V obrovskom slalome na ZOH v Soči zvíťazil americký lyžiar Ligety, Adam Žampa na 22. mieste

Červená Poľana 19. februára (TASR) - Americký lyžiar Ted Ligety získal na ZOH v Soči zlatú medailu v obrovskom slalome. Dvojnásobný majster sveta triumfoval v stredisku Roza Chutor s náskokom 48 stotín pred Francúzom Steveom Missilierom. Aj bronz putuje do krajiny galského kohúta zásluhou Alexisa Pinturaulta. Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil 22. miesto so stratou 3,12 s na Ligetyho, ktorý pred ôsmimi rokmi na ZOH v Turíne vybojoval zlato v superkombinácii. Andreas Žampa bol 32. (+6,33).
      
Po 1. kole bol Adam Žampa na 20. priečke s mankom 2,05 na Ligetyho, v druhom kole sa však nevyhol viacerým zaváhaniam, čo ho pripravilo o lepší výsledok. V cieli nebol so svojou jazdou vôbec spokojný. "Bola to moja najmenej vydarená jazda na olympiáde. Hore som mal celkom dobrý pocit, no niečo tomu chýbalo. Keď som mal v dolnej časti trate nabrať rýchlosť, išiel som neskoro do brán. Išiel som naplno, nepotrebujem byť 15. alebo 20. Treba z toho vyťažiť maximum, dnes sa mi to však nepodarilo. Čaká má ešte môj obľúbený slalom. Vo štvrtok si dám oddych, potrebujem načerpať nové sily," povedal Adam Žampa v prvej reakcii pre RTVS.
      
Ligety si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už po 1. kole, keď sa usadil na čele s náskokom 93 stotín pred najväčším prekvapením súťaže Čechom Ondřejom Bankom. V 2. kole dosiahol Ligety až 14. najrýchlejší čas, aj ten mu však stačil na to, aby sa po dvoch zlatých z MS a štyroch malých glóbusoch dočkal v obrovskom slalome vytúženého olympijského zlata. Bank nevyužil šancu na zisk historickej medaily pre české mužské alpské lyžovanie a skončil napokon piaty za obhajcom veľkéhó glóbusu Rakúšanom Marcelom Hirscherom.    

Výsledky obrovského slalomu mužov:
1. Ligety (USA) 2:45,29 (1:21,08-1:24,21), 2. Missillier (Fr.) +0,48 (1:22,58-1:23,19), 3. Pinturault (Fr.) +0,64 (1:22,44-1:23,49), ...22. Adam ŽAMPA (SR) +3,12, 32. Andreas ŽAMPA (SR) +6,33© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím