Tretím celosvetovým ambasádorom OH mládeže je čínska basketbalová superstar Jao Ming

BRATISALAVA 28. júla (sou) - To, čo sme už avizovali v júni, je odteraz oficiálne skutočnosťou. Tretím celosvetovým ambasádorom nadchádzajúcich II. olympijských hier mládeže v čínskom Nankingu (uskutočnia sa 16. – 28. augusta) sa stal čínsky hviezdny basketbalista Jao Ming. Jeho nomináciu zverejnil v pondelok MedzinárodnýJao Ming vo farbách Houstonu Rockets v NBA. FOTO TASR/AP olympijský výbor.

Celosvetovo azda najznámejší čínsky športovec Jao Ming sa pridal k dvom iným svetoznámym športovcom, ktorí boli už dávnejšie v pozícii celosvetových ambasádorov OHM – k juhoafrickému plavcovi, olympijskému víťazovi z Londýna 2012 Chadovi LeClosovi (účastník OH mládeže 2010 na "veľkých" OH v súboji o zlato na 200 m motýlik tesne zdolal najúspešnejšieho olympionika všetkých čias Michaela Phelpsa z USA) a k hviezdnej americkej golfistke kórejského pôvodu Michelle Wieovej. Pôvodne bola ambasádorka OHM v Nankingu aj ruská hviezda skoku o žrdi Jelena Isinbajevová, lenže po otehotnení (dieťa priviedla na svet koncom júna) vypadla z hry.

Dlhoročná hviezda zámorskej NBA v tíme Houston Rockets, 33-ročný Jao Ming (meria 229 cm!) príde počas hier do Nankingu. Bude tam v kontakte s množstvom mladých olympionikov, ale predovšetkým s účastníkmi basketbalových turnajov, ktoré sa na OHM hrajú v streetballovom formáte. Podelí sa s nimi o svoje skúsenosti a dá im rady do ďalšej kariéry. Osemnásobný účastník zápasu hviezd NBA si na podujatí oživí spomienky na olympijské hry 2008 v Pekingu, kde bol na otváracom ceremoniáli vlajkonosič čínskej výpravy.

Celosvetoví ambasádori olympijských hier mládeže majú za úlohu svojimi známymi menami propagovať podujatie vo svete. Pred štyrmi rokmi pred premiérou OHM v Singapure MOV získal na túto úlohu ozajstné megahviezdy – amerického plavca Michaela Phelpsa, jamajského šprintéra Usaina Bolta a ruskú žrdkárku Jelenu Isinbajevovú. Pred ZOH mládeže 2012 v Innsbrucku mali celosvetoví ambasádori tiež nadmieru zvučné mená – boli to zjazdári Lindsey Vonnová z USA a Benjamin Raich z domáceho Rakúska, plus juhokórejská krasokorčuliarka Kim Ju-na.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím