Slovenský dom v Soči začína byť realitou, Slovak Point bude na novom železničnom termináli v Adleri

Bratislava 28. januára (TASR) – Slovenský dom na zimných olympijských hrách v Soči budú mať napokon k dispozícii aj slovenskí športovci a návštevníci olympiády. Podarilo sa to vďaka enormnému úsiliu mnohých nadšencov a podporovateľov myšlienky olympizmu, rovnako zo súkromnej, ako aj štátnej sféry. Povedal to v rozhovore pre TASR generálny sekretár Slovenského olympijského výboru (SOV) Jozef Liba.

Podľa jeho slov ešte pred niekoľkými dňami nebolo jasné, či tradičný dom, ktorý Slovensko doteraz dôstojne reprezentoval prakticky na všetkých olympiádach, bude existovať aj v Soči. Organizačný výbor olympiády mal nereálne finančné požiadavky na prenájom priestorov, ktoré slovenská strana nemohla akceptovať. Pomocnú ruku v tejto situácii podal všetkým olympionikom slovenský podnikateľ, majiteľ Tatravagónky Poprad Alexander Beľjajev, ktorý má dobré obchodné vzťahy s ruskými železnicami. Tieto vďaka jeho intervencii poskytli pre potreby Slovákov priestory na novom železničnom termináli v sočskej časti Adler.

"Nič lepšie sa pre prezentáciu Slovenska nemohlo stať, keďže vďaka strategickej polohe prakticky každý návštevník prejde na svojej ceste za športovými zážitkami týmto miestom. To sa už v týchto dňoch pripravuje na to, aby bolo dôstojným reprezentačným miestom Slovenska," pochvaľuje si Jozef Liba a dodáva: "Aj názov domu Slovak Point je symbolický. Bude pohostinne vítať každého, kto na hry zavíta a označuje miesto, kde sa ľudia priateľsky stretávajú a nadväzujú kontakty."

"Ťažko mi je vymenovať všetkých, ktorí sa zaslúžili o to, že Slovensko bude mať aj v Soči svoj dôstojný stánok. Bez ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka, ale aj bez predstaviteľov rezortov financií, hospodárstva, dopravy, pôdohospodárstva a v neposlednom rade Slovenskej agentúry pre cestovný ruch a mnohých ďalších, by jeho realizácia bola nemožná," zdôraznil Liba.

Slovak Point na olympiáde v Soči bude mať nielen kultúrno-športový a spoločenský rámec, ale aj ekonomicko-podnikateľský rozmer. Rusko je totiž významným obchodným partnerom Slovenska a Slovensko práve tu bude mať prostredníctvom svojich sponzorov prezentáciu tak gastronomickú so zameraním na krajové špeciality, ako aj turistickú, predstavujúcu krásy a rarity Slovenska. Významne sa na nej podieľajú vinári z Malokarpatskej vínnej cesty a spoločnosť Old Herold.

"Hoci sa radujeme z toho, čo sa nám doposiaľ podarilo, ostáva len dúfať, že všetko vyjde podľa našich predstáv a zámerov. Čaká nás ešte náročná logistika, mnohé z vecí sú už na ceste prepravované kamiónmi," uzatvára Jozef Liba.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri