V Aténach v posledný aprílový deň slávnostne zapálili oheň pre augustové II. olympijské hry mládeže v čínskom Nankingu, celosvetová štafeta bude virtuálna

Zapaľovanie ohňa pre OHM 2014 v Nankingu. FOTO©NYOGOCATÉNY 1. mája (MOV/SOV) – Na Panaténajskom štadióne v Aténach, na ktorom sa konalo slávnostné otvorenie premiérových novovekých hier olympiády v roku 1896, sa v posledný aprílový deň uskutočnilo slávnostné zapálenie ohňa pre II. olympijské hry mládeže v čínskom Nankingu (budú sa konať v termíne 16. – 28. augusta 2014). Podobne ako pri tradičnom ceremoniáli, ktorý sa pred každými OH a ZOH koná v gréckej antickej Olympii, aj v Aténach oheň zapálila žena odetá v rúchu kňažnej z Hérinho chrámu v Olympii s pomocou parabolického zrkladla slnečnými lúčmi. Z jej rúk si oheň prevzal prvý zo štyroch bežcov štafety (po dvaja boli z Grécka aj z Číny), ktorí s ním na štadióne prebehli krátke úseky.

Odovzdanie pochodne prvému bežcovi štafety, ktorá však bude pokračovať virtuálne. FOTO©NYOGOCTýmto zapálením ohňa odštartovala virtuálna olympijská štafeta. Prostredníctvom špeciálnej aplikácie (dá sa stiahnuť zo stránky www.nanjing2014.org) sa do nej teraz môžu zapojiť ľudia z celého sveta. Aplikácia umožní zapojenie a inšpirovanie fanúšikov každého veku, farby pleti, národnosti či vierovyznania. Tí sa prostredníctvom nej jednak dozvedia o hnutí v znamení piatich kruhov a o olympijských hodnotách, ale objavia aj množstvo zábavy a rozmanitých aktivít. Virtuálna štafeta bude mať 258 online zastávok vo všetkých 204 krajinách, ktorých reprezentanti sa zúčastnia na OHM v Nankingu. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v snahe čo najviac sa priblížiť mladej generácii v spolupráci s organizačným výborom OHM v Nankingu (NYOGOC) vôbec prvý raz použil takúto metódu.

Virtuálna štafeta bude prebiehať spolu 98 dní - až dovtedy, kým na čínskom území krátko pred slávnostným otvorením II. OH mládeže v Nankingu nespustia iba niekoľkodňovú tradičnú ozajstnú štafetu. „Dnešné zapálenie ohňa znamená symbolický začiatok týchto hier. Dúfame, že bude inšpirovať ľudí, aby boli aktívni a vyznávali olympijské hodnoty – výnimočnosť, priateľstvo a rešpekt. Nech teraz oheň olympijských hier mládeže prenáša vášne a sny mladých ľudí do každého kúta sveta pred tým, než sa v auguste objaví v Nankingu,“ povedal na ceremoniáli v Aténach „otec“ olympijských hier mládeže a čestný prezident MOV Jacques Rogge.

Popri Jacquovi Roggem sa na slávnosti na Panaténajskom štadióne zúčastnili ďalšie významné osobnosti – predseda Čínskeho olympijskéhon výboru Liu Peng, primátor Nankingu a viceprezident NYOGOC Miao Rui-lin, predseda koordinačnej komisie MOV pre OHM 2014 Alexander Popov a prezident Gréckeho olympijského výboru Spyros Capralos.

Autor: (sou)

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím