Športové aktuality
4 min. čítania

SOV navštívil prezident Medzinárodnej spoločnosti olympijskej histórie David Wallechinsky

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 13. februára (SOV) – Sídlo Slovenského olympijského výboru (SOV) v piatok 10. februára navštívil prezident Medzinárodnej spoločnosti olympijskej histórie (ISOH) David Wallechinsky z USA. Jeden z najrenomovanejších olympijských historikov sveta, autor viacerých objemných publikácií o letných aj zimných hrách, ktoré okrem výsledkov všetkých súťaží OH/ZOH od Atén 1896, resp. od Chamonix 1924 obsahujú aj množstvo zaujímavých príbehov olympionikov, bol na Slovensku na päťdňovej súkromnej návšteve.

Na pôde SOV sa s Davidom Wallechinským stretli prezident SOV Anton Siekel, generálny sekretár Jozef Liba, riaditeľka Slovenského olympijského a športového múzea a zároveň doživotná členka ISOH Zdenka Letenayová a manažér mediálnej komunikácie SOV a autor či spoluautor viacerých kníh s olympijskou tematikou Ľubomír Souček.

Rodičia rodáka z Los Angeles, vyrastajúceho v Hollywoode a neskôr žijúceho v Santa Monike, pochádzajú z Európy a majú poľsko-židovský pôvod. David Wallechinsky však prezradil, že napriek tomu na Slovensko prišiel vôbec po prvý raz. Do Bratislavy pricestoval z Prahy, kde strávil týždeň. Muž, ktorý pochodil množstvo krajín sveta, aj takých, do ktorých sa cudzinec dostane veľmi ťažko (okrem iného aj KĽDR či Stredoafrickú republiku, či iba dva týždne po páde komunistického režimu Albánsko), bol aj v Česku premiérovo. Keďže 5. februára mal 69. narodeniny, rozhodol sa, že ako darček si dá návštevu dvoch stredoeurópskych krajín, v ktorých ešte nebol...

Prezident ISOH David Wallechinsky s prezidentom SOV Antonom Siekelom. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Prezident ISOH David Wallechinsky s prezidentom SOV Antonom Siekelom.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Významný hosť z USA predstaviteľom SOV prezradil, že ISOH nedávno zavŕšila priekopnícku prácu pre Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Tím vedený ďalším veľmi významným olympijským historikom a takisto spoluzakladateľom ISOH Billom Mallonom, spracoval kompletnú databázu olympijských hier, ktorá obsahuje nielen výsledky všetkých súťaží v histórii OH a ZOH, ale aj faktografické profily všetkých približne 120 000 olympionikov z celého sveta od Atén 1896 až po Rio de Janeiro 2016!

„MOV pred dvoma týždňami podpísal kontrakt na získanie tejto databázy, ktorá bude verejne dostupná cez oficiálnu webovú stránku MOV www.olympic.org. Praktické otázky zverejnenia tejto databázy teraz riešia zamestnanci MOV. Od nich záleží, kedy bude tento jedinečný zdroj informácií dostupný verejnosti,“ povedal David Wallechinsky.

Samozrejme, olympijský historik, ktorého hneď prvá kniha venovaná tejto problematike s názvom The Complete Book of the Olympics (vyšla v decembri 1983) sa v USA stala bestsellerom, nemohol v debate na SOV obísť problém opakovanej revízie olympijských výsledkov z Pekingu 2008, Londýna 2012 a zo Soči 2014, ku ktorej neustále dochádza v dôsledku dodatočných pozitívnych dopingových analýz dávnejšie odobraných vzoriek premiantov uvedených hier. Napríklad náš čerstvý olympijský šampión v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro Matej Tóth skončil na OH 2012 v Londýne v rovnakej disciplíne pôvodne ôsmy, ale v dôsledku dodatočných pozitívnych dopingových nálezov jeho súperov sa medzičasom posunul už na piate miesto...

David Wallechinsky na pôde SOV. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
David Wallechinsky na pôde SOV.
Foto
MOJMÍR GAŠKO

„Súhlasím s tým, že MOV za čias prezidentovania Jacqua Roggeho zaviedol opakované testovanie olympijských vzoriek. Tie sú znovu analyzované vtedy, keď sa podarí vyvinúť novú testovaciu metódu, schopnú odhaliť dovtedy nedekovateľné zakázané látky. V súčasnosti MOV môže odobrané vzorky podrobiť novým analýzam až do desať rokov po skončení súťaže,“

povedal David Wallechinsky. Jedným dychom dodal, že pre olympijských historikov to znamená veľký problém, pretože pôvodné výsledky často neplatia – a menia sa dokonca viackrát.

„Medailisti, u ktorých nové metódy zistia použitie dopingových látok, o cenné kovy prídu. Mali by ich teda získať tí, ktorí skončili tesne za nimi,“ povedal David Wallechinsky, ale hneď upozornil na existujúce úskalia revízie výsledkov a najmä znovurozdeľovania medailí: „Problém je v tom, že každý medailista musí byť po súťaži testovaný. Ale podľa doterajších predpisov MOV organizátori testujú len prvých štyroch (resp. niektorých členov tímov na prvých štyroch miestach) a ďalších iba náhodne. Keď potom dôjde k prípadu, ako v jednej vzpieračskej súťaži žien na OH 2012, že všetky medailistky mali dodatočne pozitívny nález, niet komu odovzdať ich medaily... Riešením by bolo do budúcnosti testovať kompletnú prvú osmičku, plus náhodne nejakých ďalších športovcov. Avšak to by si samozrejme vyžiadalo oveľa peňazí na analýzy, aj oveľa viac personálu na vykonávanie odberov.“

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV