Športové aktuality
6 min. čítania

Slovenská výprava so zo Svetových hier vo Wroclawe vrátila s tromi medailami – kickboxerky získali striebro a bronz, karatistka bronz

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 1. augusta (SOV) – V poslednej júlovej dekáde (20. – 30. 7.) sa v poľskom Wroclawe uskutočnili X. Svetové hry (SH), čo sú takpovediac neoficiálne olympijské hry neolympijských športov. Pätnásťčlenná slovenská výprava (najmenšia v histórii) sa vrátila domov s tromi medailami (jedna strieborná a dve bronzové), čím výrazne prevýšila našu bilanciu z predchádzajúcich SH v kolumbijskom Cali, kde boli vrcholom výpravy dve štvrté miesta. Na podujatí štartovalo okolo 3500 športovcov zo 112 krajín, ktorí súťažili v 31 športových odvetviach. S medailovou bilanciou 0-1-2 obsadilo Slovensko v rebríčku krajín 57. miesto. Najúspešnejšie bolo Rusko pred Nemeckom a Talianskom.
 
Na utorňajšej tlačovej besede na pôde Slovenského olympijského výboru (SOV) o slovenskom účinkovaní na SH 2017 informovali členovia výpravy na čele s jej vedúcim Michalom Čaplom, prítomné boli aj všetky tri slovenské medailistky a dvaja tréneri kickboxu.
 

Všetky tri naše medailistky na spoločnej fotografii - zľava Ingrida Suchánková, Veronika Cmarová a Monika Chochlíková. FOTO: TASR/PAVEL NEUBAUER
Všetky tri naše medailistky na spoločnej fotografii - zľava Ingrida Suchánková, Veronika Cmarová a Monika Chochlíková.
Foto
TASR/PAVEL NEUBAUER
O dva cenné kovy sa vo Wroclawe zaslúžili Slovenky v kickboxe, ktorý bol v programe Svetových hier premiérovo – Monika  Chochlíková do 52 kg získala striebro a Veronika Cmarová do 65 kg bronz, pričom len tesne prišla o postup do finálového duelu. Aj o tretiu medailu sa postarala žena – karatistka Ingrida Suchánková skončila v kumite do 61 kg tretia. Ďalšia karatistka Dominika Tatárová skončila v kumite nad 68 kg šiesta. Popredné umiestenie ešte pridal vodný lyžiar Martin Bartalský, piaty v slalome. Akrobatickým rokenrolistom ušiel postup do 6-členného finále len o desatinu bodu. Najmenej spokojní so svojimi výsledkami mohli byť zo Slovákov boccisti.
 
Strieborná kickboxerka Monika Chochlíková. FOTO: TASR/PAVEL NEUBAUER
Strieborná kickboxerka Monika Chochlíková.
Foto
TASR/PAVEL NEUBAUER

Pre kickbox znamenalo premiérové zaradenie do programu Svetových hier veľkú vec.
V každej ženskej kategórii súťažili štyri najlepšie Európanky, plus najlepšia Ázijčanka, Američanka a Afričanka, ako aj ďalšia najvyššie postavená kickboxerka zo svetového rebríčka. Strieborná medailistka Monika Chochlíková priznala, že vo Wroclawe to bola doteraz najväčšia súťaž, na ktorej sa zúčastnila, hoci vlani sa stala majsterkou Európy organizácie WAKO. Aj pre bronzovú Veroniku Cmarovú to bola zatiaľ najvýznamnejšia súťaž v kariére.
 
Bronzová kickboxerka Veronika Cmarová. FOTO: TASR/PAVEL NEUBAUER
Bronzová kickboxerka Veronika Cmarová.
Foto
TASR/PAVEL NEUBAUER
„Súťažilo nás len osem. V prvom kole som zdolala Američanku, v druhom Tunisanku a vo finále som podľahla Ruske. Vlani na ME som ju zdolala, ale teraz som spravila zopár chýb a ,preboxovala´ ma,“
povedala na margo svojej súťaže Chochlíková. „V prvom kole som mala za súperku domácu Poľku priamo z Wroclawu, ktorá sa tešila veľkej diváckej podpore. Hoci dovtedy som s ňou mala zápasovú bilanciu 0:3, zdolala som ju. V druhom kole som tesne prehrala s úradujúcou majsterkou sveta zo Srbska a v zápase o bronz, hoci ma jeho predsunutie o hodinu skôr najprv vyviedlo z miery, som vyhrala nad Američankou,“ doplnila k svojej súťaži Cmarová.
 
Na rozdiel od ostatných športov v programe SH 2017 karate má momentálne už status olympijského športu, keďže ho zaradili do programu OH 2020 v Tokiu. O to väčšiu hodnotu má bronz Ingridy Suchánkovej, ktorá bola takisto bronzová na vlaňajších majstrovstvách sveta. „Pre náš šport je model súťaže na Svetových hrách netradičný, pretože namiesto ,pavúka´ zápasíme v dvoch skupinách a prípustná je aj remíza. Ja som získala medailu aj napriek tomu, že v prvom zápase som podľahla rebríčkovo nižšie postavenej domácej Poľke. V druhom zápase som však zdolala favorizovanú viacnásobnú majsterku sveta i Európy z Francúzska, s ktorou som predtým osemkrát prehrala. Vďaka tomu som postúpila do semifinále, kde ma zdolala neskoršia víťazka turnaja z Peru 5:3. V zápase o bronz som Poľke vrátila prehru z prvého kola a vďaka zodpovednému výkonu som vyhrala 2:0,“ rekapitulovala.
 
Bronzová karatistka Ingrida Suchánková. FOTO: TASR/PAVEL NEUBAUER
Bronzová karatistka Ingrida Suchánková.
Foto
TASR/PAVEL NEUBAUER
Samozrejme, Ingrida Suchánková sníva o štarte na OH 2020 v Tokiu, kde bude mať karate olympijskú premiéru. „Odkedy sme získali status olympijského športu, konkurencia očividne vzrástla. Na turnajoch Svetového pohára a Premier League sa počet účastníčok odvtedy približne zdvojnásobil. Pokiaľ zatiaľ vieme, na OH sa bude dať nominovať hlavne cez svetový rebríček, takže tí, čo chcú postúpiť, budú musieť štartovať na všetkých významnejších turnajoch a zbierať body do rebríčka. Postúpiť do Tokia bude veľmi ťažká, pretože počet našich zvyčajných hmotnostných lategórií – päť - na OH zredukujú na tri a v každej bude môcť štartovať len desať žien,“ povedala.
 
Vedúci našej výpravy Michal Čapla vysoko ocenil celkovú úroveň Svetových hier, ktoré sa začali veľkolepým otváracím ceremoniálom na futbalovom štadióne pre 35 000 divákov. Otvorenie Svetových hier 2017 sledoval aj prezident SOV Anton Siekel. Michal Čapla ako viceprezident Konfederácie športových zväzov SR ocenil, že najvyšší predstaviteľ SOV sa premiérovo zúčastnil na tomto podujatí. „Som rád, že mohol na vlastné oči vidieť, o aké veľké a významné podujatie ide. Väčšinu výprav na Svetové hry vysielajú národné olympijské výbory – napríklad do Wroclawu aj český. Verím, že keď na Slovensku podarí utvoriť strešnú športovú organizáciu, aj u nás to bude rovnako,“ povedal.
 
Generálny sekretár vysielajúcej Konfederácie športových zväzov SR (a zároveň viceprezident SOV) Zdenko Kríž v úvodnom slove na tlačovke informoval, že špecifika podujatia, ktoré sa od premiéry v americkej Santa Clare v roku 1981 koná raz za štyri roky, spočíva v tom, že športovcov naň vyberajú jednotlivé medzinárodné športové federácie, teda nenominujú ich národné zväzy. „Federácie si vyberajú najlepších z jednotlivých kontinentov, preto majú všetky súťaže naozaj špičkovú úroveň,“ povedal a dodal, že na rozdiel od olympijských hier na Svetových hrách nebývajú členovia výprav v spoločnej dedine, ale v množstve hotelov.
 
Zdenko Kríž pripomenul, že od roku 2001 má patronát nad Svetovými hrami Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorý podujatie významne finančne podporuje. Na Svetových hrách sa ako hosť zvyčajne zúčastňuje aj prezident MOV. „Pre MOV je toto podujatie veľmi dôležité, pretože na ňom môže ,v akcii´ vidieť na svetovej úrovni športy, uchádzajúce sa o zaradenie do olympijského programu. Zo Svetových hier v minulosti na olympijské hry prenikli bedminton, triatlon, taekwondo, plážový volejbal, bejzbal a softbal, teraz najnovšie s premiérou na OH 2020 v Tokiu 2020 aj karate, surfing a lezenie na umelých skalách. V programe OH mládeže 2018 ešte navyše bude aj tanečný šport,“ informoval.
 
Budúce Svetové hry sa v roku 2021 uskutočnia v Birminghame v americkom štáte Alabama.
paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV