Športové aktuality
5 min. čítania

Slovenská Gymnastka storočia Marianna Némethová-Krajčírová si prevzala ocenenie Športová legenda, KŠR ocenil tlačové služby na ME v krasokorčuľovaní v Bratislave a na pretekoch SP zjazdárok v Jasnej

TASR, sou

Bratislava 17. januára (TASR, sou) - Z rúk čestného prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Františka Chmelára a predsedu Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov (KŠR SSN) Tomáša Grosmanna si trofej Športová legenda 2016 v utorok prevzala bývalá športová gymnastka Marianna Némethová-Krajčírová (nar. 1. júna 1948 v Košiciach). Slovenská Gymnastka storočia si ocenenie mala pôvodne prevziať v rámci slávnosti Športovec roka 2016 ešte 22. decembra, ale na slávnosti sa zo zdravotných dôvodov nemohla zúčastniť. Klub športových redaktorov SSN jej preto prestížne ocenenie odovzdal osobitne.
 
Marianna Némethová-Krajčírová získala ocenenie Športová legenda ako zatiaľ siedma osobnosť po boxerovi Jánovi Zacharovi (2010), hokejistovi Jozefovi Golonkovi (2011), futbalistovi Jozefovi Adamcovi (2012), hádzanárovi Antonovi Frolovi (2013), atlétke Eve Šuranovej (2014) a krasokorčuliarovi Karolovi Divínovi (2015).

Účastníčku troch olympijských hier (1964, 1968, 1972) a držiteľku šiestich medailí z vrcholných podujatí potešilo ocenenie jej športovej kariéry. "Chcela by som sa poďakovať všetkým redaktorom, ktorí má ocenili. Je to najväčšia pocta pre športovca a úžasný pocit. Bola som dojatá, keď mi povedali, že ma vyhlásia za Športovú legendu. Myslím si, že je to najväčšia pocta pre športovca, ktorý niečo dosiahol. Nie všetci športovci to môžu zažiť. Myslím si, že sú to výnimoční ľudia a o to viac ma to poteší, že som toto ocenenie získala práve ja," uviedla Marianna Némethová-Krajčírová, ktorá v druhej polovici 60. rokov minulého storočia – v ére, keď svetovej gymnastike dominovala jej fenomenálna „kolegyňa”  z reprezentačného tímu a akoby staršia sestra Věra Čáslavská – patrila medzi najlepšie gymnastky sveta.

Marianna Némethová-Krajčírová s trofejou Športová legenda. FOTO: TASR/PAVEL NEUBAUER
Marianna Némethová-Krajčírová s trofejou Športová legenda.
Foto
TASR/PAVEL NEUBAUER

Marianna Némethová-Krajčírová

zbierala úspechy hlavne v súťaži družstiev. V drese ČSSR sa tešila z dvoch strieborných olympijských medailí – v Tokiu 1964 ako 16-ročná najmladšia členka čs. olympijskej výpravy a v Mexico City 1968 už ako deviata najlepšia pretekárka vo viacboji a štvrtá v preskoku, keď ju len 25 stotín bodu delilo od olympijskej medaily. Na svojej tretej olympiáde v Mníchove 1972 už ako líderka tímu priviedla družstvo k 5. miestu. V Dortmunde 1966 prispela k historickému triumfu družstva ČSSR na majstrovstvách sveta, vo viacboji tam skončila siedma a v preskoku piata. Na MS 1970 v Ľubľane ako absolútna majsterka ČSSR priviedla družstvo k zisku bronzu, na bradlách bola štvrtá.
 
Slovenská Gymnastka storočia si však najviac cení dve bronzové medaily z majstrovstiev Európy 1967 v Amsterdame, pretože ich získala v individuálnych súťažiach – vo viacboji, resp. na bradlách. Okrem toho v preskoku a v prostných bola štvrtá a na kladine piata. "Každá medaila má svoj príbeh. Medaily s družstvom však boli výsledkom kolektívnej práce. Vyzdvihla by som preto majstrovstvá Európy 1967, kde som stála s Věrou Čáslavskou na stupni víťaziek po súťažiach vo viacboji aj na bradlách. Okrem toho som bola vo finále aj na ostatných náradiach," povedala Marianna Némethová-Krajčírová na slávnosti v Národnom tenisovom centre v Bratislave.

Po ukončení súťažnej kariéry sa Marika v Bratislave venovala trénerstvu. V časoch juniorskej kariéry viedla neskoršie reprezentantky ČSSR Andreu a Miriam Hullovú či Denisu Šarmírovú. Potom dvadsať rokov pôsobila ako trénerka v Taliansku. V roku 2012 sa vrátila domov a trénersky sa venuje mládeži.

Cenou Štefana Mašlonku boli ocenené tlačové služby na ME 2016 v krasokorčuľovaní v Bratislave (ocenenie prevzali Michaela Kováčik Grendelová a Jana Tuhá) a na pretekoch SP zjazdárok 2016 v Jasnej (ocenenie prevzal Maroš Sýkora). FOTO: PAVOL UHRIN
Cenou Štefana Mašlonku boli ocenené tlačové služby na ME 2016 v krasokorčuľovaní v Bratislave (ocenenie prevzali Michaela Kováčik Grendelová a Jana Tuhá) a na pretekoch SP zjazdárok 2016 v Jasnej (ocenenie prevzal Maroš Sýkora).
Foto
PAVOL UHRIN

Na príjemnej slávnosti Tomáš Grosmann v mene Klubu športových redaktorov SSN najprv zablahoželal najstaršiemu slovenskému športovému novinárovi Jozefovi Kšiňanovi k jeho nedávnym 90. narodeninám (oslávil ich 3. januára) a potom odovzdal dve Ceny Štefana Mašlonku za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku v roku 2016.
 
Výbor KŠR SSN sa rozhodol oceniť tlačové služby na dvoch významných podujatiach – na januárových majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní v Bratislave a na marcových pretekoch Svetového pohára zjazdárok v Jasnej. Za ME v krasokorčuľovaní si Cenu Štefana Mašlonku prevzali Jana Tuhá a Michaela Kováčik Grendelová, za preteky SP v alpskom lyžovaní Maroš Sýkora.

Cenu Štefana Mašlonku už dve desaťročia udeľuje KŠR SSN na základe vzoru Medzinárodnej asociácie športovej tlače (AIPS) organizátorom za najlepšie tlačové služby na športových podujatiach na Slovensku. Od "okrúhleho" roku 2000 boli ocenené príkladné tlačovbé služby na týchto podujatiach - 2000: Závodisko Bratislava a basketbalový klub SCP Ružomberok, 2001: ME v krasokorčuľovaní a Slovenský tenisový zväz (STZ), 2002: ME vo vodnom slalome v Čunove a STZ, 2003: Svetový pohár v biatlone v Osrblí a hádzanársky klub MŠK Považská Bystrica, 2004: STZ za daviscupový zápas Slovensko – Nemecko, 2005: cyklistické preteky Okolo Slovenska a STZ za daviscupové zápasy a turnaj Tatra banka Open, 2006: MFK Ružomberok za zápasy futbalovej Ligy majstrov, 2007: Atletický most v Dubnici nad Váhom, 2008: STZ za daviscupový zápas Slovensko – Srbsko, 2009: MŠK Hlohovec za hádzanárske podujatia, 2010: MŠK Žilina za zápasy skupinovej fázy Ligy majstrov vo futbale, 2011: majstrovstvá sveta vo vodnom slalome v Čunove, 2012: Slovenský futbalový zväz za kvalifikačné zápasy ME hráčov do 21 rokov, 2013: majstrovstvá ČR a SR v cestnej cyklistike a Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, 2014: ČSOB Bratislava Marathon, 2015: Slovenský tenisový zväz za turnaj Slovak Open, 2016: majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní a Svetový pohár v alpskom lyžovaní žien v Jasnej.

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV