V Nankingu slávnostne otvorili II. olympijské hry mládeže, otvorenie bolo napriek lejaku veľmi pôsobivé

Jakub Grigar pri nástupe so slovenskou vlajkou. FOTO ĽUBOMíR SOUČEKNANKING 17. augusta (píše tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček) – Po predohre v podobe úvodných zápasov futbalového turnaja chlapcov v sobotu večer na Olympijskom štadióne v čínskom Nankingu pred viac než 50 000 divákmi slávnostne otvorili II. olympijské hry mládeže. Zúčastní sa na nich takmer 3800 športovcov vo veku 15 až 18 rokov z viac ako 200 krajín sveta. O medaily sa na nich v 28 športových odvetviach bude bojovať od 17. do 28. augusta. Slovensko reprezentuje 38 mladých olympionikov.


Hlavný program celého ceremoniálu trval rovné dve hodiny. Na rozdiel od „veľkých“ olympiád na tejto mládežníckej na ploche defilovali len vlajkonosiči jednotlivých krajín, čo výrazne skrátilo tradične najzdĺhavejšiu časť otváracieho ceremoniálu. Ostatní členovia výprav sledovali celý program z hľadiska. Slovenskú vlajku na slávnostnom otvorení niesol kajakár Jakub Grigar, vlaňajší juniorský majster sveta aj Európy vo vodnom slalome. Na ceremoniáli sa zúčastnila veľká väčšina členov slovenskej výpravy. Absentovali prakticky len tí športovci, ktorých hneď v pondelok čakajú súťaže.
Plavkyňa Karolína Hájková na otvorenie nešla, ale aspoň naň patrične pripravila našu mladú ambasádorku Moniku Fašungovú. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEK

Rozsahom aj obsahom programu, ktorý sa niesol v znamení snov (čínskeho, globálneho a mládežníckeho) sa otvárací ceremoniál OH mládeže veľmi približoval tomu, čo celý svet zvykne sledovať na otvorení „veľkých“ olympiád. Aj úplne zaplnené hľadisko veľkého štadióna potvrdilo, aký význam prikladá Čína tomuto podujatiu. Oficiálne ho otvoril prezident najľudnatejšej krajiny sveta Si Ťin-pching. Medzi viacerými významnými hosťami bol na otvorení prítomný aj generálny tajomník Organizácie spojených národov (OSN) Pan Ki-mun.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach vo svojom príhovore športovcom odkázal: "Užite si hry!" A aby podnietil všetkých prítomných podeliť sa o svoje zážitky z Nankingu pred svetom, priamo na pódiu si spolu s piatimi mladými športovcami z piatich kontinentov mobilmi urobili „selfie“ fotografiu na šírenie po sociálnych sieťach (#YOGselfie)...

Pôvodne mali v Nankingu štartovať športovci vyslaní 204 národnými olympijskými výbormi (NOV), plus pod olympijskou vlajkou jedna atlétka z Južného Sudánu, ktorý zatiaľ nemá uznaný NOV. Avšak v dôsledku šírenia vírusu ebola v Afrike vlády niektorých krajín rozhodli o neúčasti ich športovcov. Výprava Libérie do Číny ani neodcestovala, Zo Sierry Leone prišiel len jeden funkcionár, ktorý je už na ceste domov a najnovšie v sobotu povolala výpravu naspäť do vlasti aj vláda Nigérie. Spolu teda budú v Nankingu štartovať reprezentanti 201 olympijských výborov, plus zástupkyňa Južného Sudánu. Športovci z Kene, kde sa tiež vyskytla ebola, v Nankingu súťažiť budú. MOV však z dôvodu ochrany zdravia ostatných účastníkov v snahe minimalizovať riziko znemožnil účasť dvoch športovcov z krajiny s väčším výskytom eboly v bojových športoch a jedného športovca v plávaní.
Momentka z pôsobibvého artistického vystúpenia na lanách vysoko nad plochou. FOTPO XINHUA

Hoci počas celého otváracieho ceremoniálu husto lialo, program bol veľmi pôsobivý. Čína v ňom prezentovala kus svojej kultúry, histórie, vynálezov, aj artistického umenia. Vrcholmi boli dve čísla – jedno vskutku masové s obrovskými maketami lodí na ramenách množstva účinkujúcich (pripomienka veľkých čínskych námorných výprav pred viac než šesťsto rokmi) a ďalšie s obdivuhodnými kúskami artistov zavesených na lanách, ktorí svojimi telami vytvárali vysoko nad plochou jedinečné obrazce.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím