Titul OLY za menom poctí olympionikov na celom svete

Prezident MOV Thomas Bach (v strede) si prevzal certifikát OLY ako prvý. V prítomnosti predsedníčky komisie športovcov MOV Angely Ruggierovej mu ho odovzdal prezident WOA Joël Bouzou. Foto MOVBRATISLAVA 14. novembra (SOV) - Svetová asociácia olympionikov (WOA) predstavila na 8. medzinárodnom fóre športovcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v Lausanne novinku v podobe titulu OLY za menom. Podľa stanoviska jazykovej poradne sa u Slovákov má titul písať za priezviskom a čiarkou.
 

Prvým olympionikom, ktorému bol udelený certifikát s titulom OLY, sa stal prezident MOV a olympijský víťaz 1976 v šerme Thomas Bach. Udelil mu ho prezident WOA a bývalý moderný päťbojár, bronzový olympijský medailista Joël Bouzou, ktorý zároveň vyzval všetkých olympionikov z celého sveta, aby sa prihlásili o titul OLY a používali ho podobne, ako napríklad PhD.
 

Nový titul má prispieť k symbolickému uznaniu olympionikov v spoločnosti a pripomenúť ich sociálnu, charitatívnu, profesionálnu a komunitnú prácu. Slúžiť má aj ako jedinečná pripomienka úspechu olympionikov a má tiež zvýrazniť ich úlohu stelesňovať hodnoty olympizmu v každodennom živote. Na titul OLY má nárok každý športovec, ktorý súťažil na OH alebo ZOH a pokračuje v presadzovaní hodnôt zakotvených v Olympijskej charte.
 

„Účasťou na OH olympionici dosiahli niečo výnimočné a za to musia byť ocenení. Sú skutočnými vzormi v spoločnosti a ambasádormi olympijského hnutia. Podobne ako stať sa lekárom, právnikom alebo univerzitným profesorom, aj stať sa olympionikom si vyžaduje veľa rokov tvrdej práce. Verím, že táto iniciatíva prinesie olympionikom uznanie, ktoré si zaslúžia,“ zdôvodnil olympijskú novinku prezident WOA Joël Bouzou.

Autor: (šil)

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X