Športové aktuality
6 min. čítania

V rámci kongresu Európskej gymnastickej únie v Bratislave sa konalo aj kolokvium o budúcnosti gymnastiky, UEG ocenila Věru Čáslavskú, Juraja Knieža aj Karola Špačka

Ľubomír Souček
Ocenení traja bývalí funkcionári UEG z éry bývalého Československa - zľava Juraj Kniežo, Věra Čáslavská a Karol Spaček.
Foto
JÁN SÚKUP

Bratislava 21. novembra (sou) - Európska gymnastická únia (UEG) má po piatkovom 26. kongrese v Bratislave rovnaký počet členov ako Európske olympijské výbory - rovných päťdesiat. Združuje teda národné federácie už zo všetkých európskych krajín. V Bratislave boli za členov prijaté národné federácie Bosny a Hercegoviny i Kosova. Do slovenskej metropoly prišlo viac než dvesto delegátov a hostí, medzi nimi aj prezident a generálny sekretár Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG) Bruno Grandi (zároveň člen MOV) a André Gueisbuhler. Ešte pred kongresom usporiadal prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár slávnostnú večeru pre členov exekutívy UEG, ktorá zasadala v Bratislave už od stredy.

Prezident UEG Georges Guelzec ocenil výbornú organizáciu kongresu, ktorý sa na Slovensku konal už druhý raz (predtým v roku 1998). Pokiaľ ide o organizáciu podobných významných podujatí športovej diplomacie, gymnastika je u nás pred všetkými ostatnými olympijskými športmi, pretože vo Vysokých Tatrách sa v roku 2010 s veľkým úspechom konal aj kongres FIG. Hlavný organizátor, prezident Slovenskej gymnastickej federácie (SGF) Ján Novák, vyzdvihol, že hoci v Bratislave išlo o nevolebný kongres, prítomné boli delegácie až zo 40 krajín, čo je vyšší počet, než na volebnom kongrese UEG pred dvoma rokmi v Portoroži.

„Na organizáciu bolo počuť samé chvály. Som rád, že sa nám všetko podarilo zorganizovať aj bez podpory hlavného mesta a len s obmedzenou podporou štátu. Napokon ani nebolo poznať, že nám financie chýbajú. Celý kongres sme zorganizovali v duchu slovenských tradícií a kultúry. Konal sa tu tradičný slovenský večer, na ktorom vystúpil folklórny súbor. Verím preto, že účastníci pôjdu domov spokojní," konštatoval na tlačovej besede Ján Novák. Doplnila ho najúspešnejšia športovkyňa v histórii bývalého Československa a obrovská gymnastická legenda, sedemnásobná olympijská víťazka Věra Čáslavská. Do Bratislavy, kde sa tešila zaslúženej veľkej pozornosti, prišla napriek vážnej chorobe. „Na Slovensko chodím veľmi rada, mám tu mnoho priateľov,“ povedala a zdôraznila: „Myslím si, že kongres bol dokonale zorganizovaný. Mnohí delegáti boli spokojní, že Slováci sú štedrí, snažia sa poskytnúť veľa drobností, ktoré potešia. Slovensko by mohlo podobných akcií usporiadať oveľa viac."

Prezident UEG Georges Guelzec na tlačovej besede po skončení kongresu vyzdvihol, že gymnastika, ktorá má najstaršiu medzinárodnú federáciu na svete (FIG ako nástupca niekdajšej FEG existuje už od roku 1881) a v programe olympijských hier je nepretržite od ich premiéry v Aténach 1896, naďalej patrí medzi ťažiskové olympijské športy. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) ju po OH 2012 v Londýne zaradil spoločne s atletikou a s plávaním do najvyššej A-kategórie športov.

Na piatkovom otvorení kongresu sa zúčastnil aj viceprezident SOV Ľubor Halanda. Spoločne s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Jurajom Draxlerom zablahoželal trom bývalým funkcionárom UEG z éry bývalého Česko-Slovenska, ktorí si prevzali ocenenia UEG z rúk prezidenta organizácie Georgesa Guelzeca. Išlo o  Věru Čáslavskú, v minulosti členku technickej komisie športovej gymnastiky žien UEG, a dvoch bývalých predsedov federálneho zväzu športovej gymnastiky zo Slovenska - Juraja Knieža (bývalý člen exekutívy UEG) a Karola Špačka (bývalý predseda technickej komisie mužov UEG). Ocenená mala byť aj bývalá úspešná čs. reprezentantka v športovej gymnastike zo Slovenska a neskôr šéfka technickej komisie žien UEG Ľubica Rísová, ktorá sa však ospravedlnila.

Bratislavský kongres mal rutinný program, ale jeho súčasťou boli aj dve kolokviá. Piatkové sa zaoberalo víziou rozvoja gymnastiky až do roku 2028. Georges Guelzec na tlačovke povedal, že UEG sa musí starať o určitú štandardizáciu vrcholných európskych podujatí v rôznych odvetviach gymnastiky, čo predpokladá profesionalizáciu organizácie. Tradičný olympijský šport musí bojovať aj o väčšiu publicitu, ktorá by ho priblížila širokému publiku.
Ján Novák v tejto súvislosti ako vzorové ocenil nedávne majstrovstvá sveta v Glasgowe, ktoré boli vo vzťahu k divákom veľmi inovatívne. „Organizátori pripravili šampionát ako naozajstnú šou. Využili takú farebnosť pozadia, aby v prenosoch vynikli pretekári, použili svetelné aj dymové efekty, na informačných tabuliach podrobne predstavovali jednotlivých pretekárov a rozhodcov umiestnili priamo do hľadiska. Celkový výsledok bol výborný,“ konštatoval. Gymnastika sa podľa neho musí usilovať o zatraktívnenie súťaží, ako sa to darí napríklad biatlonu.

V súvislosti s prehlbujúcim trendom špecializácie na jednotlivé náradia v športovej gymnastike padla na tlačovej besede otázka, či v budúcnosti prežije viacboj. Jeho atraktivitu, predovšetkým medzi mužmi, dnes udržiava predovšetkým fakt, že pre jednotlivcov bez silnejších tímov vedie cesta na olympiádu stále dominantne cez viacboj. Účastníci tlačovej besedy sa v názoroch na túto tému dosť výrazne rozchádzali.

Prezident UEG Georges Guelzec: „Gymnastický viacboj je veľmi náročný, preto sa špecializácia - najmä u mužov - prehlbuje. Považujem tento vývoj za nezvratný. Neviem, či viacboj v budúcnosti prežije a dokonca pripúšťam, že by sa zredukoval počet mužských náradí.“

Prezident SGF Ján Novák: „Som úplne presvedčený, že špecializácia nezvíťazí a viacboj prežije. Ženy stále cvičia dobre na všetkých náradiach a hoci u mužov je dnes veľa špecialistov na jednotlivé náradia, stále viac než polovica pretekárov na vrcholných súťažiach vie zacvičiť veľmi kvalitný viacboj.“

Věra Čáslavská, ktorá v rokoch 1964 - 1968 dominovala vo viacboji na všetkých vrcholných podujatiach: „Nie som konzervatívna, ale pripomínam, že už od čias Tyrša bola športová gymnastika zameraná na všestrannosť. Ide o systém, ktorý bol dlhodobo prepracovaný. Úzka špecializácia nie je dobrá. Úspech vo viacboji má stále najvyššiu športovú hodnotu a všestrannosť je nenahraditeľná. Určite nie som za redukovanie počtu náradí - ja by som skôr nejaké pridala.“

Sobotňajšie kolokvium sa zaoberalo prípravou spoločnej európskej stratégie pred budúcoročnými voľbami do orgánov Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG). Ako je známe, taliansky prezident FIG Bruno Grandi na budúci rok po 20 rokoch výkonu funkcie skončí. Pokiaľ sa Európa nezjednotí a pre svojho kandidáta nezíska podporu aj federácií z iných kontinentov, hrozí, že na čelo FIG sa prvý raz v histórii dostane niekto mimo Európy.

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV