SOV v sobotu oslávi 25 rokov existencie na galavečere “Cesta na Olymp” s mnohými olympionikmi i so zahraničnými hosťami

Bratislava 21. septembra (TASR, sou) - Slovenský olympijský výbor (SOV) oslávi v sobotu 25 rokov svojej existencie. Štvrťstoročie (1993 - 2018) si pripomenie galavečerom "Cesta na Olymp" v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Účasť na slávnostnej akcii potvrdilo 28 olympijských medailistov zo Slovenska, ako aj viacero významných zahraničných hostí.

 

SOV oslavuje jubileum už od 19. decembra minulého roka, keď uplynulo 25 rokov od jeho ustanovenia. Plnoprávne uznanie za Národný olympijský výbor Slovenskej republiky získal na 101. zasadnutí Medzinárodné olympijského výboru (MOV) 24. septembra 1993 v Monte Carle. Tento rok pripadol 24. september na pondelok, takže galavečer sa uskutoční o dva dni skôr.

Vystúpia gymnasti, tanečníci, speváci i Balet SND, na záver pozvú všetkých prítomných olympionikov na pódium. Predstavenie ”Cesta na Olymp” v réžii Nikitu Slováka, ktoré Dvojka RTVS odvysiela v priamom prenose od 20:20 h, bude unikátnym spojením športu s umením. V programe budú rezonovať nielen 25 rokov Slovenského olympijského výboru, ale aj nedávne okrúhle životné jubileum najstaršieho tunajšieho olympijského šampióna Jána Zacharu či pripomienka vzájomnej športovej histórie Slovákov a Čechov, keďže 28. októbra bude 100. výročie vzniku spoločného štátu.

 

Pätica našich olympijských funkcionárov po tlačovej besede - zľava prezident SOV Anton Siekel, čestný prezident František Chmelár, bývalá dlhoročná podpredsedníčka SOV Mária Mračnová, Vladimír Miller, ktorý nepretržite 24 rokov pôsobil v exekutíve SOV a generálny sekretár SOV Jozef Liba. FOTO JÁN SÚKUP"Bude to skĺbenie umenia a športu, veľmi sa teším. Je to míľnik a dôvod. pozrieť sa spätne na to, čo dosiahol šport v minulých rokoch, i do budúcnosti - kam smeruje. História SOV a olympizmu sa nezačala pred 25 rokmi, bola tu dlho predtým. Pri zrode pred 25 rokmi boli ľudia, ktorí nielen olympijskému hnutiu venovali celý život. Zaslúžia si, aby sa pripomenulo, čo všetko urobili, aby sa z SOV stala etablovaná organizácia na Slovensku aj v zahraničí. Pozvanie prijalo aj mnoho zahraničných hostí. Je to znamenie, ako vnímajú SOV na poli športovej diplomacie. Je to zadosťučinenie, že roky venované budovaniu týchto vzťahov sa naplnili a SOV je seriózny partner v medzinárodných inštitúciách," zdôraznil prezident SOV Anton Siekel.
 

Účasť na galavečere potvrdilo dovedna 28 olympijských medailistov zo Slovenska (medzi nimi aj držitelia zlatých medailí z OH či ZOH Ján Zachara, Miloš Mečíř, Jozef Pribilinec, Peter a Pavol Hochschornerovci, Anastasia Kuzminová, Ladislav a Peter Škantárovci i Matej Tóth). Okrem nich v hľadisku Činohry SND hľadisku zasadne ešte ďalších 19 našich olympionikov, ako aj viacero popredných trénerov.

 

Spomedzi zahraničných niekdajších športových es pozvanie prijali dvojnásobný olympijský víťaz v rýchlostnej kanoistike Martin Doktor z Česka, niekdajší československý basketbalový reprezentant Jiří Zedníček. Ďalej prezident Moldavského olympijského výboru Nicolai Juravschi, ktorý má z rýchlostnej kanoistiky v zbierke dve zlaté a jednu striebornú medailu spod piatich kruhov, či prezident Maďarského olympijského výboru a dvojnásobný olympijský medailista v šerme Krisztián Kulcsár. Prezident MOV Thomas Bach sa ospravedlnil pre pracovné povinnosti. Poverenie zastupovať ho dostala slovenská členka MOV Danka Barteková, ktorá bude zároveň spolu s Marcelom Merčiakom moderátorka programu.
 

"Chceli sme pozvať najmä zástupcov nám najbližších olympijských výborov, čiže okolitých krajín. Plus mojich kolegov z exekutívy Európskych olympijských výborov (EOV). Zo štvrtkového zasadnutia v Štokholme sa mnohí z nich presúvajú cez Viedeň do Bratislavy," uviedol generálny sekretár SOV Jozef Liba. Z EOV prídu prezident Janez Kocijančič, viceprezident Niels Nygaard, aj generálny sekretár Raffaele Pagnozzi. Z radov prezidentov národných olympijských výborov (NOV) okrem dvoch už spomínaných olympijských medailistov z Moldavska a Maďarska sa zúčastnia Zlatko Mateša z Chorvátska, Spyros Capralos z Grécka a Andrzej Kraśnicki z Poľska, doplnia ich generálni sekretári piatich európskych NOV. V hľadisku bude aj prezident Medzinárodnej únie moderného päťboja Klaus Schormann.


Momentka z piatkovej tlačovej besedy k jubileu SOV. Druhý zľava režisér galaprogramu Nikita Slovák. FOTO JÁN SÚKUPExekutíva MOV provizórne uznala SOV za člena olympijského hnutia 16. marca 1993 na zasadnutí v Atlante, vďaka čomu mohol podať prihlášku na ZOH 1994 v Lillehammeri. K riadnemu uznaniu došlo o pol roka neskôr. Slovensko má na konte trinásť olympijských účastí (6 OH, 7 ZOH) a 36 medailí, najčerstvejšie sú ZOH 2018 v Pjongčangu. Anton Siekel stojí na čele SOV od 26. novembra 2016. Prvý prezident bol v januári tohto roku zosnulý Vladimír Černušák (19. decembra 1992 - 19. augusta 1999), po ňom prišiel František Chmelár, ktorý viedol organizáciu sedemnásť rokov (20. novembra 1999 - 26. novembra 2016).
 

"Pred 25 rokmi sme nespadli z neba. História olympizmu na Slovensku je vyše storočná, keď berieme do úvahy účasť športovcov zo Slovenska na OH. Na slovenskom území však olympijské otázky dlho išli akosi pomimo, nebol hlbší interes o olympijské veci. Nebyť profesora Černušáka, ktorý sa v roku 1981 stal členom MOV, možno by sme to mohli označiť za olympijskú dobu temna u nás. Treba si vážiť, ako sa SOV pomerne rýchlo etabloval a čo dosiahol za 25 rokov. V podstate oslavujeme 25 rokov samostatného slovenského športu. Dovtedy nebola možnosť reprezentovať Slovenskú republiku v zahraničí, to sme sa museli veľmi rýchlo naučiť," povedal na piatkovej tlačovej besede k jubileu SOV a k sobotňajšiemu galavečeru čestný prezident SOV František Chmelár.

Autor: TASR, sou

ZOSTÁVA DO Olympijských hier v Tokiu 2020

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X