Šprintér Ján Volko získal striebornú medailu v behu na 100 m na ME do 23 rokov

Bydgoszcz 14. júla (TASR) - Slovenský šprintér Ján Volko vybojoval na ME atlétov do 23 rokov v poľskej Bydgoszczi striebornú medailu. Vo finále behu na 100 m finišoval časom 10,18 a pre slovenskú atletiku v histórii šampionátov pridal do štatistiky šiesty vzácny kov. Zlatom sa ovenčil Brit Ojie Edoburun 10,14, tretí skončil Nór Jonathan Quarcoo s 10,29.
      
Ján Volko v rozbehoch i semifinále naznačil, že mu vo finále bude ťažko niekto vážnejšie konkurovať. V rozbehoch bol najrýchlejší zo všetkých časom 10,23, v semifinále sa ešte zrýchlil na 10,18 a opäť v celkovom sumáre zvíťazil, vždy s regulárnou podporou vetra 1,5 m/s, vo finále už v absolútnom bezvetrí. Pre zverenca Nadi Bendovej a Róberta Kresťanka bolo dôležité zvládnuť v 4. dráhe štart, čo sa mu aj podarilo, a potom to už bolo o jeho zaužívanom zrýchlení. Podľa sezónnych maxím pred finále bol jeho najväčší konkurent Brit Ojie Edoburun, ktorý ako jediný mal na konte lepší výkon (10,12) ako Volko, a v druhej polovici stovky sa aj naplno prejavil.
      
Ján Volko sa zo vzácneho kovu radoval. "Medaila znamená pre mňa veľa, v prvom rade som chcel tu na šampionáte bežať finále, no teraz je to už niečo iné, medailové. Britský bežec bol dnes lepší, no mohlo to dopadnúť aj inak, veľa nechýbalo. Škoda, že som nebežal v dráhe hneď pri ňom."
      
Na pridelenie 3. dráhy si trochu Ján Volko posťažoval. "Podarila sa medaila, nemám byť prečo sklamaný a nespokojný. Je to tak, ako to malo byť, som šťastný. Teraz to nebolo až také uvoľnené, viac som bežal cez silu, možno sa aj psychika i únava prejavili. Bežal som v tretej dráhe, podľa predchádzajúcich časov ako najväčší favorit, sú to zvláštne machinácie, takto si prilepšovať a dávať niekomu výhodu. Ja som však potvrdil, na čo mám, to je hlavné. Mám dve striebra, ťažko porovnávať HME, v Belehrade to bolo nečakanejšie, no každý beh bol o niečom inom."
      
Trénerka Naďa Bendová svojho zverenca vychválila. "Trochu sme dúfali v zlato, no striebro je tiež fantastický úspech. Som hrdá na Janka, svojím talentom robí radosť nám a druhým. Myslím si, že treba byť spokojný, mohlo to byť lepšie, no mohlo to dopadnúť aj horšie."
     
V histórii ME tejto kategórie nazbieralo Slovensko po striebre Volka šesť vzácnych kovov (2-2-2) vďaka piatim atlétom. Štatistiku poznamenal hlavne guliar Mikuláš Konopka, ktorý sa pozlátil v Göteborgu'99 i Amsterdame'01. Okrem neho medaily vybojovali v Amsterdame'01 bronzový kladivár Miloslav Konopka, v Bydgoszczi'03 strieborná v behu na 800 m Lucia Klocová, pred desiatimi rokmi v Debrecíne'07 bronzový kladivár Marcel Lomnický a teraz v Bydgoszci na štadióne Zdzislawa Krzyszkowiaka strieborný 20-ročný Volko. Pre člena BK HNTN Bratislava je to najväčší úspech v kariére, keď vyrovnal leskom medaily aj doterajší veľký úspech, striebro na HME na šesťdesiatke tohto roku v Belehrade.

Finálové výsledky
muži
100 m: 1. Ojie Edoburun (V. Brit.) 10,14, 2. Ján VOLKO (SR) 10,18, 3. Jonathan Quarcoo (Nór.) 10,29, 4. Samuli Samuelsson (Fín.) 10,36, 5. Reuben Arthur (V. Brit.) 10,39, 6. Austin Hamilton Švéd.) 10,40  © 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri