Športové aktuality
12 min. čítania

Slovenská výprava odcestovala na letný EYOF v Győri, na nedelňajšom otváracom ceremoniáli s našou vlajkou džudiska Geršiová

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 22. júla (SOV) – Z bratislavského hotela NH Gate One v sobotu 22. júla krátko po poludní odcestovala slovenská výprava na XIV. letný Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v maďarskom Győri. Slovenský olympijský výbor (SOV) na toto multišportové podujatie pre mládež vo veku 14 – 17 rokov, ktoré sa od roku 1991 vždy koná v nepárnom roku, nominoval 79-člennú výpravu s 54 športovcami (29 chlapcov a 25 dievčat), ktorú dopĺňa  jedna gymnastická rozhodkyňa. Slávnostné otvorenie XIV. letného EYOF sa uskutoční v nedeľu 23. júla od 20:30 h v győrskom ETO-parku. Súťaže letného EYOF 2017 budú prebiehať od pondelka 24. júla až do soboty 29. júla.
 

K členom slovenskej výpravy sa na bratislavskom zraze prihovoril prezident SOV Anton Siekel. FOTO: JÁN SÚKUP
K členom slovenskej výpravy sa na bratislavskom zraze prihovoril prezident SOV Anton Siekel.
Foto
JÁN SÚKUP

Slováci sa na letnom EYOF 2017 predstavia v 7 z 10 športových odvetví v programe podujatia –

v atletike, cestnej cyklistike, džude, športovej gymnastike, rýchlostnej kanoistike, plávaní a v tenise. Žiadne zastúpenie nebudeme mať v troch kolektívnych športoch (basketbal, hádzaná, volejbal), pretože do Győru sa nekvalifikoval žiadny náš tím. Na podujatí sa zúčastní viac než 1500 športovcov zo všetkých 50 európskych krajín. Letný EYOF sa ešte nikdy nekonal tak blízko pri slovenských hraniciach. Výprava sa tam z Bratislavy presunula dvoma autobusmi zhruba zo 85 minút. Vzhľadom na blízkosť dejiska podujatia našich športovcov naživo povzbudí nebývale veľký počet ich rodinných príslušníkov.
 
Účastnícke dekréty členom našej výpravy (viacero mladých športovcov pri tomto slávnostnom akte sledovali aj rodičia) odovzdal prezident SOV Anton Siekel, ktorý im v krátkom príhovore na úvod zrazu zaželal veľa športových úspechov v Győri. “Verím, že ste príprave na EYOF venovali maximum úsilia a že sa vám v súťažiach takisto podarí vydať zo seba maximum, aby ste naplnili dôveru, i vlastné očakávania. A keď podáte výkony na hranici svojich možností, tak možno sa dostaví aj nejaká medaila,” povedal.
 
Pripomeňme, že v minulosti na letnom EYOF štartovalo viacero našich športovcov, ktorí sa potom výraznejšie presadili aj v seniorskej kategórii a štartovali aj na OH - napríklad džudista Jozef Krnáč (vo výprave má niekoľko svojich zverencov - a paradoxné je, že medailista z OH 2004 na EYOF cenný kov nezískal), tenista Dominik Hrbatý, plavkyňa Katarína Listopadová, stolná tenistka Barbora Balážová, či atlét Jozef Repčík a ďalší.

Šance hlavne v džude, rýchlostnej kanoistike a v tenise, vlajku na otvorení ponesie džudistka Geršiová

V tejto vekovej kategórií sa ťažko odhadujú reálne ambície našich športovcov, ale predpokladá sa, že o najlepšie slovenské výsledky sa mohli postarať mladí reprezentanti v džude, rýchlostnej kanoistike a v tenise. Zatiaľčo v džude a v tenise sa Slovákom viackrát darilo aj v minulosti, rýchlostná kanoistika je v programe EYOF ešte len druhý raz, pretože na rozdiel od stabilných športov je len v pozícii voliteľného. Keďže v Maďarsku je veľmi populárna, organizátori využili možnosť vybrať si ju ako jeden šport, ktorý má parvo zaradiť do program usporiadateľ.
Spoločná fotografia celej výpravy,ktorá nás bude reprezentovať na letnom EYOF 2017. FOZO JÁN SÚKUP
Spoločná fotografia celej výpravy,ktorá nás bude reprezentovať na letnom EYOF 2017. FOZO JÁN SÚKUP


 
Naposledy pred dvoma rokmi v Tbilisi získali Slováci 2 strieborné medaily, o ktoré sa zaslúžili džudista Miroslav Kopiš a cestný cyklista Matúš Štoček  a 2 bronzové medaily vďaka džudistke Dominika Kincelovej a štafeta atlétov na 4x100 m. Predtým v Utrechte 20123 sa nša výprava zásluhou tenistiek tešila aj z dvoch zlatých kovov. Celkove má Slovensko na letných EYOF (v rokoch 1991 – 1999 malo podujatie skratku EYOD) na konte 13 zlatých, 10 strieborných a 20 bronzových medailí.
 

Džudistka Nina Geršiová ponesie slovenskú vlajku na slávnostnom otvorení EYOF. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Džudistka Nina Geršiová ponesie slovenskú vlajku na slávnostnom otvorení EYOF.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Za vlajkonosičku výpravu na nedelňajšom otváracom ceremionáli EYOF vedenie vybralo džudistku Ninu Geršiovú

, ktorá by mala v Győri patriť medzi slovenské tromfy. “Na nedávnom turnaji Európskeho pohára v Tepliciach skončila tretia. Vo výprave máme aj ďalších medailistov z turnajov EP - strieborného z Teplíc  Denisa Turaca  a bronzového zo Záhrebu Miroslava Ruttkaya, ale Nina sa mohla pochváliť najlepším výsledkom na tohtoročných ME dorastu - siedmym miestom,” povedala na adresu vlajkonosičky trénerka a vedúca tímu našich džudistov na EYOF Alexandra Péterová. Samotná Nina Geršiová sa vyjadrila, že výber do funkcie vlajkonosičky je pre ňu veľkou cťou. “Verím, že sa mi podarí obdúrať stres, aby som v súťaži vydala zo seba maximum. V Győri budú štartovať aj rebríčkovo vyššie postavené dievčatá, ale verím si. Môj výsledol neprorokujem, podstatné bude, aby som predviedla výkony, s ktorými sama budem spokojná.”
 

Tenisová nádej Romana Čisovská. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Tenisová nádej Romana Čisovská.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Medzi športovcami, ku ktorým sa budú upierať naše nádeje, je aj tenistka Romana Čišovská. Náš tréner Pavol Krta hovorí, že je vo veľmi dobrej forme. Na nedávnom turnaji kategórie ITF1 v rakúskom Welse postúpila do štvrťfinále, keď vyradila aj dve súperky, ktoré sú v rebríčku podstatne vyššie. Romana Čišovská až v septembri bude mať 15 rokov, ale vo svetovom rebríčku hráčok do 18 rokov je už v prvej dvojstovke. Samotná hráčka pred odchodom do Győru povedala: “Na túto veľkú a novú skúsenosť sa veľmi teším. Je samozrejmé, že by som chcela vyhrať.”
 

Vo výprave až traja kanoistickí olympionici - dvaja tréneri a ambasádor Vlček

 
Papierovo dobré vyhliadky môže mať aj šestica našich reprezentantov v rýchlostnej kanoistike. Trénersky ich povedú dvaja naši úspešní olympionici - kajakárov Róbert Erban a kanoistov Marián Ostrčil. Erban si do Győru odskočil už v piatok, aby sa s dejiskom súťaží dobre zoznámil. “Je to pekný areál na mošonskom slepom jazera, ale atypický - namiesto zvyčajných 8 - 9 dráh sa bude jazdiť len v štyroch. To si vyžiada nezvyčajný spôsob súťaženia. Ešte pred rozjazdami sa uskutočnia kvalifikácie. Pri tomto súťažnom systéme sa môže stať kadečo, preto sa ťažko odhadujú naše šance. Veľmi dôležitý bude žreb. Na druhej strane, Maďari milujú rýchlostnú kanoistiku, takže sa teším na výbornú atmosféru. A z výzdoby v meste som už v piatok videl, že EYOF chystajú naozaj na úrovni,” prezradil.
 
Róbert Erban pri preberaní účastnéckeho dekrétu z ruk prezidenta SOV Antona Siekela. FOTO: JÁN SÚKUP
Róbert Erban pri preberaní účastnéckeho dekrétu z ruk prezidenta SOV Antona Siekela.
Foto
JÁN SÚKUP

Po štyroch olympijských účastiach v rokoch 1992 - 2004 sa exmajster sveta Erban na olympijskom podujatí predstaví premiérovo v trénerskej pozícii. “Bude to nová skúsenosť, na ktorú sa naozaj teším. Znovu po dlhom čase nasajem olympijskú atmosféru,” pochvaľoval si. Teší ho, že vo výprave bude ako olympijský ambasádor aj náš historicky najúspešnejší preekár na hladkej vode Erik Vlček, ktorý sa vzhľadom na sobotňajšie pretekárske povinnosti do Győru presunie individuálne až v nedeľu. “Na olympiáde 2000 sme pri prvom Erikovom štarte na OH sedeli spolu v štvorkajaku, ktorý skončil štvrtý, takže som rád, že budem mať ,parťáka´. Erik, ktorého v auguste čakajú majstrovstvá sveta, chce v Győri aj trénovať. Povedal som mu, že môže na to využiť môj kajak a svoj si môže nechať v Komárne,” dodal.
 
Jeden z dvojice našich kajakárov Martin Hvojník na margo jazdenia len v štyroch dráhach dodal: “Bude to iné, ako zvyčajne, ale verím si. Vlani som bol v dvojkajaku tretí na medzinárodných pretekoch olympijských nádejí, v K1 na 200 m som majster Slovenska. Po zdravotných problémoch som síce vynechal značnú časť zimnej prípravy, ale cítim sa dobre.”
 
V ďalších športových odvetviach so slovenskou účasťou sa o väčších ambíciách nahlas nehovorí. Gymnastická trénerka Katarína Krekáňová upozorňuje, že v tomto športe býva na EYOF silnejšia konkurencia, než býva na juniorských majstrovstvách Európy. “Medzi dievčatami nastúpia pretekárky z 37 krajín. Vzhľadom na silnú konkurenciu som o to radšej, že prvý raz po 14 rokoch sme schopní na EYOF obsadiť aj súťaž družstiev,” povedala.
 
Program v disciplínach slovenských športovcov po jednotlivých športoch aj po dňoch je zverejnený na www.olympic.sk. Došlo v ňom k jednej malej zmene - džudista Bruno Bánsky namiesto kategórie do 55 kg nastúpi do 60 kg. V plávaní na technickej porade dôjde k redukcii počtu disciplín u niektorých pretekárov (v porovnaní s tým, na ktoré sú predbežne nahlásení), pretože každý plavec môže štartovať maximálne v dvoch individuálnych disciplínach, plus v štafetách. Až v priebehu podujatia sa vyjasní naše obsadenie štafetových súťaží. Džudisti súťaž družstiev neobsadia. Nižšie uvádzame kompletné zloženie slovenskej výpravy, vekové kategórie súťažiacich v jednotlivých odvetviach a u športovcov aj disciplíny, na ktoré sú nahlásení.
 

Naše ubytovanie v novšej časti dediny má výbornú polohu

Budova v dedine športovcov, v ktorej býva slovenská výprava. FOTO: ROMAN HANZEL
Budova v dedine športovcov, v ktorej býva slovenská výprava.
Foto
ROMAN HANZEL

Slovenskú výpravu v Győri vedie Roman Hanzel zo športového oddelenia SOV,

ktorý do dejiska podujatia odcestoval v predstihu už v piatok, aby všetko pripravil na príchod celej delegácie. Rovnako ako už na zimnom EYOF 2017 v tureckom Erzurume sa tak uplatňuje nová prax SOV, že namiesto volených funkcionárov vedú naše výpravy na olympijských podujatiach profesionálni zamestnanci športového oddelenia SOV.
 
Roman Hanzel v piatok popoludní prevzal kľúče od všetkých izieb slovenskej výpravy. -Z dejiska podujatia ešte pred príchodom *delegácie tlmočil priaznivé informácie: “Máme najlepšie možné ubytovanie - v novšej, rekonštruovanej časti kampusu univerzity, ktorá sa počas EYOF zmenila na dedinu športovcov. Jedáleň máme prakticky pred budovou, len kúsok je to aj na transportné mólo. Centrum
Úradovňa slovenskej výpravy. FOTO: ROMAN HANZEL
Úradovňa slovenskej výpravy.
Foto
ROMAN HANZEL

podujatia - Olympijský športový park - je asi kilometer od nášho sídla. Bývame v 9-poschodovej budove. Na piatom poschodí máme desať apartmánov s 20 izbami dovedna pre 60 ľudí. Vedenie a ďalší členovia sprievodu majú izby o poschodie nižšie, kde je aj veľká úradovňa výpravy a lekársko-masérska miestnosť.”
 
V Győri bude na študijnej ceste s pozorovateľskou úlohou aj delegácia mesta Košice, ktoré budú toto podujatie hostiť v roku 2021. Na Slovensku sa doteraz konal len IV. zimný EYOD (v tom čase sa ešte toto podujatie volalo Európske olympijské dni mládeže, takže malo mierne odlišnú skratku než dnes), ktorý v roku 1999 hostil Poprad-Tatry.
 

ZLOŽENIE SLOVENSKEJ VÝPRAVY NA XIV. LETNOM EYOF 2017 V GYŐRI

VEDENIE VÝPRAVY
Vedúci výpravy: Roman Hanzel, zástupca vedúceho: Boris Demeter, lekár: Roman Fano, fyzioterapeutka a masérka: Dorottya Olaszová, tlačový atašé: Tomáš Turčan, olympijský ambasádor: Erik Vlček
 
ATLETIKA
Súťažia ročníky 2001 a 2002
Chlapci (7): Samuel Beladič (100 m), Tomáš Matuščák (200 m), Marek Havlík (400 m), Andrej Paulíny (1500 m), Maroš Ralík (žrď), Miloslav Konopka (kladivo), Jaroslav Greguš (disk),
Dievčatá (7): Lenka Kovačovicová (100 m, 200 m), Natália Gyomraiová (100 m prek.), Paula Ácsová (400 m prek.), Lucia Šišoláková (2000 m prek.), Michaela  Vrecková (guľa, disk), Petra Hanuliaková (oštep), Nikola Ganobčíková (kladivo)
Realizačný tím (4): Lukáš Kotala (vedúci tímu), Eva Hanuliaková (trénerka – vrhy), Peter Žňava (tréner – šprinty), Peter Pažák (tréner - skok o žrdi)

CESTNÁ CYKLISTIKA
Súťažia ročníky 2001 a 2002
Chlapci (3): Andrej Zelina, David Sikora, Marek Gajdula (všetci časovka a preteky s hromadným štartom)
Dievčatá (3): Radka Paulechová, Viktória Knapcová, Simona Záhorcová (všetky časovka a preteky s hromadným štartom)
Realizačný tím (3):
David Hikel (vedúci tímu), Juraj Špánik (tréner), Vladimír Švajdleník (technik)

DŽUDO
Súťažia ročníky 2000 a 2001
Chlapci (6): Bruno Bánsky (do 60 kg), Daniel Mlynarič (do 66 kg), Miroslav Ruttkay (do 73 kg), Filip Mitrovič (do 81 kg), Denis Turac (do 90 kg), Ľubomír Stromko (nad 90 kg)
Dievčatá (3): Veronika Szabóová (do 48 kg), Alexandra Halajová (do 52 kg), Nina Geršiová (do 70 kg)
Realizačný tím (2): Alexandra Péterová (vedúca tímu, trénerka), Libor Pulc (tréner)

ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA
Súťažia ročníky 2002 a 2003
Dievčatá (3): Chiara Bunce, Karolína Takáčová, Kristína Pýchová (všetky viacboj a súťaž družstiev)
Realizačný tím (2): Katarína Krekáňová, Stanislav Kútik (tréneri)

RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA
Súťažia ročníky 2001 a 2002
Chlapci (3): Richard Németh, Martin  Hvojník (obaja K1 200 m, K2 200 m, K2 500 m, K4 mix 200 m, K4 mix 500 m), Eduard Strýček (C1 200 m, C1 500 m, C2 mix 200 m, C2 mix 500 m)
Dievčatá (3): Lucia Valová (C1 200 m, C1 500 m, C2 mix 200 m, C2 mix 500 m),
Karolína Seregiová, Romana Jakubisová (obe K1 200 m, K2 200 m, K2 500 m, K4 mix 200 m, K4 mix 500 m)
Realizačný tím (2): Róbert Erban, Marián Ostrčil (tréneri)

PLÁVANIE
Súťažia ročníky 2001 a 2002 (chlapci), resp. 2002 a 2003 (dievčatá)
Chlapci (4): Lukáš Kalník (100 m v. sp., 100 m motýlik, 200 m motýlik, 200 m pol. pret.), Tomáš Niedl (100 m prsia, 200 m prsia), Juraj Hraško (400 m v. sp., 100 m znak, 200 m znak), Alex Kušík (100 m prsia, 200 m znak, 200 m pol. pret.)
Dievčatá (8): Tamara Potocká (50 m v. sp., 100 m v. sp., 100 m znak, 100 m motýlik), Nikoleta Trníková (100 m prsia, 200 m prsia, 200 m pol. pret., 400 m pol. pret.), Natália Verešová (200 m prsia), Robin Reindl (200 m pol. pret., 400 m pol. pret.), Martina Cibulková (100 m v. sp., 200 m v. sp.), Nina Vadovičová (100 m prsia), Sabína Kupčová (200 m v. sp., 400 m v. sp., 800 m v. sp., 100 m motýlik, 200 m motýlik), Zora Ripková (50 m v. sp., 400 m v. sp.)
Realizačný tím (3): Karel Procházka (vedúci tímu), Miloš Božík, Karol Máčik (tréneri)

TENIS
Súťažia ročníky 2002 a 2003
Chlapci (2): Jakub Kaťuch, Lukáš Palovič  (obaja dvojhra a štvorhra)
Dievčatá (2): Romana Čišovská, Eszter Méri (obe dvojhra a štvorhra)
Realizačný tím (2): Ladislav Macko, Pavol Krta (tréneri)

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV