V Aténach v posledný aprílový deň slávnostne zapálili oheň pre augustové II. olympijské hry mládeže v čínskom Nankingu, celosvetová štafeta bude virtuálna

Zapaľovanie ohňa pre OHM 2014 v Nankingu. FOTO©NYOGOCATÉNY 1. mája (MOV/SOV) – Na Panaténajskom štadióne v Aténach, na ktorom sa konalo slávnostné otvorenie premiérových novovekých hier olympiády v roku 1896, sa v posledný aprílový deň uskutočnilo slávnostné zapálenie ohňa pre II. olympijské hry mládeže v čínskom Nankingu (budú sa konať v termíne 16. – 28. augusta 2014). Podobne ako pri tradičnom ceremoniáli, ktorý sa pred každými OH a ZOH koná v gréckej antickej Olympii, aj v Aténach oheň zapálila žena odetá v rúchu kňažnej z Hérinho chrámu v Olympii s pomocou parabolického zrkladla slnečnými lúčmi. Z jej rúk si oheň prevzal prvý zo štyroch bežcov štafety (po dvaja boli z Grécka aj z Číny), ktorí s ním na štadióne prebehli krátke úseky.

Odovzdanie pochodne prvému bežcovi štafety, ktorá však bude pokračovať virtuálne. FOTO©NYOGOCTýmto zapálením ohňa odštartovala virtuálna olympijská štafeta. Prostredníctvom špeciálnej aplikácie (dá sa stiahnuť zo stránky www.nanjing2014.org) sa do nej teraz môžu zapojiť ľudia z celého sveta. Aplikácia umožní zapojenie a inšpirovanie fanúšikov každého veku, farby pleti, národnosti či vierovyznania. Tí sa prostredníctvom nej jednak dozvedia o hnutí v znamení piatich kruhov a o olympijských hodnotách, ale objavia aj množstvo zábavy a rozmanitých aktivít. Virtuálna štafeta bude mať 258 online zastávok vo všetkých 204 krajinách, ktorých reprezentanti sa zúčastnia na OHM v Nankingu. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v snahe čo najviac sa priblížiť mladej generácii v spolupráci s organizačným výborom OHM v Nankingu (NYOGOC) vôbec prvý raz použil takúto metódu.

Virtuálna štafeta bude prebiehať spolu 98 dní - až dovtedy, kým na čínskom území krátko pred slávnostným otvorením II. OH mládeže v Nankingu nespustia iba niekoľkodňovú tradičnú ozajstnú štafetu. „Dnešné zapálenie ohňa znamená symbolický začiatok týchto hier. Dúfame, že bude inšpirovať ľudí, aby boli aktívni a vyznávali olympijské hodnoty – výnimočnosť, priateľstvo a rešpekt. Nech teraz oheň olympijských hier mládeže prenáša vášne a sny mladých ľudí do každého kúta sveta pred tým, než sa v auguste objaví v Nankingu,“ povedal na ceremoniáli v Aténach „otec“ olympijských hier mládeže a čestný prezident MOV Jacques Rogge.

Popri Jacquovi Roggem sa na slávnosti na Panaténajskom štadióne zúčastnili ďalšie významné osobnosti – predseda Čínskeho olympijskéhon výboru Liu Peng, primátor Nankingu a viceprezident NYOGOC Miao Rui-lin, predseda koordinačnej komisie MOV pre OHM 2014 Alexander Popov a prezident Gréckeho olympijského výboru Spyros Capralos.

Autor: (sou)

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri