Slovenský olympijský výbor zostavil opäť Juniorský olympijský tím, na rok ho podporí sumou 50-tisíc eur

Jedenásť z 20 členov JOT 2019 na spoločnej fotografii so športovým riaditeľom SOV Romanom Bučekom a s prezidentom SOV Antonom Siekelom. FOTO ANDREJ GALICA
BRATISLAVA, 5. november 2018 (SOV) – Slovenský olympijský výbor (SOV) zostavil z 20 výsledkovo medzinárodne najúspešnejších mládežníckych športovcov v olympijských odvetviach za uplynulých 12 mesiacov Juniorský olympijský tím (JOT), ktorý podporí na jeden rok sumou celkovo 50-tisíc eur. Členov Juniorského olympijského tímu SOV slávnostne predstavil médiám v pondelok v bratislavskom hoteli NH Gate One. Z dvadsiatky členov nového JOT tam prišli jedenásti, ďalší sa pre súťažné či tréningové povinnosti ospravedlnili.

 


Cieľom programu JOT je podporovať mladých športovcov v dorasteneckom či juniorskom veku v rozvoji ich športovej kariéry a vytvoriť im na to vhodné podmienky. Zo 48 športovcov nominovaných športovými zväzmi vybrala športová rada SOV 20 najúspešnejších, ktorým SOV každý mesiac počas jedného roka poskytne štiDžudista Alex Barto. FOTO ANDREJ GALICApendium vo výške 200 eur.

 

Vzpierač Sebastián Cabala. FOTO ANDREJ GALICASlovenský olympijský výbor už niekoľko rokov podporuje prostredníctvom svojich programov alebo Nadácie SOV talentovaných športovcov. Popri grantovom programe „Ukáž sa!“, ktorý je zameraný na podporu mládeže vo veku od 12 do 18 rokov, prichádza SOV po minuloročnej premiére opäť s projektom Juniorského olympijského tímu. „Rozdiel medzi JOT a projektom ,Ukáž sa!´ je najmä v tom, že Juniorský olympijský tím je založený na výkone – dostanú sa doň len tí najlepší z najlepších. Projekt ,Ukáž sa!´ zohľadňuje aj sociálny aspekt žiadateľa,“ vysvetľuje prezident SOV Anton Siekel.

 

Každý slovenský športový zväz mohol do Juniorského olympijského tímu navrhnúť maximálne dvoch športovcov. Zväzy spolu navrhli 48 kandidátov, pričom deklarovali aj ich vysokú medzinárodnú úspešnosť. Návrhy posúdilo najprv športové oddelenie a potom športová rada SOV, ktorá vybrala 20 perspektívnych mladých športovcov z letných aj zimných odvetví. Hlavným kritériom bola medzinárodná úspešnosť mladých talentov na vrcholných podujatiach ich vekovej kategórie v období od 29. septembra 2017 do 28. septembra 2018 a dátum narodenia od 1. januára 2000. Návrh športovej rady 17. októbra bez pripomienok schválil výkonný výbor SOV.

 

Zápasníčka Zsuzsanna Molnár. FOTO ANDREJ GALICAVodná slalomárka Emanuela Luknárová. FOTO ANDREJ GALICAVybraným 20 športovcom v JOT poskytne SOV pravidelne počas jedného roka finančnú dotáciu vo výške 200 eur mesačne na každého. Tá je určená na ich ďalšiu športovú prípravu. „Cesta k olympiáde je dlhá a pre športovca aj mimoriadne náročná. V Slovenskom olympijskom výbore si uvedomujeme, že našou prioritou je podpora športovcov, najmä olympionikov. Práve preto pokračujeme so zostavovaním JOT. Opäť sme sa zamerali na mladých športovcov, ktorí majú najväčšie predpoklady dosahovať vynikajúce športové úspechy a našu krajinu raz budú reprezentovať na vrcholných podujatiach. Týchto mládežníckych športovcov je však nevyhnutné si podchytiť už dnes. Som presvedčený, že utvorením JOT sa nám to podarilo,“ hovorí Anton Siekel.

 

Dopĺňa ho športový riaditeľ SOV Roman Buček: „Mladých športovcov nebudeme podporovať iba finančne. Našou snahou je i ďalšia pomoc - so športovou výživou či vzdelávaním. Robíme tiež kroky, aby sa zlepšila ich mediálna prezentácia smerom k širokej verejnosti. Jednoducho, aby aj o týchto mladých športových talentoch ľudia vedeli.“

 

V aktuálnom Juniorskom olympijskom tíme je až osem mladých športovcov, ktorí sa tam objavili už aj vlani - triatlonistka Jesenská, atlét Paulíny, boxerka Triebeľová, džudistka Geršiová, strelkyňa Hocková, vzpieračka Seničová, zápasníčka Molnár a snoubordista Jaroš.

Atlét Ľubomír Kubiš. FOTO ANDREJ GALICAAkvabela Kristína Kvasňovská. FOTO ANDREJ GALICAZoznam členov Juniorského olympijského tímu 2019: Emanuela Luknárová, Katarína Pecsuková (kanoistika), Sebastián Cabala, Nikola Seničová (vzpieranie), Andrej Paulíny, Ľubomír Kubiš (atletika), Alex Barto, Nina Geršiová (džudo), Adi Gyurík, Zoja Zimnikovalová (karate), Gabriela Briškárová (taekwondo), Vanesa Hocková (športová streľba), Samuel Jaroš (snoubording), Zsuzsanna Molnár (zápasenie), Jessica Triebeľová (box), Romana Čišovská (tenis), Kristína Jesenská (triatlon), Štefan Michalička (cyklistika), Kristína Kvasňovská (umelecké plávanie), Oliver Okuliar (ľadový hokej).

Autor: SOV

ZOSTÁVA DO Olympijských hier v Tokiu 2020

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X