Tretím celosvetovým ambasádorom OH mládeže je čínska basketbalová superstar Jao Ming

BRATISALAVA 28. júla (sou) - To, čo sme už avizovali v júni, je odteraz oficiálne skutočnosťou. Tretím celosvetovým ambasádorom nadchádzajúcich II. olympijských hier mládeže v čínskom Nankingu (uskutočnia sa 16. – 28. augusta) sa stal čínsky hviezdny basketbalista Jao Ming. Jeho nomináciu zverejnil v pondelok MedzinárodnýJao Ming vo farbách Houstonu Rockets v NBA. FOTO TASR/AP olympijský výbor.

Celosvetovo azda najznámejší čínsky športovec Jao Ming sa pridal k dvom iným svetoznámym športovcom, ktorí boli už dávnejšie v pozícii celosvetových ambasádorov OHM – k juhoafrickému plavcovi, olympijskému víťazovi z Londýna 2012 Chadovi LeClosovi (účastník OH mládeže 2010 na "veľkých" OH v súboji o zlato na 200 m motýlik tesne zdolal najúspešnejšieho olympionika všetkých čias Michaela Phelpsa z USA) a k hviezdnej americkej golfistke kórejského pôvodu Michelle Wieovej. Pôvodne bola ambasádorka OHM v Nankingu aj ruská hviezda skoku o žrdi Jelena Isinbajevová, lenže po otehotnení (dieťa priviedla na svet koncom júna) vypadla z hry.

Dlhoročná hviezda zámorskej NBA v tíme Houston Rockets, 33-ročný Jao Ming (meria 229 cm!) príde počas hier do Nankingu. Bude tam v kontakte s množstvom mladých olympionikov, ale predovšetkým s účastníkmi basketbalových turnajov, ktoré sa na OHM hrajú v streetballovom formáte. Podelí sa s nimi o svoje skúsenosti a dá im rady do ďalšej kariéry. Osemnásobný účastník zápasu hviezd NBA si na podujatí oživí spomienky na olympijské hry 2008 v Pekingu, kde bol na otváracom ceremoniáli vlajkonosič čínskej výpravy.

Celosvetoví ambasádori olympijských hier mládeže majú za úlohu svojimi známymi menami propagovať podujatie vo svete. Pred štyrmi rokmi pred premiérou OHM v Singapure MOV získal na túto úlohu ozajstné megahviezdy – amerického plavca Michaela Phelpsa, jamajského šprintéra Usaina Bolta a ruskú žrdkárku Jelenu Isinbajevovú. Pred ZOH mládeže 2012 v Innsbrucku mali celosvetoví ambasádori tiež nadmieru zvučné mená – boli to zjazdári Lindsey Vonnová z USA a Benjamin Raich z domáceho Rakúska, plus juhokórejská krasokorčuliarka Kim Ju-na.

Autor: Ľubomír Souček

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri