávnostné stretnutie využila Nadácia SOV aj na predstavenie dvoch mladých športových talentov, ktoré uspeli vo vlaňajšom, resp. tohtoročnom nadačnom grantovom projekte UKÁŽ SA! – Vandy Michalkovej a Daniela Kováča. Vlani aj tohto roku vybrala najlepší tucet v rámci projektu Ukáž sa! porota Nadácie SOV, ale o konkrétnom rozdelení celkovej sumy 30.000 eur medzi 12 športovcov hlasovala verejnosť. Momentálne prebieha druhá fáza projektu tohtoročného projektu Ukáž sa!, v rámci ktorej sa o podporu od slovenských firiem a verejnosti uchádzajú ďalší 16 športovci.

Športová lezkyňa VANDA MICHALKOVÁ je finalistka programu Ukáž sa! z minulého roka. Hoci má len 17 rokov, už výrazne preukázala svoj talent a dostala sa aj medzi štipendistov Olympijskej solidarity MOV smerom k OH 2020 v Tokiu. Práve tam bude mať športové lezenie olympijskú premiéru. A Vanda začiatkom októbra vyhrala mládežnícke majstrovstvá Európy práve v olympijskom formáte combined!

Chodec DANIEL KOVÁČ dostal najviac hlasov v tomto ročníku programu Ukáž sa! Príbeh chlapca, ktorý vzišiel zo sociálne znevýhodneného prostredia, už viackrát pozitívne zarezonoval v médiách a zaujal aj nášho olympijského šampióna v chôdzi Mateja Tótha, ktorý Daniela Kováča podporuje, motivuje a občas s ním spolu aj trénuje. Dano má rovnakého trénera ako zamlada Tóth - Petra Mečiara.

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV