4 min. čítania

Slováci získali v Soči prvý bod na hokejovom turnaji, po prehre s Ruskom 0:1 po nájazdoch sa v boji o štvrťfinále stretneme s Čechmi

Soči 16. februára (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti si až v záverečnom dueli v A-skupine olympijského turnaja v Soči pripísali prvý bod, keď prehrali s domácim Ruskom 0:1 po samostatných nájazdoch. V rozstrele rozhodli o triumfe zbornej úspešné nájazdy Alexandra Radulova a Iľju Kovaľčuka.

Po predošlých prehrách s USA (1:7) a Slovinskom (1:3) bolo už po sobote jasné, že Slováci skončia v základnej skupine na štvrtom mieste. Vďaka zisku bodu obsadili v tabuľke prvej fázy turnaja 10. priečku a v kvalifikácii o štvrťfinále narazia na Česko.

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka hrali proti jednému z favoritov na zlato takticky veľmi dobre, dlho nepúšťali súpera do nebezpečných pozícií pred bránkou, navyše sami z protiútokov hrozili. V Ľadovom paláci Boľšoj udržali v troch tretinách i predĺžení bezgólový stav aj vďaka skvelému výkonu brankára Jána Laca, ktorý pri svojej olympijskej premiére zlikvidoval počas 65 minút všetkých 36 striel súpera. V 27. vzájomnom dueli s Ruskom zaznamenali 14. prehru.

Slováci začali proti favoritovi odvážne. Už v 30. sekunde preskúšal pozornosť Varlamova Tatar. Potom mal dve veľké šance na otvorenie skóre Miklík. Potom si prvý náročný zákrok pripísal Laco po tečovanej strele Malkina. To Rusov nabudilo a pred slovenským brankárom začalo byť rušno. V 16. min po akcii Radulova netrafil zblízka Kovaľčuk, o tri minúty neskôr pálil nebezpečne z otočky Radulov.

Druhú časť odštartoval výborný Lacov zákrok pri dorážke Ovečkina. Na opačnej strane ohrozil Varlamova Marián Hossa štipľavou strelou zápästím. Rusi postupne zvyšovali tempo, "Vůjtekovci" však stále dobre vykrývali priestor pred svojou bránkou. Po "bodyčeku" Laca na Tereščenka hrali Slováci prvýkrát vo štvorici, no bezgólový stav sa nemenil ani po zakončení Radulova z tesnej blízkosti či tečovanom pokuse Markova. Potom sa po prihrávke Jurča dostal do výbornej streleckej príležitosti Záborský, Varlamov však zakročil. Slováci stále brnkali favoritovi na nervy, po Hossovej zadovke pálil v sľubnej pozícii Ölvecký do stredu bránky. Samý záver tretiny priniesol dve obrovské šance, najprv po chybnej slovenskej rozohrávke skrotil strelu Malkina spoľahlivý Laco a na druhej strane klziska unikol rýchlonohý Bartovič, no ani na dvakrát neprestrelil pozorného Varlamova.

Rusi na začiatku tretieho dejstva spustili kanonádu na slovenskú bránku, Laco si držal čisté konto. Potom nasledovali dva samostatné nájazdy na bránku, najprv Radivojevič precedil puk cez betóny Varlamova, no ten mieril tesne mimo ľavej žrde. Na druhej strane vynikajúci Laco lapačkou zneškodnil šancu Popova. V 46. minúte už-už dvíhali hráči zbornej ruky, teč Radulova ale skončil na hornej i ľavej žrdi slovenskej bránky. Rusi stupňovali tlak, po Malkinovej strele v presilovke pre zmenu zvonila pravá žrď Lacovej bránky. Slováci sa zameriavali už iba na defenzívu.

V predĺžení predviedol perfektný zákrok Meszároš, ktorý za vrhol do Ovečkinovej strely a zabránil mu tak skórovať v tutovke. Zápas tak dospel až do samostatných nájazdov. V nich skórovali za Rusov Radulov i Kovaľčuk, kým na slovenskej strane neuspeli Handzuš ani Tatar.

Všetky štyri kvalifikačné zápasy o štvrťfinále sa hrajú v utorok 18. februára (9.00, 13.00, 18.00 a 18.00).

A-skupina (Ľadový palác Boľšoj):
Rusko - Slovensko 1:0 po samostatných nájazdoch (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Rozhodujúci samostatný nájazd Radulov. Rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Sutherland - Carlson (obaja Kan.), McElman (USA), vylúčenia: 2:5 na 2 min, presilovky: a oslabenia: 0:0, 11.097 divákov.