SOV chce zastrešiť všetky športové zväzy na Slovensku, výkonný výbor poveril prezidenta začať rokovania

Momentka zo zasadnutia výkonného výboru SOV vo štvrtok 6. apríla. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEK
Bratislava 6. apríla (TASR) – Výkonný výbor Slovenského olympijského výboru (VV SOV) prebral na svojom štvrtkovom zasadnutí koncepciu a víziu ďalšieho smerovania SOV do roku 2020. Jednou z hlavných tém bola ambícia zastrešiť športové organizácie a športové hnutia. VV SOV poveril prezidenta, aby o tejto téme rokoval s Konfederáciou športových zväzov SR a s ostatnými subjektmi predovšetkým z radov neolympijských športov.

"Môžeme oficiálne oznámiť štart novej etapy v športovom živote na Slovensku, ktorá by, pevne verím, mohla byť zavŕšená na budúci rok. Pripravíme materiál na júnové valné zhromaždenie SOV, kde by sme predstavili koncepciu zjednotenia športových federácií pod jednu strechu. Od júna do konca roka by sme chceli uzatvoriť rokovania a v roku 2018 by sme radi povedali, že SOV zastupuje športové hnutie na Slovensku," povedal prezident SOV Anton Siekel, ktorý spustil predbežný dialog o tejto téme už pred vlaňajšími voľbami. Z nich vzišiel ako nástupca Františka Chmelára.
 
Prezident SOV Anton Siekel na brífingu po zasadnutí výkonného výboru SOV. FOTO JÁN SÚKUP"Mal som šancu hovoriť so zástupcami zväzov, ako vidím smerovanie SOV do budúcna. V nasledujúcom období štyroch mesiacov po zvolení sa mi potvrdilo, že záujem nielen zo strany súčasných členov SOV, ale aj Konfederácie športových zväzov SR, je trvalý a táto ambícia je oprávnená. Vo štvrtok nastala zmena, keď už nejde iba o ambíciu prezidenta, no o reálnu agendu z poverenia výkonného výboru a celého SOV. Máme všetky predpoklady na zavŕšenie tohto procesu a máme aj právne stanoviská, ako to spraviť," vysvetlil Siekel na brífingu po zasadnutí VV SOV.

Prezident SOV vyjadril presvedčenie, že problematika je rovnaká pre olympijské, ako aj neolympijské odvetvia: "Musíme diskutovať s predstaviteľmi ďalších subjektov, dvere sú otvorené všetkým zástupcom športových zväzov. Máme spoločné témy o legislatíve, príprave športovcov, ich zastupovaní v zahraničí. Je logické, že jedna strešná organizácia disponuje lepšími možnosťami komunikácie s verejnosťou, rezortom a mnohými výhodami vyplývajúcimi z rozsahu, aký budeme reprezentovať."

Príchod nového člena SOV bude možný iba na základne platných stanov. Príslušná federácia by musela požiadať o prijatie, ktoré by sa prerokovalo v pléne, a rozhodlo by sa hlasovaním, v každom prípade individuálne. Aj pre nováčikov by platilo všetko, čo funguje dnes v súlade so stanovami, takže ich postavenie by bolo úplne rovnoprávne. SOV by zástupcovi neolympijských športov ponúkol a garantoval miesto vo výkonnom výbore, dozornej rade aj v pracovných komisiách. "Nech cítia, že pozvanie myslíme veľmi seriózne. Je na nás, aby sme v relatívne krátkom čase nachystali všetky podklady a materiály a získali mandát najprv na domácej pôde SOV a potom by sme ho mohli predstaviť širšej verejnosti," pokračoval Siekel.

Prezident SOV podľa vlastných slov už oslovil veľké množstvo, až drvivú väčšinu zväzov: "Neviem odpovedať číslovkou. Ak sme niekoho vynechali, nebolo to zámerné, ale preto, že sme nestíhali časovo. Hovorili sme najmä so zástupcami Konfederácie športových zväzov SR, ktorá združuje veľa neolympijských federácií. Ich predstaviteľov sme pozvali do pracovných komisií, zistili sme ich názory, cítime mandát aj dôveru, že spolupráca je obojstranne výhodná. Nikto nebude menejcenný, na tejto platforme bude mať každý rovnaké práva, prístup k informáciám a možnosť podieľať sa na riadení. Takto deklarovaná spolupráca sa stretla s primerane pozitívnou odozvou."

Prezident SOV neočakáva žiadnu zmenu prístupu zo strany olympijských športov. "Samozrejme, budeme pokračovať v tom, čo doteraz. Ostatné neolympijské federácie majú dvere otvorené. Zatiaľ evidujeme ich záujem. Verím, že tí, čo sa dosiaľ nepridali, budú mať ambíciu takisto sa zúčastniť na tomto procese," dodal Siekel.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím