Sľub výpravy SR na OH mládeže v Nankingu zložili kapitánka futbalistiek Mária Mikolajová a atlét Pavol Ženčár, vlajku na slávnostnom otvorení ponesie kajakár Jakub Grigar

Mária Mikolajová a Pavol Ženčár pri skladaní sľubu slovenskej výpravy na OHM v Nankingu. FOTO JÁN SÚKUPBratislava 9. augusta (SOV, TASR) - V sobotu predpoludním sa v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton odohral slávnostný sľub slovenskej výpravy pred odchodom na II. olympijské hry mládeže v čínskom Nankingu. Tie sa uskutočnia od 16. do 28. augusta a SR bude na nich reprezentovať pomerne početná výprava s 38 športovcami: 18 futbalistiek, 4 tenisti (2 chlapci a 2 dievčatá), po 3 atléti (1+2), vodní slalomári (2+1), plavci (1+2), 2 cyklistky, po 1 lukostrelcovi, boxerovi, gymnastovi, strelkyni a jachtárovi.


Sľub zložili kapitánka futbalistiek Mikolajová a atlét Ženčár

Sľub v mene všetkých členov výpravy, ktorí sa na slávnosti zúčastnili v kompletnom zložení, zložili kapitánka tímu futbalistiek Mária Mikolajová a atlét Pavol Ženčár. Účastnícke dekréty členom výpravy odovzdal minister školstva, mládeže, výskumu a športu Peter Pellegrini, účastnícke odznaky zase prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár. Vedúci slovenskej výpravy Jozef Gönci ministrovi Pellegrinimu na záver slávnostného aktu odovzdal tričko s podpismi všetkých členov výpravy.

Mimister Peter Pellegrini dostal tričko s podpismi všetkých členov slovenskej výpravy, vľavo prezident SOV František Chmelár a členka MOV na Slovensku Danka Barteková, vpravo vedúci výpravy Jozef Gönci. FOTO JÁN SÚKUPPre TASR Jozef Gönci na margo úlohy, ktorú si premiérovo odskúšal na vlaňajšom európskom olympijskom festivale mládeže v Utrechte, povedal: "Určite je to pre mňa veľká zodpovednosť. Na druhej strane ma potešilo, že výkonný výbor SOV ma poctil touto úlohou. Budem sa snažiť pracovať tak, aby sme boli úspešní. Na podujatie sa už veľmi teším, rád spolupracujem s mládežou. Tieto 'decká' sú ešte také vďačné, stále sa učia, počúvajú a získavajú skúsenosti. Vo výprave sú dievčatá a chlapci, ktorí určite budú reprezentovať Slovensko v budúcnosti. Tomu verím."

Na slávnostnom akte bola prítomná aj členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a bronzová olympijská medailistka v streľbe Danka Barteková, ktorá pôsobila ako naša mladá ambasádorka na premiérových OH mládeže pred štyrmi rokmi v Singapure. V Nankingu sa v tejto úlohe predstaví bedmintonistka Moniky Fašungovej, ktorá bola tiež prítomná na sľube. Predovšetkým sa bude starať o aktívnu účasť našich športovcov na činnostiach v rámci bohatého kultúrno-vzdelávacieho programu.


Jozef Gönci pri debate so športovcami. FOTO JÁN SÚKUPŽelania Gönciho, Fašungovej, Bartekovej aj Čičku

Slovenskú výpravu na OHM povedie legendárny strelec Jozef Gönci, ktorý počas neformálneho stretnutia s jej členmi povedal: „Pre mňa ste všetci vo výprave diamanty. Želám si, aby sme v Nankingu utvorili jednotný a súdržný tím.“ Na rovnakú strunu udrela v krátkom neformálnom príhovore aj Monika Fašungová: „Verím, že utvoríme veľkú partiu, ktorá sa bude navzájom podporovať.“

Danka Barteková sa emotívne podelila o zážitky z OH mládeže. FOTO JÁN SÚKUPDanka Barteková na neformálne stretnutie s členmi výpravy prišla v singapurskom tričku, vyjadrujúcom, že účastníci OH mládeže majú toto podujatia vo svojej DNA. „Atmosféra olympiády je strhujúca a vzrušujúca. To, čo zažijete teraz v Nankingu, už nezažijete nikde inde. Samozrejme sa musíte v pvom rade sústrediť na športové výkony, ale po súťažiach vás veľmi zaujme kultúrno-vzdelávací program. Obsahuje zábavné aj poučné aktivity. Strhne vás a na zážitky z Nankingu nikdy nezabudnete. Verím, že po tomto podujatí bude mať každý OH mládeže vo svojej DNA – tak ako ja.“

Z neformálnej debaty s členmi výpravy: zľava Monika Fašungová, Danka Barteková, František Chmelár, Jozef Gönci a Matej Čička. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKAko športová motivácia na našich športovcov mohla zapôsobiť aj prítomnosť 22-ročného Mateja Čičku, ktorý zvíťazil v celosvetovej súťaži MOV na dizajn medailí OH mládeže 2014. Všetky nankinské medaily budú teda mať slovenský dizajn a jeho autor sa potom v krátkom príhovore k našim športovcom vyznal: „Dúfam, že týchto medailí dostanete čo najviac a že si ich domov neprinesiem len ja.“ Víťaza súťaže totiž MOV pozval na Nankingu na úvodných päť dní podujatia a ako jednu z odmien dostane kompletnú sadu medailí vyrobených podľa jeho predlohy... „Teším sa na to, čo tam spolu zažijeme,“ adresoval mladým slovenským športovcom.


Chmelár: Verím v medaily

Prezident SOV František Chmelár, ktorý sa na OH mládeže zúčastní počas posledných dní podujatia, zaželal v príhovore športovcom veľa úspechov. "Myslím si, že bez medaily neprídeme. Verím, že vo väčšine športov, v ktorých budeme mať zastúpenie, by mohli byť medailové ambície. Uvidíme, s akými výsledkami sa vrátime napríklad v lukostreľbe, s ktorou sa tam predstavíme po prvý raz. Taktiež sme dávno nemali v olympijskom turnaji boxera...," povedal F. Chmelár po slávnostnom sľube pre TASR.

Prezident SOV František Chmelár počas príhovoru k výprave pred jej slávnostným sľubom. FOTO JÁN SÚKUPPodľa jeho slov však nie sú OH mládeže len o športových výsledkoch. "Ide o to, aby sa títo športovci naučili pôsobiť v multišportovom prostredí, lebo každý z nich zažíva aj medzinárodnú atmosféru, ale iba vo svojom športe. Toto je trochu iné, mnohí sa nechávajú rozptyľovať, preto je tiež dôležité, aby sa naučili správne fungovať v takomto prostredí. Netreba zabúdať, že OH mládeže sú aj o priateľstvách či o prezentácii krajiny. Určite o našu výpravu nemám obavy."

Prezident SOV sa tiež v neformálnej časti slávnostného stretnutia prihovoril členom výpravy. Vyjadril veľkú radosť, že v Nankingu nás bude reprezentovať aj družstvo futbalistiek. „Mať vo výprave tím je vždy povzbudzujúce a motivujúce a vytvára to osobitnú atmosféru,“ konštatoval František Chmelár a mladých športovcov upozornil: „Na OH mládeže zažijete niečo, čo ste sa na podujatiach výlučne vo svojich športoch nezažili. Ja som bol na mojej prvej olympiáde v Soule 1988 a pamätám si, ako sa v dedine spočiatku nepáčilo našim tenistom. Stačili však len dva dni pobytu v dedine a napríklad Miloš Mečíř si veľmi pochvaľoval, aké je tam všetko ohromné a zábavné.“


Vlajkonosič bude kajakár Grigar

Kajakár Jakub Grigar ponesie slovenskú vlajku na otváracom ceremoniáli OHM 2014. FOTO JÁN SÚKUPMedzi najhorúcejšie želiezka v našej výprave bude patriť kajakár na divokej vode Jakub Grigar, ktorý sa vlani stal juniorským majstrom sveta i Európy. Práve jeho vybralo vedenie SOV a vedenie výpravy na úlohu vlajkonosiča výpravy na otváracom ceremoniáli OHM 16. augusta. Tenistka Kristína Schmiedlová upriamila na seba ešte väčšiu pozornosť po postupe do finále súťaže junioriek na júlovom grandslamovom turnaji vo Wimbledone a plavkyňa Barbora Mišendová zase získala dve medaily na juniorských majstrovstvách Európy v Dordrechte. Okrem toho tenistka Viktória Kužmová a atlétka Michaela Pešková sa môžu pochváliť medailovým ziskom na vlaňajšom európskom olympijskom festival mládeže v Utrechte.

"Určite to chcem opäť dotiahnuť čo najďalej. Ideme tam o dva týždne skôr, tak verím, že sa stihnem rozohrať a budem hrať dobrý tenis," skonštatovala Kristína Schmiedlová. Kartami však môžu zamiešať aj ďalší, medailové ciele neskrýva ani boxer Michal Takács. "Odchádzam určite s dobrými pocitmi, pretože som sa pripravoval naozaj dlho. Celé leto som tvrdo pracoval a rád by som drinu pretavil do nejakého úspechu. Chcel by som priniesť medailu, to je môj cieľ. Verím, že sa mi to podarí. Konkurencia je však veľká a bude to ťažké. Ale urobím maximum," prezradil 17-ročný reprezentant.

Pred štyrmi rokmi v Singapure malo Slovensko zastúpenie v podobe 17 športovcov a získalo šesť cenných kovov. Zaslúžili sa o to džudistka Andrea Krišandová (zlato), tenistky Jana Čepelová a Chantal Škamlová (striebro vo štvorhre), kajakár Miroslav Urban (striebro v slalome na hladkej vode). Bronz si vybojovali tenistka Jana Čepelová, tenisový pár Jozef Kovalík – Filip Horanský, ako aj džudista Arpád Szakács do 81 kg.

Na II. olympijských hrách mládeže v Nankingu sa celkove zúčastní vyše 3800 športovcov vo veku 15 – 18 rokov z 204 krajín sveta.


Nominácia slovenských reprezentantov na OH mládeže v Nankingu:

FUTBAL (18): Tamara Solárová, Simona Čerkalová, Nikola Vagaská, Kristína Hrádeľová, Lenka Kopčová, Martina Šurnovská, Alexandra Štrúbelová, Timea Bochinová, Mária Mikolajová, Veronika Jančová, Laura Suchá, Denisa Mochnacká, Tamara Gmitterová, Katarína Májovská, Denisa Mráziková, Bianka Brúniková, Andrea Herbríková, Barbara Rigó (tím dievčat – všetky ročník 1999)
TENIS (4): Martin Blaško (dvojhra, štvorhra, miešaná štvorhra - 1996), Alex Molčan (dvojhra, štvorhra, miešaná štvorhra - 1997), Kristína Schmiedlová (dvojhra, štvorhra, miešaná štvorhra - 1997), Viktória Kužmová (dvojhra, štvorhra, miešaná štvorhra - 1998)
ATLETIKA (3): Pavol Ženčár (hod diskom - 1997), Michaela Pešková (400 m prek. - 1997), Patrícia Slošárová (vrh guľou - 1998)
PLÁVANIE (3): Tomáš Púchly (50 m v. sp, 100 m motýlik - 1998), Barbora Mišendová (50 a 100 m v. sp., 50 a 100 m motýlik - 1998), Karolína Hájková (50, 100 a 200 m znak - 1997)
KANOISTIKA (3): Jakub Grigar (K1 - 1997), Marko Mirgorodský (C1 - 1998), Michaela Haššová (K1 - 1998)
CYKLISTIKA (2): Tereza Medveďová, Nina Janušíková (horská cyklistika a cestné preteky s hromadným štartom - obe 1996)
BOX (1): Michal Takács (do 56 kg - 1997)
LUKOSTREĽBA (1): Boris Baláž (olympijský luk chlapcov a miešaná súťaž - 1997)
GYMNASTIKA (1): Igor Takáč (viacboj - 1997)
STREĽBA (1): Samuela Ernstová (vzduchová pištoľ 10 m a miešaná súťaž - 1997)
JACHTING (1): Martin Beránek (windsurfing – 1999)

Slovenská výprava na OH mládeže po slávnostnom sľube. FOTO JÁN SÚKUP

Autor: Ľubomír Souček a TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri