Slováci vo svojom úvodnom zápase na hokejovom turnaji v Soči podľahli USA 1:7

Soči 13. februára (TASR) - Slovenskí hokejisti neuspeli vo svojom úvodnom vystúpení na olympijskom turnaji v Soči, keď prehrali vo štvrtok s favorizovanými reprezentantmi USA vysoko 1:7.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka mali od začiatku problémy s pohybom súpera, často prepadávali v obrane a vôbec nepomáhali brankárovi Jaroslavovi Halákovi. Na úvodný presný zásah Johna Carlsona z 15. minúty dokázal na začiatku druhej tretiny ešte odpovedať svojím siedmym reprezentačným gólom Tomáš Tatar, no potom favorit naplno roztočil svoj ofenzívny stroj a nasúkal Slovákom v Šajba aréne šesť gólov. Dvakrát sa pritom strelecky presadil Paul Šťastný, syn legendárneho Petra Šťastného. V záverečnom dejstve obhajcovia striebra z Vancouveru 2010 už zvoľnili tempo, napriek niekoľkým dobrým šanciam na oboch stranách sa už skóre nezmenilo.

Tréner Vůjtek si tak na slovenskej striedačke zapísal prvú prehru s USA, jeho tím prerušil sériu piatich víťazstiev nad zámorským súperom.

Premiérové body na turnaji sa pokúsia Slováci získať v sobotu 15. februára, keď o 9.00 SEČ sa v druhom zápase na ZOH stretnú so Slovincami. Účinkovanie v základnej A-skupiny ukončia o deň neskôr o 13.30 proti domácemu Rusku.

Hlasy po zápase:
Zdeno Chára, kapitán SR (zdroj: Markíza): "Určite to nebol najlepší vstup do turnaja. V druhej tretine sme si prestali plniť defenzívne úlohy a Američania sa jednoducho dostávali do gólových situácií a ľahko z nich skórovali. Tých prostredných 20 minút bolo veľmi zlých. Musíme sa z toho poučiť, rýchlo zahodiť zápas za hlavu. Najmä musíme zlepšiť pohyb v defenzívnom pásme a lepšie si rozoberať súperových hráčov."

Tomáš Tatar, strelec jediného gólu SR (zdroj: Markíza): "Dostali sme strašne zbytočné góly, keď sme si nie dobre pokryli hráčov  v obrannom pásme. V prvej tretine sme im boli ešte celkom vyrovnaným súperom, no v druhej sa to zvrtlo, rozobrali nás. Tam sme prehrali zápas. Pritom s Američanmi sa dalo hrať, ani oni nás dobre nepokrývali. Mal som tiež ďalšie strelecké príležitosti, škoda, že som to nezakončil. Verím, že v ďalších zápasoch odstránime chyby a vylepšíme hru v obrane. Treba najmä lepšie komunikovať v obrannom pásme, na tom musíme popracovať."

A-skupina:
Slovensko - USA 1:7 (0:1, 1:6, 0:0)
      Góly: 21. Tatar (Hossa) - 15. Carlson (Kessel, van Riemsdyk), 22. Kesler (Kane), 23. Šťastný (Pacioretty, Oshie), 29. Backes (Kessel), 34. Šťastný (Shattenkirk, Oshie), 35. Kessel (Kesler, van Riemsdyk), 36. Brown (Carlson, Kane). Rozhodovali: Jeřábek (ČR), Pollock - Wheler, Wilmot (všetci Kan.), vylúčenia: 2:1 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0.
      Slovensko: Halák (34. Budaj) - Baranka, Meszároš, Chára, Sekera, Marinčin, Jurčina, Vydarený, Starosta - Radivojevič, Kopecký, Jurčo - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Miklík, Surový, Bartovič - Pánik, Marcinko, Marcel Hossa.
      USA: Quick - Suter, Shattenkirk, McDonagh, Carlson, Martin, Orpik, Fowler, Faulk - Callahan, Backes, Parise - Kessel, Pavelski, van Riemsdyk - Kane, Kesler, Pacioretty - Oshie, Šťastný, Brown - od 37. Wheeler.

© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.