Športové aktuality
3 min. čítania

Štvornásobný olympionik v atletike a majster Európy 1990 na chodeckej dvadsiatke Pavol Blažek má šesťdesiat!

Gabriel Bogdányi
Pavol Blažek a jeho radosť zo zisku titulu majstra Európy 1990 v chôdzi na 20 km.
Foto
ŠTART

BRATISLAVA 9. júla (SAZ) - Štrnásť účastí na vrcholných podujatiach – štyri olympiády, päť svetových i európskych šampionátov – zlato a bronz z majstrovstiev Európy , takmer deväť rokov svetový rekordér. Úctyhodná bilancia! Len málokto zo slovenských atlétov sa môže pochváliť vizitkou, akú má pri svojom konte Pavol Blažek. Chodecký šampión 9. júla oslavuje okrúhle jubileum – 60. narodeniny.

Rodák zo Zelenča neďaleko Trnavy patrí k najväčším postavám v histórii slovenskej chôdze. Osemnásť rokov – od premiéry na ME 1978 v Prahe až po derniéru na OH 1996 v Atlante, nechýbal na žiadnom významnom podujatí. Výnimkou boli len OH 1984 v Los Angeles, kam Blažek necestoval nie z vlastnej viny, ale doplatil na bojkot hier zo strany takmer celého vtedajšieho socialistického bloku.

Vrchol Blažekovej kariéry, ktorý bol jeden z pilierov mimoriadne úspešnej tréningovej skupiny kouča Juraja Benčíka, bola víťazná dvadsiatka na ME 1990 v Splite. Pár dní po nich, 16. septembra 1990, sa ocitol v centre pozornosti médií (aj svetových) znova. V nemeckom Hildesheime zlepšil svetový rekord v chôdzi na 20 km časom 1:18:13 h. Na čele historických tabuliek vydržal bezmála deväť rokov, kým ho v máji 1999 neprekonal v nemeckom Eisenhüttenstadte Guatemalčan Julio Martínez. Na čele slovenských je doteraz…

Pavol Blažek začal svoju športovú kariéru v roku 1972 v mládežníckej chodeckej skupine trénera Ľudovíta Žambokréthyho v Lokomotíve Trnava. Po príchode na vojenčinu do Dukly Banská Bystrica k trénerovi Ladislavovi Mocovi na jeseň v roku 1977 si už po necelom roku účinkovania v seniorskej kategórii vybojoval nomináciu na ME v Prahe. Prvý veľký úspech dosiahol na ďalších ME v Aténach 1982, keď na 20 km skončil tretí za víťazným Španielom Josém Marínom a strieborným krajanom Jozefom Pribilincom, neskorším olympijským víťazom na dvadsiatke zo Soulu 1988, hlavnou hviezdou Benčíkovej skvelej chodeckej partie z 80. rokov minulého storočia.

Blažek ostal športu i banskobystrickej Dukle, v ktorej farbách dosiahol najväčšie úspechy, verný aj po skončení kariéry. Najskôr pracoval tri roky ako tréner (synovi Michalovi pomohol k striebru na MEJ 2003), neskôr ako organizačný pracovník na marketingovom oddelení a na tomto poste vydržal až doteraz. V otcových chodeckých šľapajach sa vydala aj dcéra Zuzana Blažeková. Na OH v Sydney 2000 bola jediná žena v atletickej časti slovenskej výpravy.

Exmajster Európy 1990 nezaháľa na v šesťdesiatke. Stále športuje. Na chvíľu sa ako veterán ešte vrátil k chôdzi – v roku 2004 si vybojoval európske veteránske zlato na 10 km v kategórii 45 až 49-ročných – no jeho koníček je beh. Zvládol už 37 maratónov, najrýchlejší za 3:08:20 h v roku 2008.

Jubilant Pavol Blažek je držiteľ ocenenia fair play, ktoré mu v roku 1992 v Prahe osobne odovzdal vtedajší prezident Medzinárodného olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. Takisto získal aj Bronzové kruhy SOV (2008) a Medailu SOV (2017), od roku 2014 je členom Siene slávy slovenskej atletiky.

Postavou nevysoký chlapík vynikal skôr skromnosťou, charakterizovali ho viac činy ako slová. Pracovitý, slušný, kamarátsky a vždy ochotný pomôcť – to je chodecký šampión Blažek. Jednoducho zlatý chlapec!

Živió, Paľko!

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV