V Pjongčangu už horí olympijský oheň, zapálila ho krasokorčuliarka Kim Ju-na

Momentka z nástupu slovenskej výpravy na slávnostnom otvorení ZOH 2018. FOTO TASR/MICHAL SVÍTOKPjongčang 9. februára (TASR) - V poradí XXIII. zimné olympijské hry v juhokórejskom Pjongčangu odštartovali v piatok slávnostným otváracím ceremoniálom. ZOH 2018 oficiálne otvoril o 21:42 miestneho času, t.j. 13:42 SEČ juhokórejský prezident Mun Čä-in. Ceremoniál sa niesol v duchu motta "Peace in motion", teda "Mier v pohybe", pričom pripomenul aj bohatú kórejskú kultúru. Prostredníctvom televíznej obrazovky sledovali ceremoniál približne tri miliardy ľudí, priamo v dejisku olympiády malo tú česť 35.000 divákov.
 

Pestrofarebný program, ktorý sa Kórejčanom podarilo dokonale utajiť až do poslednej chvíle, odštartoval úderom najstaršieho kórejského zvonu Mieru a pokoja. Váži 750 kilogramov a je vyrobený z ťažkého bronzu. Zároveň sa gong symbolicky ozval aj v ďalších juhokórejských mestách. Po ňom nasledoval krátky ohňostroj. Program sa niesol v olympijskom hesle "Peace in motion", so základným odkazom harmónie a zbližovania. Ceremoniálom sprevádzalo päť detí, predstavujúcich päť elementov, oblečených vo farbách olympijských kruhov, v spoločnosti obrovského snežného tigra, ktorý je aj maskotom Hier. Nechýbalo množstvo symbolických odkazov na bohatú kórejskú kultúru.
 

V časti "Harmónia vesmíru" bubeníci a tanečníci vytvorili na ploche symbol jin a jang a obrovskú juhokórejskú vlajku. Vzápätí prinieslo na plochu oseSlovenskú zástavu niesla zjazdárka Veronika Velez Zuzulová. FOTO TASR/MICHAL SVÍTOKm kórejských športovcov už menšiu národnú vlajku s jin a jang a so štyrmi symbolmi, ktoré predstavujú nebo, zem, mesiac a vodu. Vlajka vystúpala po stožiari za zvukov národnej hymny, ktorú spieval národný kórejský súbor.

Ceremoniál pokračoval v rýchlom tempe tradičným defilé zúčastnených krajín a ich športovcov. Prvou krajinou, ktorej športovci zamávali nadšenému davu divákov, bolo Grécko. V staroveku sa práve pod Akropolou zrodila myšlienka olympijského ducha a symbolicky sa tu uskutočnili v roku 1896 aj prvé novoveké olympijské hry, odvtedy Gréci pochodujú oválom počas ceremoniálu ako prví. Zvyšok krajín nastúpil podľa kórejskej abecedy hangul, pozostávajúcej z 10 samohlások a 14 spoluhlások. Slovenská výprava vpochodovala na štadión ako 39. v poradí z 91, o 20:44 miestneho času (12:44 SEČ). Vlajkonosičkou slovenskej výpravy bola lyžiarka Veronika Velez Zuzulová. V početnom zástupe chýbala napríklad biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá sa chcela koncentrovať na sobotňajší šprint na 7,5 km.
 

Spoločný nástup výprav oboch kórejských štátov. FOTO TASR/APRuskí reprezentanti v dôsledku dopingového škandálu nastúpili pod hlavičkou tímu "Olympijskí športovci z Ruska" a namiesto národnej vlajky išli za olympijskou vlajkou, ktorú niesla dobrovoľníčka. Na bielom oblečení im takisto chýbali národné symboly. Ceremoniál si užívali i "Kokosy na snehu", po jamajských bobistoch sa na olympiáde premiérovo predstaví aj ženský tím z tohto karibského ostrova. Rovnako ako v Riu 2006, kde súťažil v taekwonde, upútal pozornosť Pita Taufatofua z Tongy. Ten napriek mínusovým teplotám niesol vlajku bez vrchnej časti oblečenia, obutý iba v "žabkách".
 

Na záver za mohutného aplauzu publika vpochodovali na štadión pod jednotnou vlajkou symbolicky športovci z usporiadateľskej Kórejskej republiky a KĽDR. Zástavu spoločne niesli juhokórejský bobista Won Jun-čong a severokórejská hokejistka Hwang Čung-gum. Dve krajiny, ktoré sú de facto vo vojnovom stave, sa na otváracom ceremoniáli symbolicky spojili už na OH 2000 v Sydney a na OH 2004 v Aténach. Teraz sa to historicky prvýkrát stalo aj na ZOH. V Pjongčangu bude štartovať i spoločné kórejské družstvo hokejistiek.
 

Po nástupe krajín pokračoval program predstavením prírodných krás Kórejskej republiky, ďalšie zábery ponúkli pohľad do budúcnosti. Potom sa už pozornosť sústredila na šéfa organizačného výboru I Hi-pom, ktorý okrem iného povedal: "Šport má nesmiernu silu zbližovať ľudí, prináša harmóniu bez toho, že by eskaloval napätie. Olympijské hry sú celosvetový festival športu a mieru, preto si ich užívajte a napíšte novú kapitolu športovej histórie," adresoval svoj odkaz členom širokej olympijskej rodiny.

 

Po ňom si zobral slovo prezident MOV Thomas Bach, ktorý zdôraznil: "Je tu čas pre Pjongčang. Počas nasledujúcich dní sa na vás bude pozerať celý svet ako zdroj inšpirácie. Budete nás inšpirovať tým, že budete rešpektovať fair play a zostanete čistí," prihovoril sa Bach športovcom. Vzápätí sa postavil k mikrofónu juhokórejský prezident Mun Čä-in, ktorý vyslovil oficiálnu formulku: "Vyhlasujem hry v Pjongčangu za otvorené."
 

Momerntka zo zapálenia olympijského ohňa. FOTO TASR/APOrganizátori až do poslednej chvíle nechceli prezradiť, ako vytvoria symbolické olympijské kruhy. Napokon prekvapili celý svet, keď kruhy vytvorilo 1218 dronov, ktoré sa vznášali nad olympijskou zjazdovkou. Potom slávnostne vztýčili olympijskú vlajku a zástupcovia športovcov, rozhodcov a trénerov predniesli spoločne olympijskú prísahu. Premietaný klip ilustroval putovanie olympijského ohňa, celkovo pochodeň nieslo 7500 ľudí. Púť sa uzavrela práve v piatok na Olympijskom štadióne v Pjongčangu.

 

Záverečným členom štafety s olympijským ohňom bola napokon Kim Ju-na. Juhokórejská krasokorčuliarka, ktorá pred ôsmimi rokmi vo Vancouvri získala zlato a na ZOH 2014 v Soči striebro, zapálila olympijský oheň unikátnym spôsobom - cez ľad. Rozhorela sa olympijská čaša v tvare mesiaca, kórejského symbolu prosperity. Organizátori v očakávaní veľkých mrazov skrátili celý ceremoniál na dve a štvrť hodiny.
 

Na ZOH 2018 by sa malo predstaviť dokopy 2952 športovcov z 92 krajín, pričom rozdajú 102 medailových kolekcií. Najpočetnejšiu výpravu majú Spojené štáty americké.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X