Slovenský prípravný výbor ZOH 2022 počká na výsledok referenda v Krakove

Žilina 12. mája (TASR) – Odstúpením predsedníčky poľského prípravného výboru Zimných olympijských hier (ZOH) 2022 v Krakove Jagny Marczulajtisovej-Walczakovej a blížiacim sa referendom v meste Krakov o usporiadaní ZOH sa v pondelok zaoberalo mimoriadne rokovanie Slovenského prípravného výboru Zimných olympijských hier Krakov 2022 na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v Žiline. Na brífingu o tom informoval predseda Slovenského prípravného výboru ZOH Krakov 2022 a zároveň predseda ŽSK Juraj Blanár.
      
Novou šéfkou poľskej kandidatúry sa stala zastupujúca primátorka Krakova Magdalena Sroková. "Vzhľadom na nové obsadenie prípravného výboru som informoval členov prípravného výboru o tejto skutočnosti. Zároveň sme zobrali na vedomie informáciu o usporiadaní referenda v kandidátskom meste Krakov, ktoré sa uskutoční v čase eurovolieb, čo je v Poľsku 25. mája. Prebrali sme situáciu aj zo strany slovenského prípravného výboru a konštatovali sme, že slovenský prípravný výbor postupuje podľa pravidiel Medzinárodného olympijského výboru (MOV). A preto nie je dôvod, aby lokalita, kde bude časť olympijských hier, v tomto prípade lyžiarske stredisko Jasná, usporadúvalo referendum. Je to rozhodnutie mesta Krakov ako usporiadateľského mesta, samozrejme, nad rámec MOV," skonštatoval Blanár.
      
Generálny sekretár Slovenského olympijského výboru (SOV) Jozef Liba doplnil, že slovenský prípravný výbor takmer denne komunikuje s prípravným výborom v Krakove. "Navyše, koncom tohto týždňa budeme mať bilaterálne stretnutie s poľským olympijským výborom, kde by sme si chceli túto situáciu ďalej rozobrať. Myslím si, že všetci počkáme na referendum, ktoré bude v Krakove 25. mája, a potom budeme vedieť asi aj ďalšie postupné kroky," dodal Liba.
      
Blanár pripomenul, že v zmysle pravidiel MOV uskutočnil slovenský prípravný výbor na sklonku minulého roka prieskum verejnej mienky vo všetkých obciach, ktoré akýmkoľvek spôsobom zasahujú do lokality konania ZOH na slovenskej strane. "Jeho výsledkom bolo, že 79 percent opýtaných respondentov vyjadrilo súhlas s organizáciou olympijských hier," povedal predseda Slovenského prípravného výboru ZOH Krakov 2022.
      
Doplnil, že vplyv zimnej olympiády na Nízke Tatry posúdi environmentálna štúdia Slovenskej akadémie vied (SAV). "Štúdia má zhodnotiť aj dopady na životné prostredie, súvisiace priamo s organizáciou olympijských hier. Malé generálky už máme za sebou. Spomeniem majstrovstvá sveta juniorov, ktoré sa uskutočnili práve v tomto roku v lyžiarskom stredisku v Jasnej s viac ako 600 účastníkmi alpských disciplín. Pre porovnanie, v roku 2022 by sa malo na alpských disciplínach počas olympijských hier zúčastniť asi 800 účastníkov. A môžeme jednoznačne skonštatovať, že jedna zo šestnástich alpských disciplín olympijských hier, ktorá by sa mala uskutočniť v roku 2022 na území Slovenskej republiky, nebude na zelenej lúke, ale vo fungujúcom lyžiarskom stredisku," uzatvoril Blanár.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri