Slováci si v stredu v Nankingu obzerali olympijské športoviská, hľadali stratený materiál, ale niektorí už aj trénovali

Slovenská výprava v Nankingu obýva 5., 6. a 7. poschodie výškovej budovy vľavo. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKNANKING 13. augusta (píše tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček) – Slovenská výprava na nadchádzajúcich II. olympijských hrách mládeže v čínskom Nankingu (uskutočnia sa 16. – 28. augusta) obsadila tri poschodia v jednom z desiatich 27-poschodových vežiakov olympijskej dediny v budove s označením C3. Naši olympijskí vyslanci obývajú celé šieste a siedme poschodie, o piate sa delia s Portugalčanmi. Poloha ubytovania je vcelku vyhovujúca, naši majú blízko na stravu aj k dopravnému mólu.

Po utorňajších príchodoch dvoch veľkých častí výpravy aj jednotlivcov Slováci v Nankingu začali od stredy nabiehať na „olympijský“ režim. Prvý riadny pobytový deň v dejisku mládežníckej olympiády však všetkým (nielen našim) účastníkom skomplikovalo nepríjemné počasie. Od rána takmer celý deň pršalo a bolo aj pomerne chladno.
Naši športovci sa v priebehu dňa vydali na svoje športoviská. Viacerých nemilo prekvapilo, že hoci vzdialenosť ich športovísk ja na papieri pomerne malá, doprava tam trvá dosť dlho – napríklad vodní slalomári cestovali na jazero Suan-wu, len 19 km od olympijskej dediny, až poldruha hodiny! A plavci išli trojkilometrovú vzdušnú vzdialenosť autobusom kľukatou cestou takmer pol hodiny.

Detailnejší pohľad na miesto ubytovania našej výpravy, ktoré už zdobia národné identifikácie. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKNiektorí naši mladí olympionici sa boli na svoje športoviská zatiaľ len pozrieť, pretože z rôznych dôvodov v stredu nemohli trénovať. Trebárs futbalistkám plánovaný tréning zrušili, pretože trávnik tréningového ihriska bol po lejaku úplne rozmočený. „Štadión Wutajšan, na ktorom odohráme obidva zápasy v skupine, je však pekný. A zistili sme, že tráva na ňom je iná, než na akú sme zvyknutí,“ konštatoval po prvej návšteve športoviska tréner nášho tímu Branislav Petrovič.

Ďalší si na mieste súťaže namiesto tréningu pripravovali svoju športovú výzbroj - konkrétne vodáci, ktorí unifikované pretekárske lode dostali až po príchode do Nankingu; svoje si z domova priniesť nemohli. „V kajakoch sa žiadali len malé úpravy, ale v kanojke bolo treba vlepiť celé sedenie, teda kľačanie. Je zaujímavé, že teraz organizátori poskytli slalomárom na atypickú súťaž na hladkej vode klasické slalomárske lode. Pred štyrmi rokmi v Singapure totiž mali iné, jednoduché plastové,“ povedal tréner trojice vodákov Ivan Cibák.

Cyklistická časť našej výpravy sa s pomocou vedenia takmer celý deň snažila vypátrať, kam sa zatúlalo šesť bicyklov dvojice našich pretekárok. Napokon sa zistilo, že namiesto areálu horskej cyklistiky ich organizátori z letiska omylom doručili inde, do areálu BMX. Večerný prísľub bol taký, že Tereza MedveďováNina Janušíková sa k nim dostanú vo štvrtok ráno. Obidve sa na OH mládeže predstavia v dvoch súťažiach na ceste -v pretekoch s hromadným štartom aj v časovke; v horskej cyklistike však prvá pôjde klasické preteky v cross country a druhá disciplínu XCE.

Celkový pohľad na impozantnú olympijskú dedinu v Nankingu. Žiaľ, v stredu ho kazil dážď... FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKNašťastie, niektorí naši športovci si v stredu aj zatrénovali. Trebárs lukostrelec Boris Baláž aj kvarteto tenistov – tí však vzhľadom na dážď v hale, nie na otvorených kurtoch. Inak, našich tenistov čaká v Nankingu ich premiérové vystúpenie v miešanej štvorhre – ako prezradili dievčatá, v mixe doteraz na riadnych turnajoch nehrali. Dohodli sa, že Karolína Schmiedlová bude hrať mix spolu s Alexom MolčanomViktória KužmováMartinom Blaškom.

Traja naši plavci v stredu trénovali až dvojfázovo. Ich tréner Rastislav Hlavatý si pochvaľoval parádny areál v blízkosti olympijského štadióna. „Sú tam dva päťdesiatmetrové bazény – jeden desaťdráhový a druhý osemdráhový, plus vedľa je ešte jeden menší,“ poznamenal. Všetci traja slovenskí plavci nastúpia zhodne len na dve disciplíny. Hoci Medzinárodná plavecká federácia poskytla Barbore Mišendovej možnosť nastúpiť až na štyri, čerstvá juniorská majsterka Európy na 50 m motýlik si na odporúčanie osobného trénera Ľuboša Križka vybrala len štart v krauliarskom a delfinárskom šprinte. „Keby som išla aj stovky, štarty by som mala v priebehu dní tesne za sebou,“ vysvetlila zredukovanie súťažného programu Mišendová. Karolína Hájková nastúpi len na 50 a 100 m znak, dvojstovku vynechá.

Plávanie určite bude patriť medzi vrcholy OHM v Nankingu a nie je bez zaujímavosti, že v bazéne sa predstaví aj úradujúca olympijská šampiónka z Londýna 2012 na 100 m prsia a svetová rekordérka na 50 i 100 m prsia, 17-ročný litovský plavecký zázrak Ruta Meilutyte. V Nankingu absolvuje až štyri disciplíny. Vekovo by na hry patrila aj jej rovesníčka, fenomenálna Američanka českého pôvodu Katie Ledecká, tá však pred štartom na tomto podujatí uprednostnila útok na svetové rekordy na majstrovstvách USA.

Časť tímu našich futbalistiek pri prechádzke v dedine. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKNaše futbalistky, ktoré sa do dediny po strastiplnej púti - leteckej ceste do Šanghaja (našťastie, lietadlo z Frankurtu nad Mohanom bolo poloprázdne, takže sa počas 11-hodinového letu mohli trochu aj natiahnuť) a šesťhodinovej ceste odtiaľ do Nankingu autobusom - dostali na izby až v utorok okolo polnoci, ráno dospávali. Nepríjemne ich potom zaskočilo, že o jedenástej predpoludním už bol v jedálni slabý výber – raňajkové menu sa už takmer minulo a obedňajšie ešte nezačali podávať. Ale aj ďalší z našej výpravy, čo boli na raňajkách skôr, kritizovali obmedzený výber jedál.

Po tenistovi Alexovi Molčanovi, ktorého „odchytili“ antidopingoví komisári na odber hneď po utorňajšom príchode do olympijskej dediny, v stredu musela odovzdať svoju vzorku aj futbalistka Barbara Rigó. Pre našich mladých športovcov vo veku 15 – 18 rokov je to prvá životná skúsenosť s antidopingovými testmi...

Mimochodom, futbalový turnaj dievčat sa na rozdiel od ostatných zápolení začne už pred sobotňajším slávnostným otvorením II. OH mládeže. Už vo štvrtok o šiestej popoludní miestneho času na štadióne Wutajšan odohrajú svoj prvý zápas dva tímy z našej skupiny – Venezuela a Papua-Nová Guinea, s ktorými sa naše dievčatá stretnú v súbojoch v nedeľu 17., resp. v stredu 20. augusta. A večer potom nastúpia domáce Číňanky proti Mexičankám. „Na ten druhý zápas je vraj 18-tisícové hľadisko vypredané,“ prezradil náš tréner Branislav Petrovič.

Slávnostné otvorenie II. olympijských hier mládeže sa uskutoční v sobotu 16. augusta večer na olympijskom štadióne v Nankingu. Hoci vstupenky na otvárací ceremoniál sú poriadne drahé, 62-tisícové hľadisko by vraj malo byť plné. Dúfajme, že na rozdiel od stredy nebude v sobotu pršať...

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri