Športová legenda a naša Gymnastka storočia Marianna Némethová-Krajčírová oslavuje 1. júna sedemdesiatku

Jubilantka Marika Némethová.Krajčírová pred vitrínou s jej striebornou medailou z OH 1968. FOTO JÁN SÚKUPBRATISLAVA 29. mája (SOV) - Pôvodom Košičanka Marianna Némethová-Krajčírová, pre priateľov Marika, je najúspešnejšia športová gymnastka v slovenskej histórii. Slovenská gymnastická federácia ju v roku 2000 vyhlásila za Gymnastku storočia a v roku 2016 jej Klub športových redaktorov SSN udelil titul Športová legenda. V piatok 1. júna oslavuje sedemdesiatku.
 

Trojnásobná olympionička získala na vrcholných súťažiach spolu šesť medailí (dve striebra z olympijských hier, zlato a bronz z majstrovstiev sveta, dva bronzy z majstrovstiev Európy). V druhej polovici 60. rokov minulého storočia patrila k najlepším gymnastkám na svete.
 

Na fotografii z čias, keď patrila do svetovej gymnastickej špičky. FOTO ARCHÍV SOVMarika Krajčírová sa narodila v Košiciach, ale gymnastike sa vedno s mladšou sestrou Dášou začala venovať v Bratislave, kam sa rodina presťahovala v roku 1956. Do svetovej výkonnosti vyrástla v Slavoji Vinohrady pod vedením trénera Jána Čížika. Ten ju viedol od jej jedenástich rokov. Na OH 1964 v Tokiu bola jediná Slovenka v družstve ako 16-ročná najmladšia členka celej československej výpravy. Prispela k druhému miestu družstva a vo viacboji obsadila 22. miesto, čo bol výborný debut.
 

Po tomto rýchlom úspechu Krajčírovej výkonnosť ďalej rástla. Na svetovom šampionáte 1966 v Dortmunde sa podieľala na historickom víťazstve družstva ČSSR nad dovtedy suverénnym družstvom ZSSR, víťaziacim všade nepretržite od OH 1952. Vo viacboji Marika skončila siedma, v preskoku piata.

 

Zrejme v životnej forme však bola o rok neskôr na európskom šampionáte v Amsterdame. Jej fenomenálna tímová kolegyňa Věra Čáslavská si tam vybojovala všetkých päť zlatých, ale blysla sa aj Krajčírová – vo viacboji i na bradlách získala bronz, v preskoku a v prostných bola štvrtá, na kladine piata!
 

Na fotografii strieborného družstva ČSSR na OH 1968 Marika celkom vľavo, vedľa fenomenálnej "kráľovnej" hier Věry Čáslavskej. FOTO ARCHÍV SOV Niekoľko týždňov pred olympijskými hrami 1968 v Mexico City vtrhli do Československa vojská Varšavskej zmluvy, ktoré udusili „Pražskú jar“ a demokratizačný proces. Predolympijská príprava družstva našich gymnastiek sa tým značne skomplikovala, ale v mexickej metropole cvičili skvele. V súťaži družstiev na OH 1968 vo fantastickej búrlivej atmosfére úradujúce majsterky sveta podľahli sovietskemu družstvu len o 65 tisícin bodu. Znovu jediná Slovenka v družstve Marika Krajčírová výrazne prispela k zisku striebra. Vo viacboji skončila deviata a v preskoku štvrtá - len 25 stotín od olympijského bronzu... Cvičila s veľkými bolesťami, pretože od príletu do Mexika ju sužoval veľký vred na stehne. V súťaži družstiev si pri cvičení na bradlách z tohto miesta vytrhla kus mäsa…
 

Fotografia zo záverečného obdobia jej kariéry. FOTO ARCHÍV SOVAj po rozlúčke fenomenálnej Čáslavskej družstvo ČSSR získalo na MS 1970 v Ľubľane bronzovú medailu. To už bola Marika jeho líderka, veď v tom roku získala domáci absolútny titul. K tímovému bronzu pridala v Ľubľane štvrté miesto na bradlách. Na jej tretej olympiáde v Mníchove 1972 to však už nebolo také slávne. Družstvo kleslo na piate miesto a jeho najstaršia členka – po vydaji už s menom Némethová – vo viacboji skončila osemnásta. Potom ukončila pretekársku kariéru.

 

Roky pracovala ako trénerka mládeže, v Bratislave viedla napríklad neskoršie reprezentantky ČSSR sestry Hullové či Šarmírovú. Jej dcéra Marianna sa dostala do juniorskej reprezentácie. Neskôr takmer dve desaťročia pôsobila v Taliansku. V posledných rokoch sa doma vrátila k trénovaniu mládeže.

 

Meno Marianny Némethovej-Krajčírovej nesie telocvičňa v bratislavskej Petržalke, v ktorej sa pripravujú viacerí slovenskí reprezentanti.

 

Slovenský olympijský výbor jubilantke srdečne blahoželá!

Autor: Ľubomír Souček

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X