Slovenskí štipendisti Olympijskej solidarity MOV smerom k OH v Tokiu podpísali na pôde SOV zmluvy

BRATISLAVA 26. septembra (SOV) – Na pôde Slovenského olympijského výboru (SOV) sa v utorok popoludní zišlo osem z 11 slovenských športovcov, ktorí boli na návrh SOV zaradení do trojročného štipendijného programu Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru (OS MOV) smerom k olympijským hrám 2020 v Tokiu. SOV vybral kandidátov na štipendiá OS MOV spomedzi športovcov, ktorí svojimi výkonmi preukázali veľký výkonnostný potenciál, ale zatiaľ sa ešte plne nepresadili na vrcholných svetových súťažiach dospelých. Vo vybranej jedenástke sú viacerí držitelia medailí z juniorských majstrovstiev sveta či Európy, ako aj medailista z ME do 23 rokov Ján Volko a medailista z tohtoročných ME mužov Matej Poliak.

 

Vo vybranej jedenástke sú zástupcovia desiatich letných športových odvetví. Jedine atletika má dvojité zastúpenie. Zoznam 11 slovenských štipendistov OS MOV smerom k OH v Tokiu - od septembra 2017 do augusta 2020: Andrea Podmaníková (plávanie), Romana Gajdošová (triatlon), Vanda Michalková (športové lezenie), Simona Glejteková (vodný slalom), Barbora Mokošová (športová gymnastika), Veronika Sýkorová (športová streľba), Ján Volko (atletika), Martin Kučera (atletika), Matej Poliak (džudo), Samuel Baláž (rýchlostná kanoistika) a Dominik Imrich (karate). Z tejto jedenástky Mokošová pre tréningové povinnosti prišla na SOV individuálne ráno, na popoludňajšom stretnutí štipendistov okrem nej chýbali ešte Podmaníková (je v USA) a Glejteková.

Osem z jedenástich štipendistov OS MOV na spoločnej fotografii: vpredu zľava Vanda Michalková, Veronika Sýkorová a Romana Gajdošová, vzadu Matej Poliak, Martin Kučera, Samuel Baláž, Ján Volko a Dominik Imrich. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEK

 

V porovnaní s minulosťou sa štipendijný program OS MOV rozšíril o celý jeden rok, takže všetci 11 športovci budú na hradenie nákladov spojených s ich športovou prípravou počas 36 mesiacov každý mesiac poberať v priemere podporu vo výške 650 dolárov (USD). Z týchto prostriedkov môžu športovci hradiť náklady na prenájom športoviska, mzdu trénera, lekárske prehliadky a vyšetrenia, cestovné a úrazové poistenie, ubytovacie a stravovacie náklady, aj vreckové. Pochopiteľne, náklady musia vydokladovať a za štyri mesiace predložiť ich vyúčtovanie.

 

Nárok na vyplácanie štipendia vznikol už za september 2017, ale vyplateniu muselo predchádzať podpis zmluvy medzi športovcom a MOV, resp. medzi SOV, športovcom a príslušným športovým zväzom, ku ktorému u väčšiny štipendistov došlo práve v utorok. Nad uvedený rámec môžu športovci čerpať ešte grant až do výšky 4.545 USD na hlavu na hradenie účasti na kvalifikačných súťažiach na OH.

 

Inštitúcia OS MOV je financovaná z predaja celosvetových vysielacích práv na OH a ZOH, takže neustále nárast cien práv sa prejavil aj v raste výšky štipendií. V porovnaní so špidendijným programom OS MOV pred OH 2016 v Riu de Janeiro došlo smerom k OH 2020 v Tokiu k výraznému navýšeniu celkovej výšky podpory – z predchádzajúcej úhrnnej sumy 177.037 USD na 257.400 USD. V očividnom náraste sa prejavilo zvýšenie doby vyplácania štipendií z dvoch až na tri roky. Držiteľ štipendijného grantu OS MOV by oň prišiel vo chvíli, keď by bolo jasné, že už nemá ani teoretickú šancu kvalifikovať sa na OH 2020.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím