V obrovskom slalome na ZOH v Soči zvíťazil americký lyžiar Ligety, Adam Žampa na 22. mieste

Červená Poľana 19. februára (TASR) - Americký lyžiar Ted Ligety získal na ZOH v Soči zlatú medailu v obrovskom slalome. Dvojnásobný majster sveta triumfoval v stredisku Roza Chutor s náskokom 48 stotín pred Francúzom Steveom Missilierom. Aj bronz putuje do krajiny galského kohúta zásluhou Alexisa Pinturaulta. Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil 22. miesto so stratou 3,12 s na Ligetyho, ktorý pred ôsmimi rokmi na ZOH v Turíne vybojoval zlato v superkombinácii. Andreas Žampa bol 32. (+6,33).

Po 1. kole bol Adam Žampa na 20. priečke s mankom 2,05 na Ligetyho, v druhom kole sa však nevyhol viacerým zaváhaniam, čo ho pripravilo o lepší výsledok. V cieli nebol so svojou jazdou vôbec spokojný. "Bola to moja najmenej vydarená jazda na olympiáde. Hore som mal celkom dobrý pocit, no niečo tomu chýbalo. Keď som mal v dolnej časti trate nabrať rýchlosť, išiel som neskoro do brán. Išiel som naplno, nepotrebujem byť 15. alebo 20. Treba z toho vyťažiť maximum, dnes sa mi to však nepodarilo. Čaká má ešte môj obľúbený slalom. Vo štvrtok si dám oddych, potrebujem načerpať nové sily," povedal Adam Žampa v prvej reakcii pre RTVS.

Ligety si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už po 1. kole, keď sa usadil na čele s náskokom 93 stotín pred najväčším prekvapením súťaže Čechom Ondřejom Bankom. V 2. kole dosiahol Ligety až 14. najrýchlejší čas, aj ten mu však stačil na to, aby sa po dvoch zlatých z MS a štyroch malých glóbusoch dočkal v obrovskom slalome vytúženého olympijského zlata. Bank nevyužil šancu na zisk historickej medaily pre české mužské alpské lyžovanie a skončil napokon piaty za obhajcom veľkéhó glóbusu Rakúšanom Marcelom Hirscherom

Výsledky obrovského slalomu mužov:
1. Ligety (USA) 2:45,29 (1:21,08-1:24,21), 2. Missillier (Fr.) +0,48 (1:22,58-1:23,19), 3. Pinturault (Fr.) +0,64 (1:22,44-1:23,49), ...22. Adam ŽAMPA (SR) +3,12, 32. Andreas ŽAMPA (SR) +6,33