Športové aktuality
10 min. čítania

Slovenský olympijský výbor a Poľský olympijský výbor podpísali v Bratislave rámcovú dohodu o spolupráci vo veci kandidatúry Krakova na ZOH 2022 so slovenským podielom

Profile picture for user afinode
Juraj
Falát

BRATISLAVA 9. marca (SOV) – V Bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton sa v sobotu 9. marca uskutočnilo oficiálne rokovanie Slovenského olympijského výboru (SOV) a Poľského olympijského výboru (POV) vo veci kandidatúry poľského Krakova na usporiadanie zimných olympijských hier 2022 so slovenským podielom. V jeho závere podpísali vedúci predstavitelia oboch národných olympijských výborov rámcovú dohodu o spolupráci. Na fotografii Ľubomíra Součka prezidenti oboch olympijských výborov po podpise dohody – vľavo Andrzej Kraśnicki, vpravo František Chmelár.

Oba národné olympijské výbory zastupovali ich prezidenti František Chmelár Andrzej Kraśnicki, aj generálni sekretári Jozef LibaAdam Krzesiński. Na rokovaní sa zúčastnili aj ďalší zástupcovia zainteresovaných subjektov – za slovenskú stranu vládny splnomocnenec pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Dušan Galis, generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ladislav Čambal a prezidentka Slovenskej lyžiarskej asociácie Janka Gantnerová, za poľskú poslankyňa poľského Sejmu a iniciátorka kandidatúry Krakova Jagna Marczulajtisová-Walczaková, viceprimátorka Krakova Magdalena Sroková a manažérka rozvojových projektov POV Iwona Lotyszová. Už v piatok poľských hostí prijal minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič a primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE V JASNEJ, PRE ĽADOVÝ HOKEJ NA SLOVENSKU BUDÚ OBE STRANY „LOBOVAŤ“ ZA ÚPRAVU JEDNÉHO ČLÁNKU OLYMPIJSKEJ CHARTY

Obe delegácie v sobotu v priateľskej debate predebatovali praktické otázky, ktoré sa viažu na olympijskú kandidatúru Krakova so slovenským podielom. Prezident SOV František Chmelár stretnutie označil ako prvý konkrétny krok v tejto veci, ktorý nadväzuje na neformálne debaty o nej počnúc októbrovým prvým stretnutím slovenskej a poľskej delegácie v Krakove a na ďalšie rokovania, ktoré sa separátne odohrávali v oboch krajinách. O spoločnom olympijskom projekte nedávno diskutovali aj prezidenti oboch štátov Ivan Gašparovič Bronislaw Komorowski. Na rokovaní oboch národných vlád, ktoré sa má uskutočniť 27. marca v Poprade, sa bude hovoriť aj o téme olympijskej kandidatúry Krakova. Takisto aj na aprílovom stretnutí príslušných výborov oboch parlamentov, ktoré majú v gescii aj šport. Po týchto rokovaniach by mala byť olympijská kandidatúra Krakova s podielom Slovenska oficiálne „posvätená“ aj oboma štátmi.

„Naše kontakty sú dlhodobé, ale až dnes oficiálne pristupujeme ku konkrétnym úlohám,“ povedal František Chmelár na úvod rokovania. Prezident POV Andrzej Kraśnicki konštatoval, že medzi oboma stranami vládne veľké porozumenie a úcta a vyjadril nádej, že aj problémy vo veci olympijskej kandidatúry Krakova so slovenským podielom sa budú riešiť v takomto duchu. Deklaroval podporu poľských štátnych orgánov, mesta Krakov aj ďalších miest v Malopoľskom vojvodstve, ktorých sa má dotýkať kandidátsky projekt. Poľská strana od začiatku počítala s pomocou Slovenska, pretože v Poľsku nie sú topografické podmienky na uskutočnenie olympijských súťaží v zjazdovom lyžovaní. Už pri októbrovom prvom rokovaní Poliaci navrhli ich konanie na Slovensku – v Jasnej.

V debate Jagna Marczulajtisová-Walczaková prezentovala plány lokalizácie športovísk a ďalších olympijských stavieb na poľskom území. Iniciátori kandidatúry predpokladajú v Krakove usporiadanie súťaží v krasokorčuľovaní, rýchlokorčuľovaní (vrátane šort treku), curlingu, sánkovaní, boboch a v skeletone, plus v kandidátskom meste má byť aj jedna z troch olympijských dedín. Samozrejme, v Krakove by sa mal uskutočniť aj otvárací a záverečný ceremoniál. V Zakopanom plánujú uskutočniť všetky súťaže v klasickom lyžovaní (má tam byť aj druhá olympijská dedina). V neďalekom Koscielisku by sa mali uskutočniť súťaže v biatlone a v Jurgowe v snoubordingu a v akrobatickom lyžovaní. S ľadovým hokejom sa v Poľsku počíta v Katoviciach a v Osvienčime. Zjazdové lyžovanie sa plánuje na Slovensku v Jasnej. Tretia olympijská dedina by mala byť v Poprade - a to aj v prípade, keby sa okrem zjazdového lyžovania na Slovensku do konečného projektu kandidatúry Krakova dostal aj kompletný ľadový hokej u nás.

Už pri októbrovom prvom rokovaní v Krakove slovenská strana v prípade podieľania sa na organizácii ZOH 2022 okrem zjazdového lyžovania prejavila záujem o usporiadanie časti hokejových turnajov mužov aj žien. Poľská strana nedávno vyšla s ponukou, aby sa kompletné turnaje v ľadovom hokeji mužov aj žien mohli odohrať na Slovensku, čo poľskí predstavitelia potvrdili aj v sobotu. „Dobre poznáme popularitu hokeja na Slovensku,“ vysvetlila poľskú ochotu „prepustiť“ celý hokej našej krajine Jagna Marczulajtisová-Walczaková.

Realizácia hokejových turnajov na Slovensku  v prípade kandidatúry Krakova v súčasnosti naráža na pravidlo 34.2 Olympijskej charty, v ktorom sa doslovne uvádza: V prípade zimných olympijských hier, ak nie je zo zemepisných alebo topografických dôvodov možné zorganizovať určité podujatia alebo športové disciplíny v štáte hosťujúceho mesta, MOV môže výnimočne povoliť ich organizovanie v susednej krajine.“ Zatiaľčo v prípade zjazdového lyžovania sú topografické dôvody nespochybniteľné (prevýšenie v poľských horách nespĺňa parametre predovšetkým na uskutočnenie mužského zjazdu), usporiadaniu turnajov v ľadovom hokeji ani v ďalších športoch na poľskom území zemepisné ani topografické dôvody nebránia.

V rámcovej dohode oboch národných olympijských výborov o spolupráci vo veci kandidatúry Krakova na ZOH 2022 so slovenským podielom, ktorú podpísali prezidenti aj generálni sekretári POV a SOV na záver rokovania, obe strany deklarovali, že spoločne vyvinú diplomatické úsilie na zmenu článku 34.2 Olympijskej charty tak, aby možný podiel susednej krajiny na organizácii súťaží ZOH nebol podmienený zemepisnými alebo topografickými dôvodmi. „Už na budúci týždeň navštívi Poľska viceprezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, ktorý je aj predseda legislatívnej komisie MOV. Budeme s ním hovoriť o tejto veci,“ uviedol na tlačovej konferencii po skončení rokovania prezident POV Andrzej Kraśnicki.

alt
alt

V prípade, že tento návrh na pôde MOV neprejde, Slovensko bude podľa prezidenta SOV Františka Chmelára pokračovať v spoločnej kandidatúre s tým, že by hostilo iba alpské disciplíny. „Ale veľmi radi by sme organizovali aj hokejové turnaje, je to najpopulárnejší šport na Slovensku. Navyše spoločnosť by ťažko znášala, že participujeme na olympijskom programe a za hokejom musí chodiť do Poľska.” Všetko by sa malo vyjasniť po septembrovom zasadnutí MOV v Buenos Aires, kde by teoreticky mohli byť schválené úpravy Olympijskej charty. Oficiálnu prihlášku musí Krakov podať až následne - v novembri 2013. V prípade, že dôjde k úprave Olympijskej charty tak, že by sa na Slovensku mohli konať aj hokejové turnaje, ich dejiská by boli PopradLiptovský Mikuláš. V jednom  meste chcú nový zimný štadión, v druhom sa prikláňajú k prestavbe a modernizácii existujúceho.
Na fotografii Jána Súkupa z tlačovej besedy zľava prezident POV Andrzej Kraśnicki, prezident SOV František Chmelár a poslankyňa poľského Sejmu Jagna Marczulajtisová-Walczaková.

POĽSKÁ POZITÍVNA SKÚSENOSŤ ZO SPOLOČNEJ ORGANIZÁCIE FUTBALOVÝCH ME 2012 S UKRAJINOU HRÁ V PROSPECH OLYMPIJSKÉHO PROJEKTU

„Keďže Krakov chce organizovať súťaže v dvoch krajinách, je nevyhnutá spolupráca dvoch olympijských výborov a musia byť splnené všetky požiadavky a podmienky MOV. O to dnes išlo. Podpísali sme rámcovú dohodu o spolupráci a tým sme na seba zobrali záväzok podporovať kandidatúru mesta Krakov. V rámci tejto dohody sme sa zaviazali vytvoriť poľsko-slovenskú koordinačnú komisiu, ktorá by mala byť nápomocná prípravnému výboru v Krakove. Samozrejme, príprava projektu a samotná organizácia takého veľkého podujatia vyžaduje spoluprácu ďalších subjektov - vlád oboch krajín, regiónov a regionálnych vlád i dotknutých samospráv, miest a obcí, ktoré sa na tom budú podieľať. K tomu všetkému ešte príde. Toto je len začiatok celého procesu,” vysvetlil na tlačovej besede hlavný význam bratislavského rokovania prezident SOV František Chmelár.

Prezident poľského olympijského výboru Andrzej Krasnicki zdôraznil, že poľská strana má nedávne skúsenosti s hostením veľkého športového podujatia: „Dnešný deň je v dejinách našich olympijských výborov a MOV veľmi dôležitý. Podpísaním dokumentu sme odsúhlasili blízku spoluprácu. My už máme skúsenosti so spoločným organizovaním takého podujatia z ME 2012 vo futbale, ktoré sme hostili s Ukrajinou. Dnes môžem povedať, že to bol veľký organizačný úspech a obom krajinám pomohol k rozvoju športovej infraštruktúry i lepším vzájomným vzťahom. Médiá boli voči tomuto projektu dlhšie veľmi kritické, ale väčšina verejnosti si dnes myslí, že to stálo za to,“ uviedol a poznamenal, že o zimnú olympiádu sa Poliaci ani Slováci nepokúšajú prvý raz - Poprad-Tatry v minulosti kandidoval dvakrát a Zakopane raz. „Ani v jednom prípade nebola kandidatúra úspešná, preto teraz spájame sily. Sme si vedomí, koľko nás to bude stáť, ale sme presvedčení, že výhody, ktoré získame, budú oveľa väčšie ako náklady.”

Členovia oboch delegácií sa pri rokovaní zhodli, že olympijské športoviská by sa mali plánovať tak, aby ich využiteľnosť bola ekonomicky udržateľná aj po hrách. To znamená na otvorených športoviskách stavať demontovateľné tribúny a na zimných štadiónoch konštrukčne tiež umožniť poolympijské výrazné zredukovanie diváckej kapacity. S montovateľnými stavbami treba uvažovať aj v prípade olympijských dedín. „Chceme dokázať, že olympijské hry sa dajú zorganizovať aj lacnejšie,“ komentovala Jagna Marczulajtisová-Walczaková.

Pokiaľ ide o náklady, poľská strana deklarovala, že uhradí všetky Medzinárodným olympijský výborom predpísané poplatky pre kandidátov. Celkové náklady na kandidátsky proces odhaduje prezident POV na desať miliónov eur. „Dohoda je veľmi férová. Čo sa udeje, čo sa postaví a čo budeme chcieť na Slovensku, to si musíme zaplatiť. Prvé poplatky za prihlášku a ďalšie veci s ňou spojené zaplatí kompletne Poľsko. Pokiaľ Slovensko bude chcieť nejaký marketing, propagáciu regiónu, zaplatí si ju. Ak sa vyskytnú spoločné výdavky, ktoré sa určite vyskytnú, tak sa dohodneme priebežne,“ doplnil František Chmelár.

Andrzej Krasnicki považuje za výhodu tejto kandidatúry, že nadväzuje už na tri predošlé pokusy a jej tromf by mohol byť fakt, že v tejto časti sveta sa olympijské hry ešte nikdy neuskutočnili. „Oplatí sa nám usilovať sa o to. Budeme sa učiť na vrcholných podujatiach, ktoré nás čakajú – najprv na ZOH 2014 v Soči a potom na európskych šampionátoch vo volejbale i v hádzanej, na svetovom šampionáte vo vzpieraní aj na halových MS v atletike, ktoré sa v najbližších rokoch uskutočnia v Poľsku,“ uviedol.

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV