3 min. čítania

V biatlonovej štafete mužov na ZOH v Soči 12. miesto Slovákov, zvíťazili domáci Rusi

Červená Poľana 22. februára (TASR) - Biatlonová štafeta Rusov v zložení Aleksej Volkov, Jevgenij Ustiugov, Dmitrij Malyško a Anton Šipulin si na 4x7,5 km trati vybojovala poslednú 11. zlatú medailu na ZOH v Soči. O striebro sa zaslúžili Nemci so stratou 3,5 sekundy a o bronz Rakúšania s odstupom 29,8 sekundy. Slováci s Pavlom Hurajtom, Tomášom Hasillom, Miroslavom Matiaškom a Matejom Kazárom finišovali na 12. mieste (+3:07,9).

Najväčší favoriti Nóri, ktorí dominovali aj pred štyrmi rokmi vo Vancouveri, sa pokúsili obhájiť zlato z Vancouveru a dopriať aj svojmu kolegovi Ole Einarovi Björndalenovi, ktorý bol vždy súčasťou zlatého nórskeho kvarteta, nielen pred štyrmi rokmi, ale aj v Salt Lake City'02.

Od Pavla Hurajta na prvom úseku sa žiadalo najmä rýchlo a presne obe položky zastrieľať. V bezvetrí mu ležka vyšla perfektne za 24 sekúnd, rovnako ako on však neurobili chybu 15-ti a žiaden zo štartovného poľa nebežal trestný okruh. Na 'stojke' Kanaďan Le Guellec nevyčistil jeden terč a z prvého miesta klesol až na 17-te. Opäť perfektne mieril Hurajt, dostrieľal ako štvrtý za 22 sekúnd a splnil presne to, čo sa od neho vyžadovalo, navyše, ako sa vyjadril, vo svojich posledných pretekoch v kariére, vrátane seriálu Svetového pohára. Na odovzdávke boli najrýchlejší Nóri s Tarjei Boeom pred Nemcom Lesserom (+10,3) a Rusom Volkovom (+16,1), Hurajt na 6. priečke (+30,0).

Pred Tomášom Hasillom sa vynorila na druhom úseku ťažká úloha. Pole sa roztrhalo, postupne bežecky oproti konkurencii strácal, aj keď sa veľmi snažil udržať tempo. 'Ležku' však zastrieľal stopercentne a vybehol zo strelnice na 4. mieste, ktoré pred streľbou patrilo USA. Hasilla na tretí terč v 'stojke' dobíjal (celková strelecká bilancia 0+0, 0+2), klesol na 9. miesto a na odovzdávke bol 11-ty, s odstupom 1:00,2 min na vedúceho Nóra J.T. Boea.

Tretí úsek patril na čele lietajúcemu Björndalenovi. Jeho na červeno namaľovaná malokalibrovka sa v 'ležke' nemýlila, Miroslav Matiaško dobíjal len raz. 'Stojka' Björndalena zaváňala genialitou, trvala len 20 sekúnd, no ani ona ešte výraznejší náskok pre Nórov nevytvorila. Všetci Slováci tlačili Matiaška do výstrelov a aj keď dobíjal len raz (0+1, 0+1), strelecký čas 1:12,0 min bol deprimujúci.

Do záverečného úseku vbehol prvý Nór Svendsen, druhý Nemec Schempp (+2,0), tretí Rus Šipulin (+16,6). 'Ležku' pálili Svendsen a Schempp súčasne, s nepatrnou stratou Šipulin a Rakúšan Landertinger. Dobíjaniam sa síce nevyhli, no nikoho nezvýhodnili a o ničom sa nerozhodlo. Matej Kazár dobíjal s náhradnou zbraňou na štvrtý terč. Záverečné streľba vyvolala eufóriu v nemeckom tábore, aj v ruskom, Landertinger dobíjal raz a Svendsen dokonca musel odkrútiť trestné kolo. Schemppa od Šipulina delila 4,1 sekundy a obaja bojovali pre svoju krajinu o premiérové biatlonové zlato v Soči. Ďaleko za nimi sa vytrápil Matej Kazár (0+2, 1+3), bežal trestný okruh a stratil nádej zabojovať o umiestenie v najlepšej desiatke.

Finiš bol infarktový, Šipulin tesne pred štadiónom predbehol Schemppa a v záverečných metroch si už víťazstvo v burácajúcej kulise nenechal vziať.

Výsledky štafety mužov na 4x7,5 km:
1. Rusko (Volkov, Ustiugov, Malyško, Šipulin) 1:12:15,9 (0 tr. okr.+8 dobíjaní)), 2. Nemecko (Lesser, Böhm, Peiffer, Schempp) +3,5 (0+2), 3. Rakúsko (Sumann, Mesotitsch, Eder, Landertinger) 29,8 (0+7),... 12. Slovensko (Pavol Hurajt, Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško, Matej Kazár) 3:07,9 (1+9).