Športové aktuality
5 min. čítania

Trojnásobný olympijský víťaz a viceprezident ICF Tony Estanguet v Bratislave o vodnom slalome na OH v Riu de Janeiro

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 23. októbra (sou) – V Sydney 2000, Aténach 2004 aj v Londýne 2012 triumfoval francúzsky vodný slalomár Tony Estanguet v olympijskej súťaži singlkanoistov. Na stupni víťazov s ním vždy stál Slovák Michal Martikán (zlatýmmedailista z OH 1996 v Atlante a z OH 2008 v Pekingu) – jediný pretekár v histórii C1, ktorý dosiahol viac úspechov ako Tony Estanguet.

Zatiaľčo však Michal je ešte stále aktívny pretekár a bojoval aj o účasť na OH 2016 v Riu de Janeiro (v internom súboji podľahol Matejovi Beňušovi), Francúz po OH v Londýne presedlal na funkcionársku dráhu. Tony Estanguet je dnes je člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) za jeho komisiu športovcov, okrem toho je viceprezident Medzinárodnej kanoistickej federácie (ICF) a člen výkonného výboru Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Počas Estanguetovej nedávnej návštevy v Bratislave, kde sa zúčastnil na Európskom fóre športovcov, sme ho vyspovedali na tému príprav vodnoslalomárskych súťaží na olympijských hrách 2016.
 
Koľkokrát ste v súvislosti s olympijskými prípravami už boli v Riu de Janeiro?

„Zatiaľ jediný raz, pred dvoma rokmi. Bolo to v čase, keď sme museli riešiť problém, či sa olympijské vodnoslalomárske súťaže uskutočnia priamo v Riu, alebo až viac než tisíc kilometrov ďaleko vo Foz do Iguacú. Vtedy sme sa stretli s viacerými ľuďmi z organizačného výboru, aj so starostom mesta. Podarilo sa nám napokon presadiť, aby sa súťaže vo vodnom slalome predsa len uskutočnili v Riu. To je určite lepšie riešenie tak pre náš šport o pre samotných športovcov, ktorí by inak boli úplne mimo olympijského diania, ako aj pre olympijské dedičstvo v dejisku hier, či pre motivovanie mládeže.“
 

Člen MOV a viceprezident ICF Tony Estanguet na nedávnom Európskom fóre športovcov v Bratislave. FOTO: JÁN SÚKUP
Člen MOV a viceprezident ICF Tony Estanguet na nedávnom Európskom fóre športovcov v Bratislave.
Foto
JÁN SÚKUP

Bola hrozba presunu olympijských vodnoslalomárskych súťaží do Foz do Iguacú reálna?

„Áno, bola veľmi reálna. Nebolo to len strašenie. Zúčastnil som sa na stretnutí, kde organizátori rozhodli o presune súťaží z Ria. My sme s tým silno nesúhlasili. Našťastie sa nám podarilo miestnych ľudí presvedčiť, že aj presun dejiska do Foz do Iguacú by ich stál veľmi veľa peňazí. Okrem toho aj v tamojšom areáli sú určité problémy s traťou. Takže napokon padlo rozhodnutie, že slalom zostane v Riu.“
 
Bolo ťažké dosiahnuť to v rokovaniach s Brazílčanmi?

„Pre organizátorov predstavovala olympijská súťaž vo vodnom slalome v Riu naozaj veľkú výzvu, pretože v tom čase nemali žiadny plán ďalšieho využívania objektu po OH. V Medzinárodnej kanoistickej federácii však nemáme v záujem o stavbu areálu, ktorý by nemal poolympijské využitie, čo bol trebárs príklad Hellenikonu v Aténach po OH 2004. Zatiaľ sa však ešte stále naozaj obávame, ako to v Riu dopadne, pretože zázemie vodného slalomu je tam zatiaľ slabé.“
 
Čo s tým plánujete urobiť?

„Teraz v novembri pôjdem do Ria znovu – na prvý test nového kanála s účasťou špičkových pretekárov. Budem tam s organizátormi diskutovať o špeciálnych projektoch osobitne pre mládež. Pokúsim sa miestnej komunite vysvetliť, že takýto areál môže využívať hocikto, nielen pretekári vo vodnom slalome. Môžu tam jazdiť rafteri, verejnosť, a areál môže byť využívaný dlhodobo – podobne ako v austrálskom Penrithe, kde sa súťažilo na OH 2000. Toto posolstvo sa budeme snažiť komunikovať v Riu v najbližších mesiacoch - až do olympijských hier.“
 

Vizualizácia vodnoslalomárskeho stánku pre OH 2016 v mestskej časti Deodoro. FOTO: RIO 2016
Vizualizácia vodnoslalomárskeho stánku pre OH 2016 v mestskej časti Deodoro.
Foto
RIO 2016
Organizuje ICF s pomocou národných federácií aj nejakú pomoc pre organizátorov OH v Riu – podobne ako pred OH v Sydney, keď pre finančnú náročnosť výstavba kanála v Penrithe vášmu športu hrozilo vyradenie z programu OH 2000?

„Pokúsime sa byť nápomocní organizátorom odbornými radami, ale nie finančne. Ponúkneme pomoc našich expertov, aby sa všetko realizovalo s redukciou celkových nákladov na prevádzku zariadenia. Nie je to však naša povinnosť.“
 
Trať pre OH 2016 projektovali v Česku, kde v štúdiových podmienkach postavili jej zmenšený model a testovali prietok vody pri rôznom rozostavení podvodných bariér. Aké máte informácie o olympijskej trati v Riu a čo si o nej myslíte?

„Ešte som ju na vlastné oči nevidel, len projekty a uvedený model. Celkový rozmer športoviska je vzhľadom na iný profil trate, než bol na predošlých olympiádach, o niečo menší a vďaka tomu aj lacnejší. Už sme si zvykli na olympijské trate v tvare písmena U, ale táto trať v mestskej časti Deodoro je vytýčená priamo. To umožňuje ľahšie a lepšie ovládať prietok vody a prispôsobiť ho športovcom. Myslím si, že to bude veľmi pekné športovisko a verím, že slalomárom sa bude areál v Deodore páčiť. V novembri pôjdem do Ria na predolympijskú testovaciu súťaž, takže sa s ním zoznámim na vlastné oči.“
 
Dá sa táto trať prirovnať k nejakej inej vo svete?

„Každá olympijská trať vodného slalomu je špeciálna a každá dosahuje veľmi vysoký štandard. Tvorcovia projektu sa snažili využiť všetky poznatky z minulosti a naplánovať ju tak, aby zredukovali finančné náklady. Takže dúfam, že bude ešte o niečo lepšia ako londýnska v Lee Valley.“

Podujatia a športovci
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV