Účasť ruských športovcov na ZOH v Pjongčangu je v ohrození, WADA sa rozhodla nespolupracovať s RUSADA

Soul 16. novembra (TASR) - Svetová antidopingová agentúra (WADA) sa rozhodla nespolupracovať s ruskou antidopingovou organizáciou RUSADA. Toto rozhodnutie môže mať za následok zákaz štartu ruským športovcom na ZOH v Pjongčangu.
 

Rada nadácie WADA schválila na svojom stretnutí v Soule odporúčanie výboru pre preskúmanie dodržiavania pravidiel (CRC), že nebude spolupracovať s Rusmi. CRC uznala, že RUSADA je stále "nekompatibilná" s medzinárodným antidopingovým kódexom.

 

Rozhodnutie 38-člennej rady najvyššieho rozhodovacieho orgánu WADA pravdepodobne prinúti Medzinárodný olympijský výbor (MOV), aby zakázal ruským športovcom štartovať na ZOH v Pjongčangu v roku 2018. MOV má o tom rozhodnúť na budúci mesiac na zasadnutí výkonného výboru v Lausanne. Všetky krajiny a športové federácie musia plniť antidopingový kódex WADA, aby mali nárok štartu na olympijských hrách.
 

WADA už predtým v novembri 2015 vyhlásila spoločnosť RUSADA za nevyhovujúcu po vyšetrovaní dopingových obvinení v Rusku. Ruskí predstavitelia odmietajú teóriu, podľa ktorej išlo o štátom riadený systém užívania zakázaných podporných látok. Podľa WADA však RUSADA nesplnila dve požiadavky, ktoré boli nariadené na obnovenie ruských antidopingových programov po vyšetrovaní. Jednou z podmienok bolo, že Rusko akceptuje zistenia správy, ktorá ukázala, že viac ako 1000 ruských športovcov bolo zapojených do rozsiahleho systematického dopingového programu počas piatich rokov. Ruský minister športu Pavel Kolobkov pripustil, že antidopingový systém v jeho krajine v minulosti zlyhal, ale poprel, že existuje štátom riadený systém dopingu.
 

Podľa Kolobkova nemajú obvinenia nič spoločné so súčasnou organizáciou RUSADA a sú vytvorené umelo z politických dôvodov. Šéf ruského olympijského výboru Alexander Žukov vyhlásil, že spoločnosť RUSADA je teraz novou nezávislou organizáciou a zdôraznil, že za uplynulé dva roky pôsobí v súlade s kódexom WADA. Podľa neho sa ruskí športovci, ktorým nebolo dokázané užitie nepovolených látok, musia zúčastniť na nadchádzajúcich hrách zimnej olympiády.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X